Karlovy Vary vyhrál Heinrik, český Vřískot míří do Londýna

10.7.2012 at 21:00  •  Posted in Novinky by

Sedmačtyřicátý ročník karlovarského filmového festivalu je za námi a my víme, na jaké filmy bychom si měli dát pozor.

 

Jednak to jsou úspěšné tituly z jiných festivalů, které se v Karlových Varech prezentovaly mimo soutěž a kterých se ve velkém dočkáme i v běžné distribuci. Ze soutěžních sekcí pak vzešla nová, neznámá jména, která by měla splňovat požadavky na skvělý film. V hlavní soutěži zvítězil Heinrik, film Martina Lunda z Norska, zvláštní cenu pak obdržel i italský Román o jednom masakru. Režijní úspěch slavil Rafaël Ouellet, a to díky snímku Kamion. V hereckých kategoriích zářili Henrik Rafaelsen z filmu Heinrik, Eryk Lubos ze Zabití bobra a Leila Hatami z íránského snímku Poslední krok, která naposledy upoutala v Rozchodu Nadera a Simin. Český film se dočkal zvláštního uznání, a to prostřednictvím díla Polski film.

Také česká mutace soutěže Jameson Done In 60 Seconds zná svého vítěze. V průběhu letošního ročníku festivalu v Karlových Varech bylo rozhodnuto. Zúčastnilo se přes šedesát videí. Některé si vzaly za vzor nejstarší filmy jako Cestu na Měsíc Georgese Meliése. Jiní byli aktuálnější a pokusili se znovu sehrát zápletku francouzského filmu Nedotknutelní. Někteří odvážlivci se pustili i do Avatara, Terminátora nebo Alenky v říši divů.

Nakonec však zvítězila reimaginace snímku Vřískot Petra Černého. Ten zvolil techniku animace a pohrál si víc s formou vyprávění podobně jako originál.

Nyní bude soutěžit spolu s dalšími z jiných zemí v mezinárodním klání, jehož výsledky budou ohlášeny v rámci udělování cen Jameson Empire Awards 2013 v Londýně.

Porota ve složení Tereza Spáčilová (novinářka, Reflex), Jakub Kohák (filmový režisér a herec), Marek Dobeš (filmový režisér a producent) a Biola Wyrwas (Jameson Brand Ambassador) vybrala z finálové trojice, a to mezi Oknem do dvora (Jiří Skovajsa), Terminátorem 2 (Martin Stuchlý) a Vřískotem (Petr Černý). Kvality vítězného film shrnula Tereza Spáčilová: “ Favoritů bylo určitě víc, ale když jsme viděli Vřískot, měli jsme jasno – Petrův krátký film v sobě spojuje vtip, originalitu i profesionalitu. Vystihuje nejen obsah filmu, ale také charakter celé filmové série a k němu navázaného kultu a díky nejrůznějším odkazům je ve videu neustále co objevovat. ”

Petr Černý ke své minutové verzi kultovního horroru řekl: “ Původně jsem chtěl udělat minutovou verzi Evil Dead, ale když jsem na internetu viděl, kolik minutovek tohohle filmu už existuje, rozhodl jsem spontánně spíše pro Vřískot. Říkal jsem si, jak by jako bylo fajn, kdyby se na konci ukázalo, že to všechno neměl na svědomí někdo v kukle, ale další známá postava z jiného kultovního filmu. ”

TZ

Foto: KVIFF