Hvězdné války vstupují do nové kapitoly – koupil je Disney a sedmička je jistá!

1.11.2012 at 16:23  •  Posted in Novinky by

Takovouto bombu už těžko bude letos něco překonávat. Otec Hvězdných válek George Lucas se totiž po 35 letech rozhodl prodat svůj milovaný Lucasfilm!

 

Kupcem není nikdo jiný než společnost Walt Disney, která má s novou akvizicí velké plány. Ihned po uzavření obchodu totiž slíbila, že se fanoušci dočkají již v roce 2015 sedmé epizody! Aby toho nebylo málo, v následujících letech poté přijdou ještě další pokračování…

Roky mlčení kompenzované tvorbou animovaného seriálu mapujícího období Klonových válek skončilo. Ze dne na den. Před týdnem si je člověk jistý, že existuje hexalogie, stará a nová trilogie a nic víc. Nečeká, že by se ještě měl dožít něčeho jiného. Hexalogie představuje uzavřený příběh Anakina Skywalkera a jeho blízkých. Cokoli co vznikne, se bude zákonitě potýkat s tím, že je to jen něco navíc. Což se ostatně říká už o nové trilogii, kterou mnozí ignorují a vzývají pouze Novou naději, Impérium vrací úder a Návrat Jediů. Podpis na smlouvě ještě nezaschl, ale jistota, že za tři roky bude nová epizoda, je zarážející.

Všechno, co kdy člověk věděl o Lucasfilmu, je rázem smazáno. Nezávislá a soběstačná produkční firma se stává součástí aktuálně největší mediální společnosti na Zemi. Osobně jsem Lucasovi nikdy nezazlíval Jar Jar Binkse, ba ani spoustu úprav nekonečných reedicích, ale prodat kinematografické zlato – Hvězdné války a také Indiana Jonese – společnosti Walt Disney? Nemožné je vidět budoucnost, ale při pohledu na Star Wars Detours a Angry Birds má člověk dojem, že temná strana dostala se k moci.

Walt Disney ještě větším gigantem

Sám Walter Disney by se asi sám divil, do jak obřích rozměrů narostla za těch takřka 90 let od založení jeho společnost. Stačí pohled na loňský obrat, který činil necelých 41 miliard dolarů, což je částka, ze které se člověku protočí panenky. Nezaměnitelné logo Disneyho ostatně vykukuje ze všech regálů prodejen filmů, hraček, knížek či třeba i oblečení. Stará pravda říká, že musíme nějaké peníze nejdříve investovat, abychom se dočkali profitu.

Společnost Walta Disneyho se do toho zakousla opravdu s vervou. Kromě vlastnictví televizních stanic ABC či ESPN totiž odkoupila v roce 2006 za 7,4 miliard dolarů všechny akcie Pixaru a v roce 2009 dokonce i Marvelu, které vyšly na 4,24 miliard dolarů. Vypadá to na strategii každé tři roky udělat nějaký velký obchod, protože na letošní rok si přichystal tento mediální konglomerát skutečnou lahůdku.

Osloven byl totiž George Lucas, který byl dotázán, jestli by nechtěl uvolnit akcie své společnosti Lucasfilm (tudíž i herního studia LucasArts, trikového studia Industrial Light & Magic, zvukového studia Skywalker Sound, digitální animační firmy Lucasfilm Singapore a v neposlední řadě i webové společnosti Lucas Online). Lucas má pověst muže, který má velmi rád peníze, a ačkoliv dlouho tvrdošíjně trval na tom, že firmu nepustí, balíku dolarů od Disneyho neodolal. Přesvědčila ho částka 4,05 miliardy dolarů (zhruba 78 miliard korun) v hotovosti, ke kterým mu bude vypláceno 40 milionů nově vydaných akcií. Abychom nebyli na duchovního otce Star Wars příliš přísní, odchod z byznysu už vyhlásil na začátku tohoto roku. Nechal se totiž odradit neúspěchem svého vysněného projektu Red Tails. Příběh o černých letcích totiž propadl nejen u diváků, ale už dříve u producentů a distributorů. Lucas tehdy prohlásil, že se asi bude raději soustředit na „garážové“ snímky a točení velkých filmů přenechá někomu jinému.

Jak to bude dál s Lucasfilmem?

George Lucas si připravil docela dojemný projev, kterým shrnul minulost a budoucnost jeho legendární sci-fi série: „Posledních 35 let bylo mým největším potěšením sledovat, jak se Star Wars předávají z generace na generaci. Nyní je však čas přenechat je nové generaci filmařů. Vždycky jsem věřil, že mě přežijí a že je důležité, abych se jich vzdal během svého života. Jsem přesvědčený, že s Lucasfilmem pod vedením Kathleen Kennedy a pod zastřešením organizace Disney budou Star Wars žít a vzkvétat ještě po mnoho generací.“

Pasování Kathleen Kennedy do pozice šéfky Lucasfilm je logickým krokem, dříve totiž působila jako Lucasova zástupkyně. Zodpovídat se tak díky svému postavení bude přímo samotnému řediteli Walt Disney Studios Alanu Hornovi. Díky akvizici Lucasfilm získal Disney také práva na všechno, co je se Star Wars spojené. Může si tak ve svých zábavních parcích v Orlandu, Anaheimu, Paříži a Tokiu vybudovat další oddělení, tentokrát s tématikou á la Darth Vader či mistr Yoda. Z pohledu laika si bude Lucasfilm pod Walt Disney žít zdánlivě samostatným životem, jako tomu je u Marvelu či Pixaru, rozhodovací právo však bude na majiteli, což je samozřejmě stěžejní faktor.

Další trilogie na spadnutí, snad si to dobře promysleli

Patrně nejdůležitějším výsledkem obchodu, který Disney učinil, je oznámení nového dílu série! Zatímco prodej společnosti byl možná z části očekávaný (vzhledem k Lucasově ohlášenému odchodu do důchodu), plánovaný sedmý díl série je skutečným šokem. Lucas se totiž po celé ty roky dušoval, že další pokračování nepřipadá v úvahu. Knižně sice vyšla nová dobrodružství (i alternativní verze á la Luke Skywalker koketuje s temnou stranou), to ovšem údajně nikdy nemělo mít spojitost s potenciálními filmy.

Disney se však s ničím nemazal a ústy svého předsedy Roberta Igera oznámil, že další epizoda bude už v roce 2015. Následující filmy pak mají vznikat v intervalu dvou až tří let. Končit by se mělo devátým dílem, tudíž nás čeká celá nová trilogie. Dobrým příslibem je fakt, že u projektu bude sloužit jako kreativní konzultant sám George Lucas, tudíž se snad nedočkáme kompletního zprznění látky. Otázkou ovšem je, jak velkou moc s sebou tato funkce nese. Robert Iger navíc poznamenal, že má Disney hezký zvyk docenit význam ikonických postav, takže bychom se snad mohli dočkat ověřené klasiky. Jestli to však znamená oslovení Harrisona Forda, Marka Hamilla či Carrie Fisher, zůstává záhadou. Kromě nové trilogie se také chystá seriál, jehož natáčení oznámil producent Rick McCallum. Pro české fanoušky není bez zajímavosti, že by se měl natáčet právě u nás. S Disneym se tak nejspíš konečně našlo dostatek peněz k zafinancování dlouholetého projektu, který by se pod názvem Underworld zabýval událostmi před čtvrtou epizodou z pohledu jiných než hlavních hrdinů a antihrdinů.

Všechno je ještě hodně čerstvé, a tak si na případné detaily budeme muset ještě nějakou tu chvíli počkat. Je otázkou, jak si se Star Wars Disney poradí. V minulosti ukázal, že dokáže něco pořádně zpackat (John Carter), ale také dostatečně vyšperkovat (Avengers). Na bedrech však budou mít obrovskou zodpovědnost a v případě propadáku by jim to dalo několik milionů fanoušků po celém světě pěkně pocítit. Zase tak velký risk to ze strany Walta Disneyho není. Značka Star Wars je natolik populární (zaznamenala tržby 4,4 miliardy dolarů), že se náklady na natáčení zcela určitě několikanásobně vrátí. Snad ale nepůjde jen o byznys a bude bráno v potaz také srdce těch, kterým Hvězdné války změnily a obohatily život.

Jakub Vrba s přispěním Adama Fialy