Koupí Disney Hasbro? Drby, nebo realita?!

8.11.2012 at 16:19  •  Posted in Novinky by

Před týdnem světem otřásla zpráva o obchodu George Lucase se společností Walt Disney týkající se jeho společnosti Lucasfilm. Zatímco se ještě někteří nestačili z této novinky vzpamatovat, formou předběžných jednání už se možná chystá další velký kšeft.

 

Zdá se totiž, že Disney nehodlá ve zkupování gigantických koncernů povolit a dalším, kdo je v jejich hledáčku, je největší výrobce hraček na světě, firma Hasbro!

RECENZE filmu G. I. Joe 2 /// RECENZE filmu Transformers 3

Disney hraje Monopoly

Skutečně se zdá, že se u Walta Disneyho rozhodli hrát populární hru Monopoly, v tomto případě však o reálné peníze. Jak jinak si vysvětlit spolknutí takových gigantů, jako je Pixar, Marvel Comics či naposledy Lucasfilm? Poslední obchod je ještě čerstvý a jednalo se skutečně (z pohledu filmových fandů) o událost roku.

Stárnoucí Lucas pustil svou milovanou firmu a hned se začaly objevovat „zaručené“ informace o tom, že se do chystaných třech dílů vrátí ve svých rolích Mark Hammil (Luke Skywalker) i Carrie Fisher (princezna Leia Organa). Nyní se k nim prý připojil dokonce i Harrison Ford (Han Solo). Zkrátka Disney se s ničím nemaže a kuje železo, dokud je žhavé. Koneckonců na co čekat, takový film jako Star Wars VII se bude nějakou chvíli točit, tudíž každá prodleva může být cítit.

Disney pod vedením Roberta Ignera se skutečně velkých transakcí nebojí. A vzhledem k tomu, že má Igner aktuální kontrakt do roku 2015, můžeme v budoucnosti pravděpodobně očekávat ještě další uzavřené obchody. Jeden z nich by se měl týkat právě Hasbra! Zprávu vypustili do světa zvědové a geekové z MTV, kteří se specializují právě na odvětví hraček, komiksů, her, techniky a anime. Mezinárodní korporace Hasbro je největším výrobcem hraček a deskových her na světě, takže to není žádný drobeček. Jestliže se obchod uskuteční, Disneyho konglomerát posílí v dalším odvětví, ale samozřejmě také jako celek. Už tak je nejvýznamnějším mediální korporací.

Co by Disney od Hasbra získal?

S nadsázkou lze poznamenat, že Disney pomalu svíral/svírá Hasbro v hrsti už delší dobu. Po odkoupení Marvel Comics totiž byla spíš dobrá vůle Micky Mousova impéria, že neposkytl licenci konkurenčnímu Mattelu, jenž měl pochopitelně zájem. Podobný scénář se asi odehraje i v případě figurek a jiných hraček kolem Star Wars a Indiana Jonese, které Hasbro také vyrábí. Jestliže se tedy skutečně společnost Walta Disneyho rozhodla hračkářskou firmu odkoupit, je to z části i logickým vyústěním.

A co by vlastně Disney obchodem získal? Především lukrativní licence, které rozhodně stojí za řeč. Pomineme-li dětičkami zbožňované My Little Ponny či (doufejme pro celovečerní film nevhodný) Beyblade, nabízí se především G.I. Joe a Transformers! V Hasbru mají smysl pro humor, a tak se dají v USA například zakoupit i figurky kombinující Star Wars a Tranformers či další, podobně bizarní kombinace. Snad nikoho tedy nenapadne, že by takové patvary převáděl i na filmová plátna.

Co se týče filmů G. I. Joe a Transformers, ty má pod palcem Paramount. Jak už jsme ale viděli u Marvelu (Avengers), to se dá rychle změnit. Nemůžeme se tedy divit, jestli se výhledově příští díly budou točit pod hlavičkou Walta Disneyho. Animáky s licencí Hasbro se vysílají na stanici The Hub, což by se po uzavření obchodu patrně změnilo. Beyblade, Kaijudo apod. by se přemístily na Disney XD, zatímco dívčí seriály by spadaly pod Disney Channel.

Teoreticky do sebe všechno dobře zapadá. Otázkou ovšem je, jestli mechanismus bude uveden do provozu i v praxi. Prodlevy mezi jednotlivými akvizice Disneyho byly doposud 2 -3leté, tudíž v nejbližších měsících prakticky nelze očekávat žádné oficiální prohlášení. Navíc jednání o takhle důležitém transferu se počítají většinou i na roky. Pakliže se ale Disney za pár let vytasí s novinkou, že je Hasbro jeho, nemůžeme se divit.