James McAvoy se připojí k WikiLeaks

13.11.2012 at 16:15  •  Posted in Novinky by

James McAvoy už získal mnohokrát možnost dokázat, jak velký herecký talent v něm tkví.

 

Ať už to byla role fauna v Letopisech Narnie, nebo mladého profesora Xaviera z X-Men: První třída, všude zazářil. Sympatické je zejména jeho odhodlání točit i filmy, které riskují, že je diváci nepřijmou. Stále se najde mnoho filmových fanoušků, kteří si jeho jméno těžko přiřazují k něčemu konkrétnímu. To se možná brzy změní, neboť dostal nabídku od režiséra Twilight Ságy: Rozbřesku Billa Condona, aby si zahrál v jeho snímku o kontroverzní mediální společnosti WikiLeaks!

RECENZE filmu X-Men: První třída

Proč točit film o Wikileaks

Není zase tak složité hledat důvod pro vytvoření filmu o serveru WikiLeaks. Tato nezisková společnost si totiž vytvořila velice kontroverzní pověst. A čím tak problematickým se vlastně ve Wikileaks zabývají? Především zveřejňováním tajných vládních (i korporátních) dokumentů! Taková činnost samozřejmě není postiženým příliš po srsti, ovšem zásluhou anonymity internetu je možné ledacos.

Velké mediální kauzy vznikly zejména uveřejněním diplomatických depeší či dokumentů, ze kterých vyplývá, že američtí vojáci v Iráku mučili a zabíjeli civilisty. Jako by mluvčí a zakladatel Julian Assange měl problémů málo, před dvěma roky se nechal obvinit ze znásilnění. Aby se vyhnul procesu, ukryl se na Ekvádorské ambasádě, kde posléze požádal o azyl, který mu byl brzy i udělen. Všechno ovšem nemusí být černobílé a najdou se i tací, kteří tvrdí, že se jedná o vykonstruovaný proces, kterým hodlají politici odklidit jim nepohodlného člověka. Že na této variantě možná něco bude, potvrzují někteří politici, mezi kterými jsou i zastánci toho, aby byl Assange popraven či stíhán jako terorista.

Kdo už je na place

Látka kolem aféry WikiLeaks je skutečně výživná, ale je na zamyšlenou, jak ji uchopit. Vodítko vloni poskytl bývalý spolupracovník Juliana Assange Daniel Domscheit-Berg, když vydal sérii vzpomínkových knih Inside WikiLeaks. Práva na dvě z nich koupila společnost DreamWorks a hned začala shánět někoho, kdo by se odvážil podle předlohy film natočit. Nakonec padla volba na Billa Condona, který má na svědomí například ucházející Dreamgirls a především obě části Twilight ságy: Rozbřesku.

Oba zmíněné filmy ale asi nebyly tím argumentem, který přesvědčil „hlavouny“ z Dreamworks. Condon stojí i za opomíjeným životopisným dramatem Kinsey (2004, v hlavní roli Liam Neeson), kde dokázal, že mu biografie kontroverzních lidí nedělají potíže. Scénář si nejspíš vezme na starost Josh Singer, jehož jméno je k vidění v titulcích jen vzácně. Pracoval totiž jen na pár epizodách seriálů jako Anatomie lži či Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti.

Známo je však i jméno hlavního představitele. Juliana Assange si zahraje Benedict Cumberbatch. Jestliže jste o něm nikdy neslyšeli, můžete to snadno napravit. Cumberbatch totiž ztvárnil už v roce 2010 Sherlocka Holmese v luxusním seriálu z dílny BBC s prostým názvem Sherlock. Pakliže vám ale nevoní převádění klasických látek do moderní doby, tak jeho nezaměnitelnou tvář můžete spatřit i v povedených Čtyřech lvech (2010) či ve známějších snímcích Jeden musí z kola ven a Válečný kůň (oba 2011), brzy pak také v novém Star Treku.

James McAvoy alias Daniel Domscheit-Berg

Zatímco režisér, scenárista a představitel titulní role už jsou známi, jméno herce, který se zhostí charakteru Daniela Domscheita-Berga, bylo delší dobu záhadou. Nabídka se nakonec dostala k populárnímu skotskému herci. James McAvoy na sebe poprvé výrazněji upozornil v roce 2004 dojemným filmem Uvnitř tančím, kde působivě zahrál ochrnutého rebela Roryho. Hned rok nato měl příležitost se ukázat i v Hollywoodu. Tuto možnost získal v podobě role fauna Tumnuse v Letopisech Narnie: Lev, čarodějnice a skříň. Kritiky ale zaujal až o rok později rolí Dr. Nicholase Garrigana v Posledním skotském králi, za kterou obdržel několik nominací na prestižní ocenění. Cit na romantická dramata zase projevil v roce 2007 ve filmech Pokání a Vášeň a cit. Všestranný herec však zazářil i vedle Angeliny Jolie ve Wanted (2008) či v loňských X-Men: První třída, kde si střihnul roli mladého profesora Xaviera.

Kdy a jak o WikiLeaks

Film o WikiLeaks, který zatím nemá oficiální název, by se měl začít natáčet někdy během příštího roku. Vše se bude odvíjet především od toho, jak bude mít čas James McAvoy. Je totiž zainteresován do krimi thrilleru Dannyho Boyla Trance a do dvojdílného dramatu Disapperance of Eleanor Rigby. K tomu je navíc potřeba připočítat i natáčení dalšího dílu X-Menů, kteří mají vstoupit do kin za zhruba dva roky.

A jak bude vlastně snímek vypadat? Bude sledovat proměnu vztahu mezi Julianem Assangem a Danielem Domscheitem-Bergem, kterou druhý jmenovaný popisuje ve své knize. Z nápaditého, činorodého a vstřícného Assange se postupem času podle Domscheita-Berga stává paranoidní a mocichtivý megaloman, který má přinejmenším vlažný vztah k pravdě, kterou tak zuřivě prosazuje skrz server WikiLeaks. O zápletku a hromadu emocí je tak určitě postaráno. Snad tedy projekt Billa Condona dopadne minimálně stejně dobře, jako před dvěma lety podobně laděný The Social Network.