Sir Anthony Hopkins se nalodí na Aronofského archu

11.7.2012 at 20:57  •  Posted in Novinky by

Názory na Darrena Aronofského se hodně různí. Někteří ho považují za vizionáře, který se nebojí experimentu, a jiní mu zase vyčítají, že točí příliš patetické a podbízivé snímky. Ať tomu je jakkoliv, jeho filmy si vždy naleznou mnoho fanoušků, ačkoliv nejsou nadupané hvězdami. V případě posledního chystaného projektu by to mohlo být jinak, zvlášť když se tam objeví i sir Anthony Hopkins.

Hned první celovečerák o životním příběhu matematika Maxe Cohena s názvem (1998) nenabídl prakticky žádnou známou tvář. Jediný trochu povědomý herec tak mohl být snad jen Mark Margolis, který se mihnul ve vedlejší roli v celé řadě filmů. Celé kouzlo však tkvělo v existenciálním vyznění a hudebním podnesu Clinta Mansella. Větší slávu si Aronofsky vysloužil až v roce 2000, kdy uvedl další psychologické drama, tentokráte pod názvem Requiem za sen. Zde už však bylo obsazení divácky daleko vděčnější, když se v hlavní roli objevila oscarová Ellen Burstyn (Alice už tu nebydlí, Vymítač ďábl) a vedle ní tehdy ještě minimálně známý Jared Leto (Obchodník se smrtí, Zavraždění Johna Lennona) a jen o trochu známější Jennifer Connelly (Čistá duše, Krvavý diamant).

 

Aronofsky si tak udělal dobrý základ a mohl si šest let počkat, než vpustil do kin silně experimentální Fontánu s Hugh Jackmanem a Rachel Weisz v hlavních rolích. Zde se však setkal s poměrně velkým nepochopením, takže se v roce 2008 držel s Wrestlerem daleko více při zemi. Zaznamenal však daleko přívětivější reakce a Mickey Rourke s Marisou Tomei si díky tomu odnesli nominace na Oscara. V Černé labuti (2010) se však nechal opět unést, ale tentokráte jeho vizuální hra našla daleko více pozitivních reakcí. Darren Aronofsky si navíc získal nominaci na Oscara za nejlepší film a režii. Natalie Portman navíc svou nominaci proměnila ve zlatou sošku.

 

Ačkoliv si tedy Aronofsky na velká jména nepotrpí, na jeho chystaném snímku Noah to příliš znát není. Do hlavní role Noa obsadil osvědčeného Russella Crowea (Gladiátor, Čistá duše), který však momentálně není zrovna na pomyslném hereckém Parnasu. Nutno však podotknout, že měl Crowe docela štěstí, protože roli museli odmítnout Christian Bale a Michael Fassbender. Manželku hrdiny 1. knihy Mojžíšovy Naameh si zahraje Jennifer Connelly, která už hrála Croweovu ženu v Čisté duši a Aronofsky s ní spolupracoval na již zmíněném Requiem za sen.

 

Záporného hrdinu měli hrát Liev Schreiber, Val Kilmer nebo Liam Neeson, avšak nakonec roli získal Ray Winstone (Hugo a jeho velký objev, Beowulf – 2007), který si získal jméno jako představitel drsných a nemorálních postav. Roli mladé ženy Ily, která má velmi blízký vztah se synem Noeho Šémem (Douglas Booth) obsadila Emma Watson, která tak zaujala místo po původně plánované Dakotě Fanning.Ačkoliv všechna tato jména vypadají působivě, přišla nyní zpráva o herci, který si zahraje roli Metuzaléma, jenž se podle Bible dožil úctyhodného věku 969 let. Aronofsky se totiž na Twitteru nechal unést a oznámil, že mu bude ctí spolupracovat s velkým sirem Anthony Hopkinsem! Metuzalém byl Noeho dědečkem a zemřel těsně před Velkou potopou, takže se o velkou roli nejedná, avšak minimálně marketingově se bude na plakátu Hopkinsovo jméno vyjímat.Populární představitel kanibala ze série o Hannibalovi si tak může přidat další poznámku do natáčecího kalendáře, který je už tak dost plný. Příští rok budou mít diváci možnost Hopkinse vidět hned ve čtyřech filmech – v Thorovi 2 si zopakuje roli Odina, v The Song of Names se objeví po boku Dustina Hoffmana, v Solace si střihne roli bývalého doktora a pomocníka FBI při chytání masových vrahů a v životopisném Hitchcockovi ztvární legendárního hororového tvůrce. Před měsícem se navíc objevily zvěsti, že se s ním počítá i pro pokračování RED, které má přijít do kin zhruba v srpnu příštího roku.Role Metuzaléma má však ještě patrně čas, protože s filmem se momentálně počítá na 28. dubna 2014. V tento rok se možná tento rodák z Walesu objeví hned ve dvou adaptacích starověkých příběhů, neboť se stále nevyvrátila možnost, že by si střihnul roli v Arabian Nights (příběh o Ali Babovi). Sir Anthony Hopkins se tak do hereckého důchodu evidentně nechystá, což je pro filmové fanoušky rozhodně skvělá zpráva!