Na festival do Varů přijede Richard Gere nebo sadista Grey

22.6.2015 at 14:23  •  Posted in Festivaly, Novinky by

Jak hvězdné hosty nabídne 50. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech?

 

Svátek filmu se letos koná od 3. do 11. července a Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převezme americký herec Richard Gere. Jeho bohatá filmografie představuje žánrově rozmanitý soubor titulů. Od 70. let účinkoval na různých divadelních scénách a postupně začal získávat filmové role. Díky dobrému ohlasu kritiky na výkon ve filmu Hledání pana Goodbara (1977) přišla nabídka na jednu z hlavních rolí ve snímku Terrence Malicka Nebeské dny (1978). Mezi bezpočtem ocenění, které film získal, byl i Donatellův David za herecký výkon Richarda Gera.

Za zlomové úlohy v hercově kariéře lze pak považovat titulní roli v dramatu Paula Schradera Americký gigolo (1980), stejně jako roli ve filmu Taylora Hackforda Důstojník a gentleman (1982), která mu vynesla první nominaci na Zlatý glóbus. S Francisem Fordem Coppolou natáčil filmovou poctu jazzovému věku Cotton Club (1994), zápornou postavu si vyzkoušel v krimidramatu Mikea Figgise Vnitřní záležitosti (1990) a úspěšné desetiletí završil druhou nominací na Zlatý glóbus za roli milionáře Lewise v celosvětovém romantickém hitu Garryho Marshalla Pretty Woman (1990). Film z Richarda Gerea a jeho herecké partnerky Julie Roberts vytvořil doslova miláčky diváků a tento pocit přetrvává již 25 let v mnoha generacích filmového publika.

Od počátku 90. let pak ztvárňil role v mnoha filmech různorodých žánrů – v romantickém dramatu Jona Amiela Návrat Sommersbyho (1993), historické romanci Jerry Zuckera První rytíř (1995), soudním dramatu Prvotní strach (1996) v režii Gregoryho Hoblita, v romantické komedii Nevěsta na útěku (1999), v níž si zopakoval spolupráci s Julií Roberts a režisérem Marshallem nebo vztahové studii Roberta Altmana Dr. T a jeho ženy (2000).

Svůj všestranný talent pak zúročil v hlavní mužské roli filmové adaptace muzikálu Chicago (2002) režiséra Roba Marshalla, za níž byl oceněn Zlatým glóbem. Na druhém pólu Gereho hereckého rejstříku zase stojí třeba role v komediální mystifikaci Lasseho Hallströma Skandál (2006). Zatím poslední nominaci na Zlatý glóbus pak dostal za úlohu v thrilleru Nicolase Jareckiho Smrtelné lži (2012).

Richard Gere je světovou veřejností oceňován také díky jasným občanským postojům. Je osobním přítelem tibetského dalajlámy a vytrvalým obhájcem lidských práv a nezávislosti Tibetu. Rovněž aktivně vystupuje za nutnost boje proti AIDS, je významným donátorem a podporovatelem různých charitativních organizací. Karlovarský festival představí všestrannou hereckou osobnost Richarda Gerea dvěma snímky – psychologickým dramatem muže hledajícího vztah k odcizené dceři Time Out of Mind (2014), kterým bude festival zahájen, a dramatem Andrewa Renziho Franny (2015), příběhem filantropa, který vstoupí do života mladému manželskému páru ve snaze vyrovnat se s traumaty minulosti.

 

Harvey Keitel pro starší dámy, Jamie Dornan coby pan Grey pro mladší

Dalším hostem festivalu bude herec, držitel Ceny za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii z MFF Karlovy Vary 2004 Harvey Keitel. Na letošním ročníku doprovodí nový snímek Paola Sorrentina Mládí (2015), v němž vytvořil hlavní roli společně s Michaelem Cainem.

50 odstinu sedi 5

50 odstínů šedi

Mladší gereraci potěší Jamie Dornan coby tajemný miliarádř a sadista Christian Grey z erotického dramatu Padesát odstínů šedi podle stejnojmenné knižní předlohy. Na festivalu se objeví spolu s Seanem Ellisem, s nímž představí nový koprodukční velkofilm Anthropoid, jehož natáčení začne v České republice příští měsíc. Snímek bude vyprávět o atentátu na Reinharda Heydricha.

 

Horový režisér a indická delegace

Známý americký scenárista, režisér a producent George A. Romero, tvůrce kultovních hororů v čele s legendárním snímkem Noc oživlých mrtvol (1968), přijíždí jako host 50. ročníku MFF KV, aby zde osobně uvedl jedno z nejobdivovanějších děl proslulého autorsko-režisérského tandemu Michaela Powella a Emerica Pressburgera Hoffmannovy povídky (1951). Nepřekonaná filmová adaptace opery Jacquese Offenbacha bude uvedena v nově zrestaurované verzi. George A. Romero patří k největším obdivovatelům tohoto vrcholného díla.

Evropskou premiéru snímku Prashanta Naira Umrika, který získal Cenu diváků na festivalu Sundance 2015, uvede režisér spolu s herci Surajem Sharmou a Tonym Revolorim. Suraj Sharma, mladý indický herec, je znám divákům především z poetického filmu Anga Leeho Pí a jeho život (2012), oceněného čtyřmi Oscary. Sharma byl vybrán ze 3000 uchazečů. Poté účinkoval v úspěšném a Zlatým glóbem oceněném seriálu Ve jménu vlasti (Homeland). Tony Revolori je americký herec, mnohostranný hudebník a textař. Ve filmu se pohybuje od dvou let, kdy vytvořil první dětské roličky. Na kontě má účinkování v řadě seriálů ozdobou jeho filmografie je pak účast ve filmu Grandhotel Budapešť (2014), kde hrál pikolíka (lobby boy).

 

Festival zakončí romantická komedie

V rámci slavnostního zakončení MFF Karlovy Vary bude za účasti režisérky uveden hit letošního festivalu Sundance Milenci těch druhých (Sleeping with Other People, 2014). Jedné bláznivé noci na univerzitní koleji spolu Jake a Lainey stráví noc, která je pro oba první. Když na sebe po dvanácti letech náhodou narazí v New Yorku, uvědomí si, že celou tu dobu měli oba ve svých vztazích problémy s věrností. Uzavřou spolu dohodu, silné vzájemné přitažlivosti navzdory, o výhradně platonickém přátelství za účelem podpory toho druhého při hledání zdravého vztahu.

Režisérka Leslye Headlandová debutovala celovečerním snímkem Bachelorette (2012), uvedeným v premiéře na festivalu Sundance, který se posléze stal jedním z nejúspěšněji distribuovaných filmů na VOD. Milenci těch druhých je druhý film talentované absolventky Tischovy umělecké školy při Newyorské univerzitě.

Na festival také přijede šest režisérů v rámci speciální sekce Šest blízkých setkání. Své oblíbené filmy v ní představí šest světových režisérských osobností spojených s karlovarským festivalem: Kim Ki-Duk, Sergej Loznica, Luis Miñarro, Michaël R. Roskam, Sion Sono a Mark Cousins. Více informací naleznete na stránkách festivalu. Těšit se také můžete na zpravodajství našich redaktorů přímo z místa dění, a to od 6. července. Mezitím si můžete připomenout naši loňskou reportáž.

Zpracováno z TZ kviff.com.

Fotky: Fox Searchlight Pictures (Druhý báječný hotel Marigold) / CinemArt (50 odstínů šedi)

Marie Dostálová