Severská filmová zima již podeváté

4.2.2019 at 15:50  •  Posted in Festivaly, Novinky, Svět filmu by

Snímky ze severských a pobaltských zemí opět míří do českých kin.

 

   Severský filmový klub už podeváté pořádá tradiční přehlídku kinematografie severských a pobaltských zemí s příznačným názvem Severská filmová zima. 9. ročník festivalu zavítá do 22 českých a moravských kin. Nabízí 26 snímků z Norska, Švédska, Dánska, Finska, Islandu a Litvy, šest z nich uvede v české premiéře.

   Slavnostní zahájení festivalu proběhne 14. února v 18 hodin v pražském kině Lucerna. Bude spojeno s českou premiérou komedie Heavy Trip (na úvodní fotce), která popisuje cestu heavymetalové kapely ke slávě. V něm parta Impaled Rektum z vesnice na severu Finska už 12 let zkouší a zatím neodehráli ani jeden koncert. Po nečekané tragické události se zpěvák a frontman Turo rozhodne dovést kapelu na jeden z nejbrutálnějších metalových festivalů v Norsku. Začíná divoká jízda, na které je čeká spousta heavy metalu, vykrádání hrobů, vikingské nebe a v neposlední řadě první ozbrojený konflikt mezi Finskem a Norskem.

   Severský filmový klub dlouhodobě sleduje výrazné osobnosti skandinávských a pobaltských zemí. Po úspěchu originálního sci-fi LFO přináší Antonio Tublén a Alexander Brøndsted psychologický thriller Neklid. Mladičká Robin se probudí v tajemném lese, nahá a zmatená. Bez hmatatelných důkazů dospěje k přesvědčení, že byla svědkem vraždy. Ve snaze zabránit tomu, aby se stala další obětí, začne sama vyšetřovat. Obává se, že vrah teď přijde pro ni. Ruku v ruce se stoupajícím vnitřním napětím roste i její izolovanost a vyděšenost.

Neklid

   Z tvorby pobaltských zemí festival přináší válečné drama Soví Hora o politických a sociálních poměrech v Litvě v letech 1947–1952. Je to s nímek o partyzánech, boji za svobodu, oddanosti, lásce, nenávisti, strachu ze smrti a touze po nezávislosti.

   K vidění bude norské drama Mongoland, ve kterém se nespokojenost a zklamání snoubí s překvapením a zázraky. Romantické surfařské drama Příšerný čtvrtek získalo přízeň diváků i Velkou cenu poroty na americkém Filmovém festivalu Sundance. Sílu pouta mezi matkou a dítětem prověří drama V říši divů. Novinkou je snímek Now It’s Dark o ženě, která přistihla svého manžela při nevěře a vydala se na noční pouť plnou snových setkání i velmi temných míst.

   Na západ se v dojemné norské road movie vydá učitel Kasper a jeho otec Georg, aby překonali smutek a zastoupili zesnulou matku a manželku v Mistrovství Norska v patchworku.

Mihkel

   Pořádnou dávku napětí slibuje jediný zástupce Islandu ve filmu o touze zajistit si lepší život. Mihkel přijímá nabídku svého přítele z dětství propašovat ve svém těle zásilku heroinu ze Estonska na Island. Vážné komplikace nastanou, když jeho zažívací systém nefunguje tak, jak předpokládal. Snímek byl natočen na motivy rekonstrukce kriminálního případu z roku 2004.

   Festival se dlouhodobě snaží vyjít vstříc i divákům se sluchovým postižením. Všechny filmy jsou tedy opatřeny barevně upravenými titulky, vhodnými pro neslyšící. Organizátoři nezapomínají ani na cizince, při promítání v Praze, Brně a Ostravě budou filmy navíc opatřeny titulky anglickými.

Více informací o festivalu a jednotlivých filmech najdete na stránkách Severského filmového klubu.

Foto: www.sfklub.cz

Tags: ,