Výběr italských plodů promítne třetí ročník filmového festivalu

29.11.2015 at 07:15  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Nejprve v pražské Lucerně, následně i v brněnské Scale se představí celkem devět italských filmů v rámci středoevropské přehlídky Mittel Cinema Fest. Mezi nimi i snímek z Cannes Moje matka nebo z Benátek Ať žije nevěsta.

Po Maďarsku a Polsku bude dvacátý třetí ročník putovního festivalu hostit již potřetí Česká republika. Ve dnech 2. až 6. prosince mohou diváci zamířit v Praze do kina Lucerna, nově se pak festival představí také v Brně v kině Scala od 9. do 11. prosince. Putovní přehlídka bude zakončena v Bratislavě.

Filmový festival se snaží ukázat to nejlepší, co přinesl poslední rok v italské kinematografii. Čeští diváci a milovníci italské kultury se mohou těšit na zajímavý program napříč žánry v pečlivé dramaturgii slavné společnosti Istituto Luce Cinecittá.

 

Z festivalu v Cannes i Benátkách

Mezi nejprestižnější filmy se řadí snímky, které měli příležitost ukázat své kvality na mezinárodních festivalech. Film hvězdného režiséra Nanniho Morettiho Moje matka (2015) byl uveden letos v Cannes. V podstatě intimní rodinné drama sleduje natáčení filmu a jeho režisérku Margheritu, která jednak musí řešit konflikty s herci, kterým dominuje sebestředný Barry v podání amerického komika Johna Turturra, jednak ale musí čelit umírání vlastní matky.

miamadre

Moje matka

Vůbec poprvé pak zhlédnou čeští diváci na velkém plátně také dvě horké novinky z filmového festivalu v Benátkách Ať žije nevěsta (2015) režiséra Ascania Celestiniho a drama Arrianna (2015) Carla Lavagni. V prvním případě se míchá několik životních osudů lidí, kteří něco říkají, ale pak něco jiného dělají, a tak třeba pijí, i když předstírají, že s tím končí, nebo se živí podvody na pojišťovnách, ale chtěli by radši nějakou kariéru. Arrianna je pak výlučně soustředěna na titulní postavu dívky, která má zřejmě hormonální problémy, protože nikdy nemenstruovala. Zatímco prášky ale na ni nijak nepůsobí, pobyt v usedlosti u jezera Bolsena, kde prožila první tři roky života, jí vyvolává vzpomínky, a tak zkoumá minulost i své tělo, aby našla cestu své sexuality.

 

Současné drama, bláznivá komedie i živá hudba

Na přehlídce bude uveden i film Úžasný Boccaccio (2015) legendárního režisérského dua bratrů Paola a Vittoria Taviánů. Na předměstí Říma nás zavede kriminální drama Claudia Caligariho Nezlob (2015) a současnou Itálii reprezentují snímky Navždy pannou (2015) od Laury Bispuriové a drama Chlór (2015) Lamberta Sanfeliceho.

Odlehčení skýtající bláznivé emoce nabízí úsměvná komedie Latin Lover (2015) režisérky Cristini Comenciniové. Tragikomické dobrodružství prožijí hrdinové filmu Edoarda Lea My a Giulia (2015).

Navždy pannou

Navždy pannou

Kdo by si chtěl kromě filmového umění dopřát i něco hudebního, neměl by propásnout speciální předpremiéru v podobě živého koncertu italských filmových melodií La Grande Musica del Cinema Italiano, na kterém se rozeznějí pod vedením dirigenta Waltera Attanasiho Filharmonie Bohuslava Martinů ty nejznámější melodie slavných italských tvůrců jako Ennio Morricone, Nino Rota či Piero Piccioni. Koncert je naplánován na 1. prosince do kina Lucerna. Kompletní program promítání najdete na oficiálních stránkách Mittel Cinema Fest.

Foto: Film Europe (Moje Matka), Cinecittà Luce (Navždy pannou)

Adam Fiala