Severský filmový podzim poosmé – osvědčené filmy i novinky

6.11.2017 at 07:30  •  Posted in Festivaly, Novinky, Svět filmu by

Letošní ročník nabídne přes dvě desítky filmů ze severských zemí v patnácti českých kinech.

 

   Silný vítr ze severu počátkem listopadu zamíří do 15 českých kin. Severský filmový klub již poosmé pořádá Severský filmový podzim, který je tradiční přehlídkou kinematografie severských a pobaltských států s příznačným názvem. Drsný humor, absurdní dramata a syrové příběhy bez pozlátek dokreslí svérázná hudba na pozadí krás skandinávské přírody. Osmý ročník festivalu divákům nabídne 24 snímků ze sedmi zemí – osm švédských, šest dánských, pět norských, dva estonské a po jednom snímku z Finska, Islandu a Litvy. V české premiéře uvede 13 filmů. Těšit se můžete na filmové novinky, méně známé snímky staršího data výroby a na vybrané úspěšné tituly z minulých let. Nejprve zamíří festival do Prahy (9.–15.11.) a v dalších listopadových a prosincových týdnech do Brna, Hodonína, Liberce, Ostravy a dalších měst.

   Festival začíná 9. listopadu v 18 hodin v kině Lucerna dánským dramatem Kráčej se mnou. Film vypráví příběh Thomase, který byl během mise v Afghánistánu těžce zraněn a navzdory ztrátě obou dolních končetin se zoufale touží vrátit zpět do boje. V rehabilitačním centru se setkává se Sofií, nadějnou baletkou Dánského královského baletu. Představitelé hlavních rolí byli za své herecké výkony v roce 2017 nominováni na cenu Bodil, dánskou obdobu Českého lva.

   Švédsko je zastoupeno komediálním dramatem Deník darebáka režiséra Ivicy Zubaka o malém zlodějíčkovi Metinovi, jehož tajný deník se nešťastnou náhodou dostane do rukou nakladateli. Metin má najednou plné ruce práce s tím, aby zabránil knižnímu vydání zápisků, ve kterých podrobně popisuje své kriminální aktivity. Dostatek severského humoru zajistí komedie Kyselé Vánoce. Příběh, ve kterém Simon a Oscar chtějí oznámit svým rodinám, že čekají dítě se svou společnou přítelkyní. A kdy je na to nejlepší čas? No přece o Vánocích.

Kyselé Vánoce

   Norská komedie Staying Alive o okouzlující Marianne, které se život zhroutí poté, co odhalí partnerovu nevěru a za pomoci svérázné kamarádky si opět začíná užívat života, byla na Mezinárodním festivalu v Trondheimu nominována na cenu za nejlepší originální scénář. Norskou tvorbu dále zastupuje road movie Než začne padat sníh o cestě z východu na západ, kde kvůli záchraně rodinné cti hledá Siyar z Kurdistánu svou sestru, která utekla před domluveným sňatkem.

   Finská tvorba přináší pokračování diváckého hitu Třídní sraz po finsku – rozlučka se svobodou. Jediným festivalovým zástupcem Islandu je romantické drama Reykjavík. Z pobaltské kinematografie se promítá estonská retro komedii Hrdinové (viz úvodní foto) o útěku tří mladíků ze sovětského Estonska za pohodlnějším životem ve Švédsku a také estonský remake dánského hitu Třídní sraz po estonsku. Litevská Výletnice je příběhem desetileté dívky, která unikla z deportačního vlaku a vydává se na 6000 km cestu ze Sibiře zpět domů do rodné Litvy.

Výletnice

   Na žádost diváků festival znovu přináší švédskou absurdní drama komedii Povídky ze Stockholmu o zkřížení osudů pěti lidí, jejichž životy změní náhlý výpadek proudu. Norská originální teenage romantická komedie Tak už mě sakra polib, pitomče slibuje inteligentní humor, melancholickou atmosféru i krásu severské přírody. V romantickém dramatu Nesmrtelní, o změně zamilovaného dobrodružství v nebezpečnou hru, oslňují hereckými výkony Madeleine Martin a Filip Berg. Nedávno zesnulého švédského herce Michaela Nyqvista si připomeneme v příběhu dirigenta pěveckého sboru Tak jako v nebi, který roku 2005 získal nominaci na Oscara.

Vstupenky na filmy můžete zakoupit i online. Snímky promítané v Praze, Brně a Ostravě budou opatřeny kromě titulků pro neslyšící také titulky anglickými.

Foto: SFK

Tags: ,