Aussie & Kiwi Film Fest 2017 – v rytmu národní hudby

10.11.2017 at 09:59  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Nejúspěšnější současné filmy z Austrálie a Nového Zélandu míří už počtvrté do Prahy.

 

   Celovečerní hrané, dokumentární i krátké snímky se představí v kinech Lucerna a Ponrepo ve dnech 16. až 22. listopadu v rámci festivalu australských a novozélandských filmů. Diváci se mohou rozvlnit v rytmu hudebních filmů, k tomu uvidí živelný tanec haka v podání maorské skupiny Whakaari Rotorua nebo vystoupení největšího tuzemského propagátora hry na didjeridoo.

   „Protože nejkrásnější hudba je lidský smích, letošní ročník přehlídky filmů od protinožců poběží ve svižném rytmu komedií z Austrálie a Nového Zélandu. Nebudou chybět výjimečné dokumenty a pásmo krátkých filmů – představíme novozélandské maorské snímky. Zabrnkáme divákům na nervy mysteriózními dramaty z filmového archivu nebo i svérázem některých komedií,“ říká ředitelka festivalu Martina Vacková.

   Festival zahájí komedie Ali se žení (viz úvodní foto), která přibližuje australskou muslimskou komunitu. Film se inspiruje skutečným životním příběhem spoluautora scénáře a představitele titulní role Osamaha Samiho. Ali je hudebně nadaný, trochu neurotický syn velmi oblíbeného muslimského duchovního, který se do Austrálie přistěhoval z Iráku. Film letos v Austrálii bodoval u domácích diváků na dvou největších mezinárodních filmových festivalech v Sydney a Melbourne.

POI E: Příběh naší písně

   V sobotu 18. listopadu před projekcí novozélandského dokumentu POI E: Příběh naší písně (2016), který patří k současným hitům domácích kin, vystoupí maorská taneční skupina Whakaari Rotorua – na pódiu Lucerny předvede tanec haka a v působivých kostýmech zazpívá tradiční písně.

   Dokument David Stratton: Život s filmem (2017) představí historii australské kinematografie z osobního pohledu světově uznávaného filmového kritika a bývalého dlouholetého ředitele mezinárodního filmového festivalu v Sydney. Sedmasedmdesátiletý Stratton má v Austrálii renomé filmové hvězdy. Svůj vztah k Davidu Strattonovi v dokumentu komentuje také řada významných osobností australského i novozélandského filmu jako Russell Crowe nebo Nicole Kidmanová. V kině Ponrepo se bude promítat kultovní mysteriózní film Piknik u Hanging Rock (1975) Petera Weira a fantasy snímek Navigátor: Středověká odysea (1988).

Piknik u Hanging Rock

   Na diváky také čeká vzpomínka na návštěvu Václava Havla na Novém Zélandu. V rámci doprovodného programu festival představí 20. listopadu od 19 hodin v Knihovně Václava Havla dosud nepublikovaný fotoreport Jiřího Jírů z prezidentova setkání s Maory v roce 1995. Vstupenky stojí 120 Kč a zakoupíte je online a na pokladnách kin Lucerna a Ponrepo. Dva filmy budou promítnuty také v Plzni, a to 14. listopadu. Více informací najdete na stránce www.aussieakiwi.cz nebo na Facebooku AussieKiwiFilmFest

Foto: Aussie & Kiwi Film Fest