REDAKČNÍ STŘIŽNA: Nájemní vrazi na český a americký způsob

31.10.2015 at 20:30  •  Posted in Preview, Svět filmu by

Redakční střižna je vaším průvodcem po premiérách tohoto týdne. Ve stručném glosáři si prosvištíme nabídku kin a napovíme, která z uváděných novinek má potenciál oslovit kritického diváka a proč. Vyberete si z aktuálních premiér?

 

Celebrity s.r.o. – zachraňte režiséra

Hlavní taháky: Jirka Mádl, reflexe fenoménu celebrit v českém prostředí

celebrity sro

Celebrity s.r.o. mají být satirickou komedií ze zákulisí natáčení nekonečného seriálu. Mladý režisér Tomáš hraný Jiřím Mádlem se dostane pod palbu nadřízených, když dojde k největšímu poklesu sledovanosti „za posledních 800 dílů“, a tak se rozhodne šou ozvláštnit novou postavou inspirovanou skutečným mafiánem. Ten se o svém nelichotivém vyobrazení samozřejmě dozví a Tomáš vstoupí do programu na ochranu svědků. Trailer nezodpoví, proč v něm vlastně je, když nebyl svědkem žádných mafiánských praktik, ale snad nám to scénář, jehož autorství je připisováno přímo Mádlovi s Petrem Hudským, objasní.

Režisér Miloslav Šmídmajer si získal hodně fanoušků svěží pohádkou Peklo s princeznou (2009), ale když v roce 2012 znovu spojil síly s Jiřím Mádlem, už se takový úspěch nedostavil. Probudím se včera (2012) sice něco vydělalo a premiéra v TV určitě k obrazovkám přitáhla řadu diváků, pro české režiséry je ale první známka klesající kvality tvorby důvodem k panice. Marketingové oddělení se ale činilo. Prahu hyzdí mnoho strašných plakátů, tak doufejme, že si své místo zasloužily.

Resumé: Miloslav Šmídmajer ještě žádnou katastrofu nestvořil, což je u českého komediálního režiséra vzácnost. A Jiří Mádl se po kritiky uznaném, ale finančním propadáku Pojedeme k moři zase vrací tam, kde začal. Nemuselo by to nutně bolet.

Originální název: Celebrity s.r.o.; Země původu: ČR

Žánr: komedie; Délka: 103 min; Distributor: A-Company CZ

 

Fakjů pane učiteli 2 – večerní škola v Thajsku

Hlavní taháky: úspěšná značka, známé postavy a víc toho samého v atraktivním prostředí

fack-ju-goehte-2

Bývalý zločinec Zeki Müller (Elyas M’Barek) dál vyučuje v Goetheho gymnáziu oprsklé studenty. Díky kontaktům z minulosti přijde ke kradeným diamantům, které rafinovaně ukryje do plyšového maskota. Toho však kolegyně Lisi (Karoline Herfurth) věnuje dětské charitě v Thajsku. Pro Zekiho ale ještě existuje naděje. Musí se spolu se školním kroužkem ekologie utkat se Schillerovým gymnáziem a získat uznání ministerstva školství. Všichni odcestují do rybářské vesnice v Thajsku a začnou vyhlížet malého plyšové medvěda.

Fakjů pane učiteli (2013) byl v Evropě obrovský hit, který si našel velké množství fanoušků i u nás v Čechách. Všeobecné nadšení z energické komedie odrážely nejen výdělky několikanásobně převyšující rozpočet, ale i nominace na Německé filmové ceny za nejlepší film roku. Pokračování se vydává pochopitelnou cestou. Znovu se vrací ke známým postavám, včetně těch vedlejších, a zasazuje je do nového exotického prostředí. Výsledek přiblíží Adamova recenze Fakjů pane učiteli 2.

Resumé: Tenhle ohraný recept na sequel ale podrazil nohy nejedné nadějné mainstreamové sérii. I tak je úspěch nevyhnutelný. Dámy se přijdou podívat, jak moc se vyrýsovaly svaly Elyase M’Bareka, a páni na to, jestli Karoline Herfurth toho u webkamery neodloží až moc.

Originální název: Fack ju Göhte 2; Země původu: Německo

Žánr: komedie; Délka: 115 min; Distributor: CinemArt

 

Koza – slovenská oscarová naděje

Hlavní taháky: festivalová prestiž, suchý humor

koza

S bývalým olympionikem Petrem Balážem přezdívaným Koza to vypadá bledě. S partnerkou a dcerou žije v hrozných podmínkách a jejich příjem plyne z množství železa, které v okolí muž nasbírá. Když Kozova žena otěhotní a je rozhodnutá jít na potrat, rozhodne se boxer zkusit ještě štěstí v ringu a vydělat nějaké ty potřebné peníze. To jde ale těžko, když není v kondici a padá po každé ráně. Road-movie může začít…

Koza se letos stal prvotřídním a asi i jediným reprezentantem slovenské kinematografie ve světě. Výčet festivalů, na které se režisér Ivan Ostrochovský s filmem podíval, závidí i český kandidát na Oscara Domácí péče (2015). Premiéru si odbyl na berlínském filmovém festivalu a pak se podíval do Litvy, Hong Kongu, Portugalska, Jižní Koreje, Melbourne, Toronta a dalších zemí a měst. Logicky byl vyslán do klání o Oscara pro nejlepší cizojazyčný film. My jsme ho měli možnost zhlédnout v Karlových Varech, kde byl uvítán s dobrými recenzemi, jež chválí pečlivou režii a působivou minimalistickou kameru.

Resumé: Dejte malému filmu šanci. Má 75 minut, zasmějete se s ním a obnovíte si důvěru ve slovenskou kinematografii.

Originální název: Koza; Země původu: Slovensko/ČR

Žánr: komedie/drama; Délka: 75 min; Distributor: AČFK

 

Sicario: Nájemný vrah – nechte se zatlačit do sedačky

Hlavní taháky: skvělé recenze, zaručeně napínavá akce a výborní herci

Sicario

Název Sicario, španělský výraz pro nájemného vraha užívaný zejména v latinskoamerických oblastech, kde přetrvávají války drogových kartelů, má své opodstatnění. Kate Macerová (Emily Blunt) z FBI dostane při svých horlivých snahách rozbít gangy na hranicích Mexika a Spojených států možnost zasadit jim ránu do srdce. Rozhodne se přijmout nabídku od agenta Gravera (Josh Brolin) ze speciálního oddělení CIA a asistovat při několika nebezpečných akcích, kdy přehodnotí veškeré své dosavadní zkušenosti a morální hodnoty.

Režisér Denis Villeneuve po Zmizení (2013) sliboval nějaký kvalitativní standard, podle naší recenze Sicaria: Nájemného vraha se překonává. V režijní vytříbenosti akčních scén a jejich rozmanitosti patří film k tomu nejlepšímu ze současnosti. Snímek tak udržuje atmosféru beznaděje a napětí od začátku do konce a za pomoci kamaramana Rogera Deakinse se navíc nebojí trochu vypravěčsky experimentovat. Koho tyhle výroky ještě nepřesvědčily, ať si vyzkouší, jakou husí kůži dokáže přivodit jen poslech hudby Jóhanna Jóhannssona.

Resumé: Vynikající film, který potěší jak mainstreamového diváka, tak náročnější publikum stojící o formální brilanci a inovaci.

Originální název: Sicario; Země původu: USA

Žánr: akční/drama/thriller; Délka: 121 min; Distributor: Freeman Ent.

 
Marek Koutesh