Březnová STŘIŽNA: Čarodějnice a Olga vs. Superman a zvířátka ze Zootropolis

7.3.2016 at 14:28  •  Posted in Preview, Svět filmu by

Březnové vydání redakční střižny vám přinese pět tipů na filmy v kinech, které byste neměli vynechat. Nechte se inspirovat tipy našich redaktorů, ať omylem neskončíte na animáku s panenkou Barbie!

 

Anomalisa

Hlavní taháky: film Charlieho Kaufmana po sedmi letech

adam_2 Věčný svit neposkvrněné mysli (2004) je jedním z nejmilovanějších filmů nového tisíciletí. Charlie Kaufman je pod ním podepsán jako scenárista, ale nijak nespěchá, aby potěšil znovu. Naposledy to zkusil před sedmi lety, když se poprvé pustil do režírování a zvolil cestu méně diváckou a více depresivnější, byť si vrstvení úrovní nezadá s akčním Počátkem (2010). Synecdoche, New York (2008) už ale pomalu stárne jako její hlavní postava a Kaufmanův druhý film pořád nikde. Tedy do loňského roku, kdy uvedl svůj loutkový animovaný film, který nemá ambice být disneyovskou pohádkou.

     Hlavní postavou Anomalisy je totiž motivátor Michael, který trpí, jak bych to nazval, klaunovským syndromem – tedy že dovede přinést radost ostatním, ale sám sobě ne a necítí spokojenost ani štěstí. Na jedné z prezentací se však setká s Lisou, která se také nedokáže zařadit a splynout. Zatímco jeho učaruje jako anomálie, pro ni je to zdroj trápení. Chtěl by ji pomoc, ale obává se, že by ji připravil o kouzlo, které v jeho očích vzbuzuje. Loutkový film je považován za divácky nevděčnou formu, ale Kaufman se nezalekl a k loutkám se chová jako osobám a vizuálně svobodný filmařský nástroj svazuje městskou autenticitou. Do toho bude navíc zaznívat spousta trudnomyslných otázek o podstatě bytí.

Resumé: Zisk nominace na Oscara za Nejlepší animovaný film trochu napoví, že Kaufman rozhodně neztratil formu a dokáže své komplexní úvahy o lidské duši zpodobnit i v interakci loutek, které se zdají skutečnější než postavy v hraných filmech. 

Země původu: USA; Premiéra: 17. března

Žánr: drama/animovaný/romantický/komedie; Délka: 90 min; Distributor: CinemArt

 

Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti

Hlavní taháky: Ben Affleck, kterému nikdo nevěří, že by mohl být Batman

kamila Muž z oceli přinesl velká morální dilemata a v závěru ještě větší fascinaci destrukcí. Mnozí filmu vyčítali, že Superman víceméně planě polemizuje nad hodnotami, aby je v závěru všechny zničil ve jménu velkofilmu a nutnosti nacpat do komiksového snímku co nejvíce digitálních efektů. Trailery jasně ukázaly, že právě s tímto zdánlivým rozporem se bude ve filmu dále pracovat. Superman zničením půlky města zrodí dalšího superhrdinu. Bez superschopností, zato s miliony na kontě a odvahou natřít to bohovi. Do toho všeho se připlete bájná Wonder Woman a o zábavu bude bezesporu postaráno.

Resumé: Trailery příjemně navnadily. Vývoj snímku však nastínily až příliš detailně. V podstatě víme, že tu proti sobě budou stát dvě veskrze kladné postavy a trochu nečekaný záporák se bude smát. Triky jsou pěkné, i díky tomu, že většina záběrů se odehrává ve tmě. Snad nás tentokrát minou morální rozpory a přehnaný patos prvního dílu.

Země původu: USA; Premiéra: 24. března

Žánr: akční/sci-fi; Délka: 151 min; Distributor: Freeman Ent.

 

Čarodějnice

Hlavní taháky: psychologická nervo-brnkačka, čarodějnice, vynikající hodnocení

tomČarodějnice podle zámořských ohlasů vypadá na jeden z nejslibněji vypadajících hororů letošní kinodistribuce. Shnilá rajčátka ji s 89 procenty přiřkla jedno z nejlepších startovních hodnocení a i prvotní tuzemské dojmy neznějí špatně. Přenesme se o více než tři staletí nazpět na východní pobřeží Severní Ameriky. Početná rodina farmáře Williama se nesnese s ostatními usedlíky a rozhodne se odejít do vnitrozemí. Namísto idylky mimo rozvíjející se civilizaci přicházejí útrapy, jako by se nad sedmi členy Williamsovy rodiny vznášela nevyřčená kletba. Katastrofy a problémy se začínají stupňovat a cosi, co velice pravděpodobně souvisí s přilehlým temným hvozdem, zasévá mezi dříve stmelené příbuzné nesvár a nenávist. Přestože dílo otevírá kontroverzní náboženské téma honu na čarodějnice, vypadá to na nepříjemnou lahůdku, kterou by si hororoví fandové letos rozhodně neměli nechat ujít. Už jen kvůli tomu, že to s žánrovým výhledem do konce roku vypadá až na výjimky prachbídně.

Resumé: Pokud se vám vzteky nezapalují lýtka při sebemenší zmínce o honu na čarodějnice a rádi si v kině potrénujete nervy i tep, máte letos velice pravděpodobně nejlepší možnost.

Země původu: USA; Premiéra: 24. března

Žánr: horor; Délka: 92 min; Distributor: CinemaArt

 

 

Já, Olga Hepnarová

Hlavní taháky: dobrá pověst z festivalů, skutečný příběh vražedkyně

 

Drama o poslední ženě, která byla v Československu odsouzena k trestu smrti. Olga Hepnarová  v roce 1973 najela nákladním autem do lidí a osm jich zabila. Snímek natočila dvojce debutujících režisérů Tomáš Weinreb a Petr Kazda v koprodukci s několika evropskými zeměmi. Olga zahajovala prestižní sekci Panorama na festivalu Berlinale a tvůrci hlásí, že zájem o film je z řad producentů i festivalů velký. Trailer ukazuje, že půjde o tíživé drama, které ukáže, jak špatně bylo s Olgou během života zacházeno a co ji k činu vedlo. Film je nasnímán černobílou kamerou Adama Sikory (Ve stínu) a hlavní roli ztvárnila polská herečka. Doufejme, že předabování nebude rušit její výkon, jako se tomu stalo u Goebbelse  v Lídě Baarové. Již podle prvních ohlasů je jisté, že kvalitativně stojí Olga na opačné straně.

Resumé: Drama, které může naši zemi hrdě reprezentovat na zahraničních festivalech, a snímek, který atraktivní téma nezneužívá k samoúčelným scénám utrpení.

Země původu: Česko; Premiéra: 24. března

Žánr: drama; Délka: 105 min; Distributor: Bontonfilm CZ

 

Zootropolis: Město zvířat

Hlavní taháky: chytrý a vtipný animák od režisérů Na vlásku a Raubíře Ralfa

Marek Koutesh Zootropolis je zdánlivě idylická metropole, ve které pospolu žijí všichni zvířecí savci (až na primáty, jak se zdá). Policejní sbor neměl mnoho práce, než byla na centrální stanici přidělena Judy Hopkavá, první králičí strážnice v historii. Se svým drobným vzezřením se vedle muflonů a nosorožců pochopitelně setkává s předsudky, postupně se však stává číslem jedna pro rozkrývání utajené konspirace v jádru města. Cynickým, ale věrným pomocníkem pro ni bude upovídaný lišák Nick Wilda. Jak ukazuje trailer, ve filmu nás nečeká jen bezbřehá akce, ale třeba i mafiánský krtek s rysy Dona Corleoneho.

    Zootropolis: Město zvířat doprovází pověst vynikajícího mainstreamového animáku kvalit Pixaru ve vrcholné formě. Zahraniční recenze nešetří chválou a film označují za skvěle odvyprávěný a sofistikovaný počin se silnou myšlenkou pro mladší publikum. Subžánr buddy-cop filmů má tedy konečně vydařeného animovaného zástupce a finanční úspěch je pro studio Disney (po Ledovém království /2013/ a Velké šestce /2014/) opět nevyhnutelný.

Resumé: Podle amerických recenzí se jedná o předčasného favorita na animák roku. Film je možností vzít do kina děti a bavit se s nimi.

Země původu: USA; Premiéra: 3. března

Žánr: animovaný/komedie; Délka: 109 min; Distributor: Falcon