Dokumentární festival v Jihlavě nabídne přes 300 filmů

24.10.2018 at 09:30  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

22. ročník festivalu Ji.hlava promítné politické dokumenty i virtuální realitu.

 

   Festival se koná od 25. do 30. října a program nabídne dohromady 327 snímků. Letošní přehlídka uvede stovku filmů ve světové premiéře, třiadvacet snímků v premiéře mezinárodní a sedmnáct evropských premiér. Kromě tradičních soutěžních sekcí představí letošní ročník rozsáhlou přehlídku nazvanou Direct Verité. Retrospektiva představí díla Jeana Roucha, Françoisa Reichenbacha nebo Richarda Leacocka. Nebudou chybět ani čeští zástupci Evald Schorm nebo Radúz Činčera.

 

Orbán a vězení

   V sekci Česká radost bude soutěžit 13 snímků. Politickou situaci v současném Orbánově Maďarsku přibližuje film Iluze režisérky Kateřiny Turečkové, která formou simulované počítačové hry předvádí tamější společenské problémy. „Prožitek vězení“ slibuje čtyřhodinový snímek Karla Žaluda Uzamčený svět, který zachycuje osudy tří vězňů.

Hovory s TGM

   Silnou obrazovou podívanou slibuje Kibera: příběh slumu Martina Páva, který zachycuje život v jednom z největších slumů v Africe, kde na rozloze dvou a půl kilometrů čtverečních žije více než milion obyvatel. Na hranici dokumentu a hraného filmu stojí snímek Hovory s TGM režiséra Jakuba Červenky, který podle scénáře historika Pavla Kosatíka inscenoval filmový dialog prezidenta Masaryka s Karlem Čapkem.

 

Světový dokument

   Sekce Opus Bonum věnovaná světovému dokumentárnímu filmu promítne letos sedmnáct snímků: z Portugalska, Francie, Kanady, Belgie, ale třeba i z Filipín. Ve světové premiéře uvede například belgický snímek Volný pokoj režisérky Alexandry Kandy Longuetové, která zachycuje v „lynchovském“ stylu osudy čtyř lidí v jednom chátrajícím americkém motelu. Protiváhou Volného pokoje může být italský snímek De Sancto Ambrosio režiséra Antonia Di Biasea, který na zvonici kostela v jednom malém italském městečku umístil kameru a jejím prostřednictvím zachytil tamější život. Najdeme v něm svatbu, pohřeb, klimbající turisty na lavičkách i voyeurské pohledy do oken okolních domů. Francouzský snímek Western, rodina a komunismus režiséra Kriefa Laurenta pak vezme diváky do exotického Íránu, kam se režisér vydal v karavanu na dovolenou se svou ženou a dvěma malými dcerami.

 

Střední Evropa a debuty

   Patnáct snímků představí sekce Mezi moři, která je přehlídkou toho nejzajímavějšího ze střední a východní Evropy. Ani letos nebude chybět sekce První světla, která představí jedenáct výrazných debutantů a debutantek. Tři oddělené sekce svědectví o politice, poznání a přírodě nabídnou v letošní Ji.hlavě dohromady dvě desítky filmů. Mezi nimi třeba americký snímek Krvavá cesta, do nějž jeho autor, hacker Jonathan, sestříhal home videa a „selfíčka“ teroristů z různých částí světa ve snaze proniknout do jejich „myšlení“.

Pravda o vraždících robotech

    Libanonsko-norský snímek Divocí příbuzní přiblíží novodobou „Noemovu archu“ – místo za polárním kruhem kde jsou skladována, podobně jako zvířata na bájné lodi, semena všech existujících rostlin. Za zmínku jistě stojí i americký snímek Pravda o vraždících robotech režiséra Maxima Pozdorovkina, který se zamýšlí nad budoucností soužití člověka a nových technologií.

 

Mimo soutěž

   Nesoutěžní sekce Zvláštní uvedení nabídne výběr ze sedmnácti filmů. Na programu jsou nejen dříve avizované novinky od Jeana-Luca Godarda nebo Wima Wenderse, ale také nový film neméně slavného Wernera Herzoga: portrét posledního sovětského prezidenta nazvaný Setkání s Gorbačovem. „Chtěli jsme u něj najít něco, co nevypovídá jen o jeho duši, ale o duši celého ruského národa,“ říká Herzog o Gorbačovovi. Ruský režisér Vitaly Mansky pak osobně na festivalu uvede v české distribuční premiéře snímek Svědkové Putinovi, který nahlíží z nebývalé blízkosti na současného ruského prezidenta. Diváky také čekají experimentální filmy a dosud nejrozsáhlejší přehlídka 360° a interaktivních děl u nás. Návštěvníci nahlédnou „dovnitř filmu“ prostřednictvím virtuálních projekcí a vstoupí do světa jednotlivých protagonistů. Program je rozdělen mezi kino a instalace.

 

Masterclass a kraťasy

   Vedle programu Inspiračního fóra nabídne Ji.hlava i tradiční „masterclasses“, tedy přednášky filmových profesionálů. Svou práci přiblíží divákům přední polský režisér Krzysztof Zanussi nebo Rakušan Gustav Deutsch, který se ve své tvorbě zabývá fenomenologií filmového média. O práci s archivními materiály promluví rumunský režisér a držitel Křišťálového globu z karlovarského festivalu Radu Jude. Krátká radost je soutěžní sekce uvádějící snímky z celého světa, které v krátké stopáži ukazují možnosti a sílu dokumentu. V letošním roce budou již podruhé všechny nominované filmy zpřístupněny online od 15. do 28. října na portálu DAFilms.cz. Porotu této sekce tvoří přímo diváci, kteří mohou na webu také hlasovat, a to až do půlnoci 21. října. Vítězný film získá online distribuci a propagaci a bude tradičně nominován do předvýběru amerických Oscarů v kategorii krátký dokumentární film.

Foto: http://www.ji-hlava.cz

Marie Dostálová