Festival brazilského filmu představí současnou tvorbu

21.10.2018 at 13:36  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Jaké filmy nabídne letošní přehlídka Kino Brasil?

 

   Letos proběhne již pátý ročník přehlídky brazilských filmů, a to v pražském kině Bio Oko. Festival se koná od prvního do čtvrtého listopadu a promítne šest kritikou oceňovaných brazilských snímků včetně filmu Bingo: Každé ráno králem, který Brazilci vyslali do boje o Oscara. V kině bude připraven také zajímavý brazilský doprovodný program.

 

V hlavní roli klaun na drogách

   Festival brazilského filmu Kino Brasil se koná v Praze každoročně již od roku 2014, kdy sem místní nadšenci a dobrovolníci začali dovážet v Česku zatím spíše neznámé brazilské filmy. Letošní pátý ročník bude opět nabitý filmovými zážitky a vřelou brazilskou kulturou. Přehlídku odstartuje film Tekutá pravda režisérky Caroliny Jaborové, napínavé a velmi aktuální drama o tom, jak snadné je šířit strach a nenávist v době sociálních sítí. Precizní portrét dnes běžného on-line veřejného lynčování nás vnese do dilematu, kdy jsou vina i nevina neprokazatelné.

Bingo každé ráno králem

   Další večer nabídne hlavní film festivalu, kterým je Bingo: Každé ráno králem debutujícího režiséra Daniela Rezendeho inspirovaný skutečným příběhem oblíbeného televizního klauna brazilských 80. let Arlinda Barreta. Mladý herec Augusto se postupně stává nejpopulárnějším klaunem v zemi, ač jeho pravou tvář pod nánosy make-upu a paruky kvůli smlouvě  s televizní společností nikdo nezná. To ctižádostivý Augusto těžce nese a v jeho životě se roztáčí kolotoč plný drog, divokých večírků, ale i vnitřních ran.

   Kromě dramatu Mama Brasil, které již plátny českých kin prošlo, dnes už u nás ale k vidění není, festival promítne i na veskrze tarantinovský krvák Laskavá bestie, za jehož vznikem stojí režisérka a scénáristka Gabriela Amaralová. Snímkem na pomezí dokumentu a fikce je Exšaman o amazonském kmenu Paiter Surui s obsazením skutečných indiánů. Tropychaos (viz úvodní foto) je debutem, v němž režisér vytváří chaotický realismus a pojednává o současné ztrátě naděje a víry ve společnosti.

   Klíčem k výběru filmů pro letošní sezónu Kino Brasil byl požadavek, aby v divákovi zanechal co nejintenzivnější dojem. Letošním leitmotivem festivalu je „Kino Brasil tě zpraží“ a dramaturg festivalu Kino Brasil Ondřej Šálek k tomu říká: „Chceme tentokrát našeho diváka šokovat, vyvést ho z míry, aby odcházel z kina doslova opařený. Nejsou to však jen prvoplánové a šokantní filmy, ale často se za tím diváckým otřesem ukrývá něco mnohem hlubšího a niternějšího. Ty filmové šoky právě v lidech otevírají skulinky, do kterých se ty hlubší vrstvy a témata mají šanci zavrtat.

 

Kurz portugalštiny i brazilské pochoutky

   Doprovodný program tvoří v sobotu od 14.30 Čtenářský klubík pro děti s Michele Fernandou a jejím hostem brazilskou spisovatelkou pro děti Andreou Pelagagi, následovat bude rychlokurz portugalštiny, jehož účastníci si hravou formou osvojí základní praktické fráze. Vstup na obě akce je zdarma. V předsálí kina si bude možné zakoupit dárkové předměty. K ochutnání bude také typické brazilské jídlo a v nabídce baru speciální brazilské drinky.

Více na webu Kino Brasil a Facebooku.

Fotky: https://www.kinobrasil.cz

Marie Dostálová