Febiofest nabídne oscarové filmy i filmovou restauraci

11.2.2015 at 21:12  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Kromě filmů vás na Febiobestu čekají i gurmánské zážitky. Nebudou chybět zahraniční hosté a hudební program.

Letos poprvé pořádá Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest ve spolupráci s prestižním festivalem Berlinale filmové projekce spojené s exkluzivními večeřemi nesoucí název berlínské filmové sekce Culinary Cinema. Febiofest uvede ve svém programu filmy s celkem 14 nominacemi na Oscara, které se budou v Česku promítat poprvé. Mezi hosty festivalu bude patřit Prahy přijede režisér oscarového snímku Zamilovaný Shakespeare John Madden, padouch z bondovky Dech života herec Jeroen Krabbé a italská herečka Alba Rohrwacherová. Ohlášená americká herečka Kim Novak bude mít výstavu obrazů ve Strahovském klášteře. V programu bude nově uvedena sekce Zaostřeno na Holandsko. Febiofest se uskuteční od 19. do 27. března.

Po tři večery nabídne pražský festival v příjemné atmosféře „filmové restaurace“ vybudované v barrandovských ateliérech mimořádnou příležitost setkat se se špičkovou kuchyní, ochutnat menu inspirované filmem a zároveň vidět skvělé filmy, které zaútočí na chuťové buňky diváků. „Jsou to už tři roky, kdy jsme oslovili ředitele Berlinale Dietera Kosslicka k propojení sekce berlínského filmového festivalu Culinary Cinema a Febiofestu. Existují filmy o jídle, u kterých se vám sbíhají sliny, a také jídla, která vypadají jako umělecká díla. Kvalitní filmy a kvalitní jídlo člověka rozhodně kultivují,“ říká programový ředitel Febiofestu Štefan Uhrík. Tři setkání s filmovými tvůrci a kuchaři v čele se Zdeňkem Pohlreichem se uskuteční od 24. do 26. března od 19 hodin. Při příležitosti uvedení filmu Nejlepší recept (viz foto) korejské režisérky Giny Kim bude na programu asijská kuchyně, chybět nebude italské menu servírované k filmu režiséra Luca Guadagnina Mé jméno je láska a nakonec se bude podávat menu inspirované nejlepšími michelinskými restauracemi a dokumentem Foodies švédské režisérské trojice Thomas Jackson, Charlotte Landeliusová a Henrik Stockare. Lístky zahrnující vstupné do filmové restaurace na Barrandově, projekci filmu a několikachodové menu za 1500 korun budou k dostání měsíc před festivalem v síti Ticketportal.

Snímek Nejlepší recept natočený v korejsko-singapursko-thajské koprodukci s charismatickou Michelle Yeoh v jedné z hlavních rolí zavede diváka do moderní Šanghaje, kde probíhá soutěž kuchařů. Film Mé jméno je láska označovaný jako „eroticko-gastronomická pochoutka“ se známou britskou herečkou Tildou Swintonovou v hlavní roli ruské emigrantky nás zavede do prostředí Milána, kam se hlavní hrdinka provdá a kde posléze naváže vášnivý milostný vztah s talentovaným mladým šéfkuchařem z Ligurie. Ve filmu se objeví také nová hvězda italské kinematografie Alba Rohrwacherová, které Febiofest letos věnuje zvláštní filmovou poctu a která bude i hostem festivalu. Lahůdkou všech lahůdek je dokument Foodies o milovnících dobrého jídla, jejichž koníčkem je pochutnávat si na degustačních menu těch nejlepších tříhvězdičkových michelinských restaurací světa.

 

Čarodějnice Meryl Streep, malíř Mr. Turner a další oscarovky

Čeští diváci mohou poprvé vidět i snímky z letošního oscarového klání. Mezi nimi film Still Alice s Julianne Mooreovou v hlavní roli, za niž je herečka nominována na Oscara. Dále pak muzikál Čarovný les s Johnny Deppem a Meryl Streepovou, která získala nominaci za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli, druhou nominaci získal snímek za kostýmy. Další šanci na Oscara má film v kategorii výprava. Film Hon na lišku se o Oscara uchází v kategoriích nejlepší mužský herecký výkon v hlavní i vedlejší roli, nejlepší režie, původní scénář a make-up. Febiofest uvede i rodinný fantasy snímek Píseň moře nominovaný v kategorii nejlepší animovaný film a drama Mr. Turner aspirující na Oscara za nejlepší hudbu, kameru, kostýmy a výpravu.

Fantasy muzikál Čarovný les

Fantasy muzikál Čarovný les

Dalším hostem MFF Praha – Febiofest je režisér John Madden. Převezme na festivalu stejně jako americká herečka Kim Novak Kristiána za přínos světové kinematografii a jeho filmy budou v Praze uvedeny v rámci Pocty Johnu Maddenovi. Program nabídne mimo jiné Maddenovo historické drama z 90. let Paní Brownová, chybět nebude ani komediální drama Báječný hotel Marigold nebo předpremiéra nového Maddenova snímku Druhý báječný hotel Marigold.

 

Poznejte nizozemské filmy

Letos se organizátoři rozhodli v programu představit nizozemskou kinematografii v sekci Zaostřeno na Holandsko. V současnosti se objevuje řada nastupujících filmových talentů z Nizozemska, jejichž první a druhé snímky nelze na světových festivalech přehlédnout. Jako například režisérka Paula van der Oestová, jejíž v pořadí druhý celovečerní snímek Obviněna o nespravedlivě obžalované zdravotní sestře zastupoval letos Nizozemsko v oscarovém klání. Úspěšný vstup do festivalového světa si v Benátkách odbyl Peter Hoogendorn netradičním středometrážním debutem o důsledcích autonehody mladé dívky Mezi desátou a dvanáctou. Febiofest uvede také třetí film Urszuly Antoniakové o vášni mezi dvěma dívkami Zóna nahoty, režisérčin předchozí snímek Modré světlo byl v roce 2011 uveden v Cannes. Nizozemský zástupce bude přítomen i v soutěži Nová Evropa. V sekci Febiofest Junior diváci uvidí dokonce nizozemské snímky tři.

V soutěžní sekci Febiofestu nazvané Nová Evropa nebude ani letos chybět český zástupce, a to česko-německý koprodukční snímek Schmitke mladého českého režiséra žijícího v Berlíně Štěpána Altrichtera. Mysteriózní komedie o stárnoucím německém inženýrovi Schmitkem si odbyla světovou premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v korejském Busanu, a na festivalu východoevropského filmu v německém Cottbusu získala dokonce cenu za nejlepší debut.

Snímek Schmitke

 

Návštěva americké herečky Kim Novak bude spojena s výstavou hereččiných obrazů Kim Novak: Obrazy organizovanou festivalem ve Strahovském klášteře. Malířské tvorbě se Kim Novak věnuje intenzivně od sedmdesátých let, výtvarné vzdělání získala na Art Institute of Chicago. Malířský styl Kim Novak je inspirován impresionismem a surrealismem. Výstava umístěná do Zimního refektáře Strahovského kláštera představí dvacet současných děl a pro veřejnost bude přístupná v rámci vstupného do Strahovského kláštera od 20. března do 19. dubna.

 

Hudební program Febiofestu

Hudební doprovodný program Febiofest Music Fest nabídne několik zásadních dramaturgických změn, z nichž nejzásadnější je žánrové rozdělení osmi večerů. V programu se vystřídá pop, hip hop, jazz, taneční hudba, world music, rock’n’roll, punk a ska. Seznam účinkujících nabízí veřejnosti zdarma pestrý mix mladých kapel v kombinaci se zavedenými jmény jednotlivých žánrů, jako jsou Atmo Music, Vladimír 518, Luboš Andršt, Ohm Square, Jablkoň, Čankišou, Hentai Corporation, Matěj Benko Quintet s Ondřejem Rumlem nebo slovenští Zoči Voči či Smola a Hrušky. V industriálních prostorách garáží kina CineStar Praha – Anděl tak v průběhu festivalu vystoupí 33 kapel, hudebních projektů a DJů v dramaturgii Tomáše Vitáska a pod vedením ambasadora Ivana Ivanova.

Regionálních ozvěny Febiofestu se konají od 30. března do 17. dubna ve 14 českých městech: Brno, České Budějovice, Děčín, Hradec Králové, Jihlava, Karlovy Vary, Karviná, Liberec, Mikulov, Mladá Boleslav, Olomouc, Pardubice, Plzeň a Zlín. V Praze bude festival hostit CineStar Praha – Anděl, Cinestar Praha – Černý Most, Obecní dům, Žofín a Studio Barrandov. Předprodej na festival bude zahájen 11. března, více informací naleznete na stránkách festivalu.

Marie Dostálová