Festival bollywoodského filmu tančí k 15. ročníku

14.10.2017 at 15:15  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

V pražském kině Světozor proběhne jubilejní 15. ročník Festivalu bollywoodského filmu. Co přinese letošní indická nabídka?

 

   Barevná romantická komedie s písněmi a tancem, to je tradiční Bollywood, asi nejznámější produkt indické kinematografie. Ta je však mnohem bohatší, o čemž se diváky každoročně snaží přesvědčit Festival bollywoodského filmu. Stane se tak i v letošním roce od 19. do 22. října v pražském kině Světozor.

   Umělecký ředitel festivalu Radim Špaček vzpomíná na patnáctiletou historii přehlídky: „Když jsme před patnácti lety organizovali promítání několika indických filmů na pražské FAMU a v klubu NoD, převážně pro pár našich kamarádů a známých, nikdy by nás nenapadlo, že ta přehlídka bude mít vůbec nějaké pokračování. Zájem nás však velmi překvapil, byli jsme v šoku a řekli si, že bychom to za rok mohli zopakovat. A už to jelo… a dodnes se to nezastavilo.

Jab Harry Met Sejal

   Během těchto patnácti let prošel i samotný Bollywood neuvěřitelnou proměnou, technicky vyspěl, mnohem víc se přiblížil západní kinematografii a rozrůznil se i žánrově, takže dnes není problém narazit na kvalitní thriller, drama nebo horor. Také vztah Bollywoodu k ČR se více sblížil. Do Čeeska začaly více jezdit herecké hvězdy, a to nejen zásluhou festivalu, kdy diváky v Praze přivítal třeba „Sandokan“ Kabir Bedi. Čím dál častěji sem přijíždějí natáčet své filmy.

   Velké hvězdy nabídnou snímky jako Duplicate (Shah Rukh Khan), Rockstar (Ranbir Kapoor), Bang Bang (Hrithik Roshan, Katrina Kaif). Na festivalu jsou zárukou velké navštěvovanosti i bollywoodské filmy s českými lokacemi. Přehlídka uvede loni v Praze natáčený snímek Jab Herry Met Sejal, kdy se k nám už podruhé vrátila největší hvězda Bollywoodu Shah Rukh Khan. Uveden bude také blockbuster Baahubali 2: The Conclusion, který byl výrazně úspěšný i za hranicemi Indie.

Baahubali 2: The Conclusion

   Ač točil převážně v Praze, tentokrát zavítá Shah Rukh Khan také do Brna – v rámci Ozvěny festivalu bude promítání tohoto nejnovějšího snímku v brněnském kině Scala 23. října.

   Doprovodný program bude tvořit oblíbená Bollywood Party, která se uskuteční v pátek 20. října v La Loca Music baru. Celý filmový program a další informace můžete najít na oficiální webové stránce.

Foto: Festival bollywoodského filmu