matka! – plodná cesta ke zkáze

18.10.2017 at 19:57  •  Posted in Recenze by

Nečekejte horor, pokud vás neděsí svět a lidský fanatismus.

 

   Svérázný americký autor Darren Aronofsky přichází s dalším filmem, kterým totálně rozděluje své diváky. Důvod může být nasnadě – film není tím, čím se zdá, respektive tím, za co je označován. Nikdo snad nemohl očekávat, že člověk jako Aronofsky natočí obyčejný horor, který by od diváka vyžadoval jenom to, že se ve správnou chvíli lekne.

   matka! je mnohem komplexnější dílo, které potvrzuje Aronofského vizáž kazatele, jež je tentokrát říznutá i dojmem rozhořčeného mladého (sic skoro padesátníka) muže. matka! tak mnohem víc spadá do jeho série duchovních zamyšlení, které předvedl ve Fontáně (2006) a Noemovi (2014), než mezi trýznivá psychologická dramata typu Requiem za sen (2000), Wrestler (2008) a Černá labuť (2010). Přinejlepším mezi nimi stojí jako průsečík, kterým nám chce zamotat hlavu a pravda, i trochu jím vyděsit.

   Každopádně nelze o filmu blíže debatovat, aniž by ho člověk viděl, tudíž se následující text ani nemůže vyhnout konkrétnějším detailům. Ostatně krása tohoto filmu spočívá v tom, že stojí na divákově interpretaci. Jednoznačná vysvětlení od něj nečekejte. Bohatost matky! tak narůstá s dalším možným úhlem, s kterým ji lze číst.

 

Na počátku bylo slovo

   První je nasnadě. Podobně jako v Noemovi sáhl Aronofsky po Bibli a vykládá ji svérázným způsobem, který nejspíš znejistí i nejvyšší představitele katolické církve ve Vatikánu, když se budou radit, jestli film odsoudit, nebo ne. Vtip je v tom, že se Aronofsky cíleně vyhýbá konkrétnímu pojmenování a vše vede v rovině alegorie. Žádný Bůh, žádný Ježíš, žádná církev. Je to prostě jenom dům, hotový „ráj“, ve kterém žije on (Javier Bardem) a ona (Jennifer Lawrencová), jednoho dne se tam objeví i jakýsi muž (Ed Harris), následovaný ženou (Michelle Pfeifferová), ale za své chování jsou později „vyhnáni“. Celá situace se pak komplikuje tím, když on konečně stvoří nové dílo, o které je mezi lidmi zájem, a když ona otěhotní.

   Aronofského film ale není pouhým alternativním či moderním převyprávěním biblických příběhů jako nějaký středoškolský výcuc. Obsahuje ostatně řadu prvků, které čistou křesťanskou interpretaci ztěžují – například motiv tragické cykličnosti, ale i titulní matka, která do díla vnáší spíš ekologický prvek.

 

Kdo by se měl cítit dotčeně?

   Zároveň je těžké říct, jestli a vůči čemu zaujímá tvůrce kritický postoj. Jeho filmová vize, kterou buduje spíše v poklidné atmosféře, se totiž s blížícím se koncem mění v horečnatou noční můru, která je dokonale nepřehledná a přitom brilantně natočená jako sledování světových událostí ve zrychleném režimu (kameraman Matthew Libatique v prvotřídní formě). Staví se na odpor proti lhostejnosti, nebo proti neochotě se podělit. Je kritizováno sobectví, nebo egoismus? Nebo snad obojí zároveň? Jisté je, že je to vzrušující podívaná, která je pojata kompaktně a cílevědomě a která se přelévá do celospolečenského přesahu a upozorňuje na hrozbu fanatismu a extremismu zbavené pokory a rovněž na křehkost naší planety.

   Další rovina sledování filmu umožňuje nehledět na náboženské konotace, ale vnímat paralely s autorstvím a tvorbou. Zatímco muž se realizuje v tvorbě pro veřejné, ona se realizuje v tvorbě pro soukromé. Tyto dvě tvorby se střetávají v apokalyptické neshodě, která si všímá toho, jak si čtenáři přisvojují autorův výplod, chtějí ho sdílet a vlastnit alespoň část toho, co prezentuje,  a to až do roztrhání těla.

   matka! tak přináší ojedinělý filmový zážitek, který vyvolává hnus i smutek, který víří emoce a který je výtečným příkladem díla důmyslného autora.

(8.5/10)

 

Foto: CinemArt

  • Info
  • Trailer
  • Plakát
Originální název: mother!

Režie: Darren Aronofsky; Scénář: Darren Aronofsky

Hrají: Jennifer Lawrence, Javier Bardem, Michelle Pfeiffer, Ed Harris, Domhnall Gleeson, Brian Gleeson, Stephen McHattie, Kristen Wiig

Žánr: drama/thriller/psychologický; Země původu: USA; Stopáž: 115 minut

Premiéra: 19. října 2017

Adam Fiala

1 komentář

  1. HEY / 16.2.2018 at 09:03 /

    Viděl sem snad všechny horory co sou, a to sem začal asi od 13 let ale, tenhle film je opravdu noční můra. Emoce sou každou chvilku jiný, pořád bádáte, pozorujete, a čim dýl se díváte tim mín chápete. Film matka dokonale vystihuje sobeckost, utrpení, nenávist, chamtivost, drzost, lítost…
    Člověk by měl mít na paměti než si film pustí, že se jedná o psychologický horor, který v průběhu strácí veškerou logiku, ale poukazuje na brutalitu dnešního světa. Podle kritiků je film v celku jednoduchý a působý spíše jako chaos než horor, jen že to je už podle mě o povaze člověka, každý má strach z něčeho jiného a mě dnešní realita opravdu děsí. Není to film s dějem, který je možno brát jako podobenství v reálném životě. Je to pouze podobenství, neobsahující žádný příběh, který by se mohl stát jakýmkoliv lidem v jakékoliv lidské společnosti, která kdy existovala. Úplně všechno, co ve filmu uvidíte, jsou hlavně symboly.

Komentáře jsou zakázány.