Festival francouzského filmu poosmnácté

16.11.2015 at 15:00  •  Posted in Svět filmu by

Festival, který nabídne desítky filmů včetně dvanácti předpremiér, letos dosáhl plnoletosti.

18. ročník Festivalu francouzského filmu bude zahájen ve středu 18. listopadu v kině Lucerna předpremiérou úspěšné komedie Rodinka Bélierových (2014), jejíž hlavní představitelka Louane Emera získala za svůj výkon Césara pro nejlepší začínající herečku. Festival bude vzhledem k nedávným útokům v Paříži probíhat v pietním duchu.

Francouzský institut v Praze připravil zahájení festivalu pro veřejnost v Kině 35 a nabízí projekci dvou filmů za cenu jedné vstupenky. Festival zahajuje v 19.00 projekce předpremiérového snímku Ve stínu žen (2015) Philippa Garrela a pokračuje ve 21.30 projekcí dalšího režisérova snímku Žárlivost (2013). Oba snímky jsou natočeny v černobílé barvě.

Tři předpremiérové tituly do Prahy přijedou doprovodit jejich tvůrci. Režisér Xavier Beauvois 20. listopadu ve 21.00 v kině Světozor osobně uvede projekci filmu Cena slávy (2014), režisér Arnaud Desplechin představí svůj nejnovější počin Tři vzpomínky (2014) 23. listopadu v 18.30 v kině Lucerna a režisér Jean-Pierre Améris předstoupí před pražské publikum se snímkem Rodina k pronájmu (2015) 25. listopadu ve 20.30 v Kině 35.

Tři vzpomínky

Tři vzpomínky

 

Výběr české kritiky

Další francouzské filmové novinky, které se setkaly s velkým ohlasem na mezinárodních festivalech a které zatím nemají českého distributora, uvede pražská část festivalu v soutěžní sekci Výběr české kritiky. Tyto snímky se utkají o Cenu diváků TV5MONDE a český distributor, který se rozhodne uvést vítězný snímek do distribuce v ČR, získá finanční podporu v hodnotě 1500 Eur společnosti TV5MONDE na propagaci snímku.

V sekci uvidíte thriller režiséra Vincenta Garenqa Aféra Clearsteam (2014), komedii Richarda Berryho Naše ženy (2015), drama Zimní píseň (2015) Otara Iosselianiho, drama Zákon trhu (2015) režiséra Stéphana Brizého, které si z letošního festivalu v Cannes odneslo cenu za mužský herecký výkon v hlavní roli pro Vincenta Lindona či nový snímek režiséra Philippe Le Guay Florida (2015), ve kterém roli otce trpícího stařeckou demencí ztvárnil Jean Rochefort.

Sekce ELLE(S) je věnována ikonám francouzské kinematografie, kategorie Filmové hity nabídne zase osvědčené novinky. Během festivalu bude uvedeno celkem 57 filmů. Festival se kromě Prahy koná také v Brně, Ostravě, Českých Budějovicích a Hradci Králové. Pražskou část zakončí snímek Zbrusu nový zákon (2015) režiséra Jaco van Dormaela, který jste mohli zhlédnout letos na MFF Karlovy Vary.

Vstupenky na představení jsou již v prodeji. Více informací na stránkách festivalu.

Marie Dostálová