Kino Brasil – pošesté v džungli

26.10.2019 at 09:30  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

I v letošním roce bude pražské kino Bio Oko hostit čtyřdenní festival brazilského filmu Kino Brasil.

 

  Již šestý ročník festivalu proběhne ve dnech 31. října až 3. listopadu a nabídne pražským divákům šest kritikou oceňovaných brazilských snímků. V kině bude připraven také brazilský doprovodný program. Brazilští filmaři v předchozích měsících vypustili do světa obdivuhodné snímky a zazářili na proslulých festivalech.

   „Ústřední téma pro letošní ročník Kina Brasil jsme zvolili dlouho předtím, než média přinesla nešťastné zprávy z Amazonie. Podobně jako ve filmech, které přinášíme, se kritický pohled naskýtá až ve světle současných událostí. Pod pojmem divočina v brazilských souvislostech nevidíme jen prales, ekologickou výzvu a situaci původních obyvatel. Přijde nám na mysl také městská džungle stále více se rozpínajících metropolí, nebo divoké zvraty posledních let ve společenském, lidskoprávním a politickém kontextu, kdy jdou pravidla stranou. Nevyhneme se ani divokosti mezi lidmi a uvnitř člověka obecně. To vše se nám, myslím, podařilo výběrem filmů postihnout. A vesměs se jedná o skvělé a oceňované snímky,” říká k výběru snímků dramaturgyně festivalu Kino Brasil Gabriela Šmaiclová.  

 

Festivalové hity

   Mezi vybranými filmy je i lehce psychedelický novodobý western nesoucí prvky magického realismu a sci-fi, a to snímek Bacurau (viz foto 1) z dílny režisérů Klebera Mendonçy Filha a Juliana Dornellese. Snímek získal mimo jiné Cenu poroty na letošním festivalu v Cannes. Své premiéry právě uvádí po celém světě a na Kinu Brasil bude ta pražská. Na festivalu bude mít svou distribuční předpremiéru také film Boží láska (viz foto 2). Jedná se o drama z blízké budoucnosti režiséra Gabriela Mascara, který ostře kritizuje směřování brazilské politiky a společnosti. Snímek byl nominován na Cenu poroty festivalu Sundance. Dalším filmem v nabídce je drama Azougue Nazaré o tom, jak se při začátku karnevalové sezony maracatu zničehonic začnou ve velkém ztrácet lidé a dít podivné věci. Snímek získal hlavní cenu na filmovém festivalu v Rotterdamu a také na Ostrava Kamera Oko.

   Kromě filmů, ve kterých se bude prolínat téma divočiny, se můžete i letos těšit na tematický minikurz portugalštiny, program pro děti a také brazilské občerstvení. Filmovou atmosféru sobotního večera doplní i tradiční afterparty. Více informací najdete na webu festivalu nebo Facebooku. Vstupenky je již možno zakoupit online na stránkách kina.

Fotky: Kino Brasil