Srpnové filmy na DVD a Blu-ray

18.8.2013 at 19:11  •  Posted in DVD, Svět filmu by

Co si pořídit a čemu se raději vyhnout? Zaměříme se podrobněji na filmy Hostitel, Stoker, Maniak a Za borovicovým hájem.

 

Hostitel

Zápletka nízkorozpočtového sci-fi se točí kolem mimozemské invaze takzvaných duší. Jedná se o parazity, kteří posléze zcela ovládnou tělo a mysl svého hostitele. Někdy se stane, že spolu dvě duše začnou bojovat a existovat v jednom těle zároveň.

srpen_dvd_hostitel

Nápad samotný zní poměrně zajímavě. Předloha by však nesměla pocházet z pera Stephanie Mayerové. Podobně jako Stmívání se Hostitel akčním scénám spíše vyhýbá. Komornější ladění s filozofickým přesahem nebo psychologická studie rozštěpené osobnosti by podobné tematice jistě svědčil. Mayerová však opět staví do popředí milostný trojúhelník, (v tomto případě spíše čtyřúhelník), v němž se nevýrazná hlavní hrdinka ocitá mezi opáleným svalovcem a bledým rachitikem.

Dochází ke střídavému vyznávání lásky a díky dvěma osobnostem v jednom těle působí tyto zoufale patetické sekvence jen o něco méně trapně než ve zmiňovaném Stmívání. Hlavní záporné postavě umožní scénář pouze připomenout, že se Diane Kruger dříve pohybovala ve světě modelingu a na vysokých podpatcích zvládne takřka cokoliv. V závěru se nás tvůrci pokusí dojmout, aby následně triumfovali hned dvojitým happy endem s poselstvím o vzájemné toleranci. Milostný rébus je rovněž vyřešen a všichni žijí šťastně až do smrti.

Bonusy: Obsahuje vystřižené scény.

V prodeji od 7.8.2013

Hodnocení: 30 %

 

Stoker

Stoker je audiovizuálním skvostem s prostinkým dějem. Jednoduchý příběh však automaticky neznamená, že film nemá čím překvapit. Stoker naopak servíruje šokující pointy v rámci jednotlivých scén. Autorem scénáře je britský herec Wentworth Miller, známý především hlavní rolí v seriálu Útěk z vězení. Za sebe bych se rozhodně nebránila tomu, kdyby k psaní usedal častěji.

srpen_dvd_stoker

Tvůrci manipulují s divákovou myslí a pomocí jediného záběru jsou schopni změnit vyznění hned několika po sobě jdoucích scén. Duo Wasikowska-Goode dokazuje, že casting nemohl být lepší. Nicole Kidman je jakožto nejznámější tvář kupodivu lehce upozaděna, ale z jejího výkonu je přesto jasně patrné, proč si už dvacet let drží svou pozici v showbyznysu. Obraz a zvuk pak zahajují frontální atak na naše smysly.

V neposlední řadě obsahuje Stoker mnoho neprvoplánové perverznosti, která je důvodem rozporuplného přijetí diváckou veřejností. Stejně jako ostatní zmíněné aspekty však Stokera řadí mezi filmy, kterých nevznikají desítky ročně.

Bonusy: Obsahuje vystřižené scény, krátký film Stoker: Cesta filmaře, za scénou – o tvorbě limitované edice plakátu, záběry z premiéry, videoklip Becomes the Color, galerie fotografií, upoutávky a televizní spoty aj.

V prodeji od 14.8.2013

Hodnocení: 90 %

 

Maniak

Elijah Wood se upsal filmu, ve kterém se prakticky neobjeví na plátně. Maniak je založen na tom, že celý snímek sledujeme očima šílence, posloucháme jeho hlas, slyšíme jeho dech. Nezbývá však než přijmout, že jsme zrakem vraha se všemi důsledky.

srpen_dvd_maniak

Kamera zde neuhne a servíruje nám veškerý hnus a zvrácenost v celé své dekadentní kráse. Nevyhýbá se řádné koupeli v krvi, nahotě ani zvratkům plovoucím v toaletní míse. Maniak přesto nepatří mezi horory, které sázejí na nechutnost bez atmosféry strachu. Na Maniakovi je nejděsivější, že se oběti nechovají hloupě, jak bývá v hororech nepěkným zvykem. Ženy, které padnou do rukou psychopata, se chovají poměrně zodpovědně, a přesto se nezachrání před utrpením.

Vysvětlení vraždící mašinerie se tvůrci pokoušejí načrtnout pomocí Oidipova komplexu, ale pár scén šmírování kopulující matky psychologii hlavní postavy příliš neprohlubuje. Snímek trpí předvídatelností, ale v rámci svého žánru se stále jedná o poměrně originální počin.

Bonusy:

V prodeji od 23.8.2013

Hodnocení: 70 %

 

Za borovicovým hájem

Za borovicovým hájem je prototypem štafetového filmu, kdy je film rozdělen na přibližně stejně dlouhé části. Po uplynutí každé z nich převezme pomyslný kolík další postava a celý příběh do sebe na závěr zapadne. Snímek sází na tento koncept a herecká esa Ryana Goslinga a Bradleyho Coopera.

srpen_dvd_za_borovicovym_hajem

Goslingova první třetina filmu je lehce zdlouhavá, její hlavní výsadou je však překvapivé rozuzlení. Následně přejímá štafetu Cooper, aby si ukradl film sám pro sebe. Na ploše zhruba čtyřiceti minut vás donutí jeho postavu pochopit a vzápětí nenávidět. Snímek v této fázi graduje a vrcholí. Poslední kolík přebírá Dane DeHaan, kterého jsme mohli vidět například v seriálu Odborná péče nebo originální variaci na komiksové filmy Kronika. Herecky film nestagnuje, avšak dějová pasáž, která následuje, je jen nutným dohráním, jež je potřeba, aby se cyklus uzavřel.

Největším problémem je předvídatelnost. Nezbývá nám, než si odškrtat dosažené mety a počkat na finále, v němž si postavy vše vyříkají. Ambicióznímu filmu tak na závěr mocně dochází dech, což se záporně odráží na celkovém dojmu.

Bonusy:

V prodeji od 28.8.2013

Hodnocení: 60 %

Kamila Steinbachová