Jaký program nabídne 45. ročník Letní filmové školy?
Tradiční nesoutěžní přehlídka filmů, která se každoročně koná v Uherském Hradišti, představí letos tvorbu rakouského režiséra a držitele dvou Zlatých glóbů Michaela Hanekeho. Sám režisér sice nedorazí, ale přijede jeho dvorní kameraman Christian Berger.
Dalším hostem bude polský filmový režisér, spisovatel, básník a malíř Lech Majewski. U svých děl se ujímá nejen režie, ale často vystupuje i v rolích producenta, scenáristy, střihače či kameramana. Na festival dorazí i stěžejní postava současné ruské kinematografie Alexej German ml., jehož filmy mají pravidelně premiéru na festivalech v Berlíně či Benátkách, odkud si režisér za svůj třetí film Papírový voják (2008) přivezl i cenu za režii. Jeho festivalově nejúspěšnějším titulem je loňský Dovlatov, který byl do distribuce prodán na všechny kontinenty.
Vladimír Furdík patří k hrstce Čechů a Slováků, kteří se prosadili v Hollywoodu. Jedná se o světově proslulého kaskadéra, který spolupracoval s desítkami režisérů a stovkami hereckých hvězd. V rámci jeho unikátní masterclass budou mít diváci LFŠ možnost nahlédnout do tajů tohoto specifického filmového umění i natáčení seriálu Hra o trůny, kde Furdík ztvárnil děsivého Nočního krále.
České novinky
Letní filmová škola je tradičně i místem, kde čeští a slovenští autoři uvádějí v předpremiérách své novinky. Nejinak tomu bude i letos. Marko Škop uvede svůj film Budiž světlo, který si z Karlových Varů odvezl cenu za nejlepší mužský herecký výkon, zvláštní uznání ekumenické poroty i umístění v TOP 10 divácké ceny. Snímek z dokumentární soutěže karlovarského festivalu Dálava představí režisér Martin Mareček. Film dorazí na podzim do českých kin.
Diváci se mohou dále těšit na celovečerní debut Michala Hogenauera Tiché doteky s Eliškou Křenkovou v hlavní roli, originální road movie Staříci Martina Duška a Ondřeje Provazníka či středometrážní akční snímek První akční hrdina režiséra Jana Haluzy. Festival uvede i epizodu z televizní série Jak si neposrat život s názvem Nonstop lahůdky, kterou natočil Jan Hřebejk s Miroslavem Krobotem a Eliškou Křenkovou v hlavních rolích, a středometrážní absurdní komedii Jiří, pes uprchlík režiséra Tomasze Wińského.
LFŠ promítne studentské filmy Václava Vorlíčka, Hynka Bočana nebo Jaromila Jireše, ale také současných studentů FAMU. Sekce Východní přísliby přinese především výživný pohled do dějin i přítomnosti zemí někdejšího východního bloku. Větší část letošní přehlídky tvoří dramata zkoumající kolizní momenty národní historie i méně existenciální, přesto naléhavé problémy současníků. Podoby a důsledky války budeme moct prozkoumat ze srbského, ruského i polského pohledu.
Seriály, virtuální realita a retrospektiva
Letos budou k vidění opět snímky natočené pro virtuální realitu a přidají se i unikátní site-specific VR akce – filmy s vězeňskou tematikou se spojí s reálným geniem loci hradišťské opuštěné věznice. Sekce HOT TV se v letošním ročníku zaměřuje na vyprávění, která jsou v současné televizi používána jako hlavní atrakce televizních seriálů jako například Panenka Jane, Odpočívej v pokoji nebo Osmý smysl. Dvě letní kina nabídnou nejatraktivnější české novinky (Ženy v běhu, Teroristka, Úsměvy smutných mužů či Čertí brko) i klenoty 90. let (Návrat idiota, Kouř, Jízda či Postel).
Nová sekce Terra festivalis má za cíl představit každý rok jinou národní kinematografii, která se v posledních letech výrazně etablovala na mezinárodní scéně. První takovou festivalově progresivní zemí je Bulharsko. V rámci sekce Němý film s živou hudbou nabídne festival výběr toho nejzajímavějšího, co přinesly městské symfonie, které vznikly ve druhé polovině 20. let minulého století a jejichž tématem nebyli lidé, ale konkrétní místa a objekty.
Retrospektivu letos festival věnuje jednomu z velikánů filmové režie klasického období amerického filmu Williamu Wylerovi. Ozdobou sekce budou ikonické snímky Prázdniny v Římě či Ben Hur. Filmová čítanka se zaměří na francouzskou novou vlnu a představí pestrou krátkometrážní tvorbu i celovečerní debuty režisérů jako François Truffaut, Agnès Vardová či Jacques Rivette. Hostem sekce bude Michel Marie, emeritní profesor pařížské Sorbonny, který je autorem první odborné studie o nové vlně s názvem Nová vlna aneb umělecká škola nebo knih o díle Jeana-Luca Godarda.
Letní filmová škola každoročně svým účastníkům a místním obyvatelům připravuje také bohatý doprovodný program. I letos nabídne festival koncerty, divadelní představení, literární, dětský a herní program. Více informací naleznete na webu www.lfs.cz. Moviesceen nebude v Hradišti chybět ani letos. Sledujte náš Twitter.
Foto: LFŠ, HBO, MGM