LFŠ 2023: Česká sci-fi Bod obnovy nebo brazilská dramata

27.7.2023 at 09:50  •  Posted in Festivaly, Preview, Svět filmu by

Žánrově pestrý program 49. Letní filmové školy aneb vybere si každý.

 

   LFŠ v Uherském Hradišti, který se letos koná od 28.7. do 3.8., nabídne v distribuční předpremiéře výpravné detektivní drama Úsvit režiséra Matěje Chlupáčka, který jej spolu s herečkou Eliškou Křenkovou na místě uvede. Očekávanou novinkou je i sci-fi Bod obnovy (viz úvodní foto), které bylo možné nedávno zhlédnout na MFF Karlovy Vary. Snímek v rámci slavnostního zahájení uvedou režisér Robert Hloz, herci Andrea Mohylová a Matěj Hádek. Ve Varech zvláštním oceněním poroty Proxima ověnčený snímek Brutální vedro o slunečních erupcích a abnormálním horku představí režisér Albert Hospodářský a herci Vincent Hospodářský a Zdeňka Petrová.

   Režisér Tomáš Klein přiveze svůj film Citlivý člověk – divokou road movie po odvrácené straně života, která vypráví o tom, že všichni toužíme po lásce, všichni se něčeho bojíme a málokdo z nás je už opravdu dospělý. Hadí plyn je volnou adaptací světově proslulého románu Josepha Conrada Srdce temnoty a popisuje cestu do temných zákoutí lidské mysli, lidských tužeb a lidských rozhodnutí. Snímek na Letní filmové škole představí režisér David Jařab a herec Stanislav Majer. A diváci se mohou těšit i na mrazivou komedii Přišla v noci (viz foto) o monstrech v nás a okolo nás, kterou uvedou režiséři Tomáš Pavlíček a Jan Vejnar a herečka Simona Peková, která se s vervou zhostila role matky odmítající odejít.

   Filmový program festivalu se zaměří na tvorbu režisérů Pedra Almodóvara (Vše o mé matce, Ženy na pokraji nervového zhroucení), Howarda Hawkse (Zjizvená tvář, Jeho dívka Pátek) či scenáristy Jana Procházky (Ucho, Kočár do Vídně, Páni kluci). Chybět nebudou východoevropské novinky, brazilské filmy rezonující na světových festivalech ani oblíbené půlnoční delikatesy a virtuální realita. Hostem bude Lav Diaz, který je jednou z tváří tzv. slow cinema a patří mezi nejprogresivnější a nejoceňovanější světové artové režiséry. Jeho černobílé filmy jsou pověstné extrémními stopážemi, dlouhými záběry a specifickým plynutím času vycházejícím z tradic filipínské kultury a společnosti. K zhlédnuté budou dva dlouhé snímky Melancholie a Norte, konec historie a dva „kratší filmy“ Rod, zvíře a Když vlny utichly.

   Letní kino na Masarykově náměstí bude tradičně patřit snímkům, které do kin vstoupily v průběhu uplynulých 12 měsíců. Jde o žánrově pestrou směsici snímků – dokument Velké nic o covidu nebi komedie Grand Prix či Invalida. Ve stanu Respektu naplní debaty na aktuální společenská témata, jako jsou umělá inteligence, situace v Rusku a na Ukrajině, chráněná území v Česku, důležitost festivalů či vliv filmů na lidské vztahy

   Kompletní filmový i doprovodný program je zveřejněn na stránkách přehlídky. Akreditace, mecenášské balíčky, balíčky vstupenek i vstupenky na doprovodný program jsou v prodeji v akreditačním systému

Marie Dostálová