MFDF Ji.hlava – 300 filmů, 63 zemí, 12 300 minut

26.10.2021 at 20:00  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Čeho se letos dočkají diváci na 25. festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava?

 

   Festival Ji.hlava se po roce vrací zpět do kinosálů a nabídne více než tři sta filmů z třiašedesáti zemí. Celý filmový program má dohromady více než dvanáct tisíc minut. Jubilejní ročník festivalu zahájil film Když květiny nemlčí běloruského režiséra Andreie Kutsily, který zachycuje atmosféru v Bělorusku po loňských prezidentských volbách, kdy byly brutálně potlačeny pokojné demonstrace. Přes osmdesát procent hlasů tehdy získal stávající prezident Alexandr Lukašenko. Tamější opozice i Evropská unie označily hlasování za zfalšované, velká část obyvatel výsledky odmítla.

   Ještě před večerní zahajovací projekcí festival odstartoval nejnovější film režisérky Ivany Pauerové Miloševič Svéráz českého rybolovu (na obrázku níže). Snímek vypráví o šestici jihlavských rybářů a jejich výpravě do Norska.  Na slavnostním zahájení, které proběhlo v jihlavském DKO, byly rozdány první ceny. Letošní novinkou je udělení Ceny za nejlepší dokumentární knihu. Tu získala Zašlá chuť morušek / Cestovní zpráva čarodějova učně českého zoologa, spisovatele a skauta Miloslava Nevrlého.

   Sekcí je letos méně. „Ji.hlava během pětadvaceti let potvrdila, že patří mezi významné evropské dokumentární festivaly. Je charakteristická objevným programem a inovativním přístupem. V tomto duchu měníme od letošního ročníku jak podobu soutěží, tak strukturu cen, abychom poukázali na komplexnost dokumentární kinematografie,“ říká Hovorka.

   Soutěžní sekce Opus Bonum, která nabídne patnáct snímků, reprezentuje podle Marka Hovorky „různorodé postupy a tendence, které najdeme v současném světovém dokumentárním filmu“. Ve výběru tak diváci uvidí například filmovou esej německé režisérky Liny Zacherové (oceněné na předloňské Ji.hlavě za debut Fonja) s názvem Betula Pendula – o tom, nakolik formuje osobnost člověka skutečnost, že je nevidomý. Režisér Sebastian Mihăilescu nabídne pod názvem Pro mě jsi Ceaușescu kolektivní portrét současné rumunské mládeže; sleduje její hodnotové priority i vztah k dějinám vlastní země. Krizi středního věku, ale i obecnější reflexe proměn a podob maskulinity v jednadvacátém století reflektuje skrze portrét filmového kritika Kamila Fily snímek Síla režiséra Martina Marečka. „Kamil mě přizval ke své fyzické proměně, kterou v oněch pěti letech plánoval. Velmi brzy mi ale bylo jasné, že jsem svědkem něčeho mnohem komplikovanějšího, intimnějšího a univerzálnějšího. Síla nakonec dobře doplňuje Dálavu a zapadá do mého záměru věnovat trilogii filmů současnému stavu maskulinity,“ řekl Mareček o filmu, který bude v kinech distribuovat Artcam Films. Také soutěžní sekce Česká radost, která se zaměřuje na nový český dokument, představí patnáct filmů. 

   V Jihlavě proběhne i masterclass hollywoodského režiséra Olivera Stonea. Americký režisér, který je trojnásobným držitelem Oscara, letos na festivalu v Cannes uvedl nový snímek s názvem JFK Revisited: Through the Looking Glass (na obrázku). Na Ji.hlavě přiblíží mimo jiné i to jak jeho film, ve kterém se vrací nejen k vraždě prezidenta Kennedyho, ale také ke svému hranému filmu JFK (1991), vznikal. „Vraždu Kennedyho motivovala změna: Kennedy totiž měnil věci. Pokud by se svými změnami uspěl, byli bychom dnes úplně jinde,“ uvedl Stone v Cannes.

   Svou tvůrčí metodu přiblíží také ruský dokumentarista Vitalij Manskij, jehož nový snímek Gorbačov. Ráj uvede Ji.hlava v soutěžní sekci Svědectví. „Chtěl jsem za studeným mramorem vidět člověka, který se rozhodl učinit svět lepším místem k životu,“ říká o filmu Manskij. V rámci masterclass se představí i umělecká skupina Flatform, jejíž díla jsou k vidění mimo jiné v pařížském Centre Pompidou, ale také významný český dokumentarista a dramaturg Jan Gogola ml. Tvůrčí dvojice Ivo Bystřičan a Sara Pinheiro pak přiblíží svůj projekt Future Landscapes: Expedice do zvuku.

   Letošní Ji.hlava pozve diváky také do virtuální reality. VR a GAME zóna, kterou zájemci nově najdou místo Majáku na Masarykově náměstí, se otevře s první projekcí festivalu a bude přístupná denně.

   Cenu za přínos světové kinematografii si letos ze slavnostního zakončení festivalu odnese výjimečná česká filmařka Jana Ševčíková. Ta právě dokončuje svůj osmý film. „Janu Ševčíkovou dříve cenili hlavně v zahraničí,“ upozorňuje Hovorka. Její filmy tak mohli diváci vidět například na festivalech v Berlíně, Rotterdamu, Paříži, Nyonu nebo Lipsku.

   25. MFDF Ji.hlava probíhá od 26. října do 31. října. Více informací je k nalezení na webových stránkách festivalu.

Fotky: www.ji-hlava.cz