Největší říjnové filmové premiéry

4.10.2022 at 13:51  •  Posted in Preview, Svět filmu by

Letošní říjen se ponese především v duchu ambiciózních historických dramat. Dočkáme se ale také návratu dvou zásadních hororových ikon, představení nového komiksového superhrdiny a uvedení velkého festivalového hitu.

 

Kino premiéry:

Trojúhelník smutku

   Vítězný snímek letošního ročníku filmového festivalu v Cannes předchází pověst nelítostné sociální satiry, která si bere na paškál zejména bohaté a privilegované. Protagonisty novinky výrazného švédského autora Rubena Östlunda (Čtverec /2016/) jsou model Carl (Harris Dickinson) a jeho partnerka influencerka Yaya (Charlbi Dean). Ti jsou pozváni na luxusní výletní plavbu, kde se setkají s velmi svéráznými spolucestujícími. Starým mládencem hledajícím lásku (Henrik Dorsin), výstředním ruským obchodníkem (Zlatko Buric) či věčně opilým kapitánem (Woody Harrelson). Nečekaná událost, k níž během plavby dojde, však zcela převrátí dosavadní sociální a genderové role.
Premiéra: 6. října

Halloween končí

   Závěrečný díl hororové trilogie dějově volně navazující na klasický slasher Johna Carpentera. Čtyři roky po tragických událostech, které městečko Haddonfield a rodinu Laurie Strodeové (Jamie Lee Curtisová) postihly ve filmu Halloween zabíjí /2021/, se ocitáme v současnosti, kterou by měl příběh rovněž reflektovat. Kromě legendárního maskovaného zabijáka Michaela Myerse tak budou Haddonfield terorizovat i noční můry, které za poslední dva roky poznamenaly celý svět.
Premiéra: 13. října

 

Válečnice

   Historický velkofilm vypráví pozoruhodný příběh ženských bojovnic, které v Africe v 19. století chránily Dahomejské království. Film vycházející ze skutečných událostí a sleduje úsilí generálky Nansici (Viola Davisová), která cvičí novou generaci válečnic a připravuje je na střet s nepřítelem, který je odhodlaný zlikvidovat jejich životní a kulturní hodnoty. Ve snímku v režii Giny Prince-Bythewoodové (Old Guard: Nesmrtelní /2020/) si zahrají také John Boyega (Star Wars: Vzestup Skywalkera /2015/) nebo Lashana Lynchová (Není čas zemřít /2021/).
Premiéra: 13. října


Black Adam

   Tisíce let poté, co byl obdařen všemocnou mocí egyptských bohů – a stejně rychle uvězněn – je Black Adam (Dwayne Johnson) vysvobozen ze svého pozemského hrobu. Superhrdina je připraven rozpoutat v moderním světě svou vlastní formu spravedlnosti. Novou akční sci-fi z komiksové stáje DC, v níž se kromě Johnsona objeví Pierce Brosnan či Viola Davisová, natočil Jaume Collet-Serra (Expedice: Džungle /2021/).
Premiéra: 20. října

Il Boemo

   Životopisné historické drama je inspirované skutečným příběhem významného hudebního skladatele druhé poloviny 18. století – Josefa Myslivečka (Vojtěch Dyk). Výpravný snímek diváky zavede do barokní Itálie, kde Mysliveček žil, tvořil, stal se legendou, ale také zemřel v zapomnění. Koprodukční velkofilm s mezinárodním obsazením natočil oceňovaný český režisér Petr Václav (Cesta ven /2014/).
Premiéra: 27. října

 

VOD premiéry:

Hellraiser

   Stejnojmenný horor spisovatele a režiséra Clivea Barkera, který na konci 80. let rozpoutal mnohadílnou kultovní filmovou sérii, dostal nový remake. Novou verzi originálního mysteriózního příběhu, který světu představil děsivá monstra zvaná Cenobiti, natočil David Bruckner, autor zdařilých osobitých hororů Rituál a Temný dům.
Premiéra: 7. října (Hulu)

 

Dobrá sestra

   Skutečnými událostmi inspirované kriminální drama předního dánského scenáristy a režiséra Tobiase Lindholma (Boj /2015/) pojednává o ošetřovateli Charliem Cullenovi (Eddie Redmayne), jenž neblaze proslul tím, že byl zapleten do smrti několika stovek pacientů. Médii byl proto přezdíván Anděl smrti. V dalších rolích se objeví Jessica Chastainová nebo Noah Emmerich.
Premiéra: 26. října (Netflix)


Na západní frontě klid

   Proslulý protiválečný román Ericha Marii Remarqua se v minulosti dočkal dvou filmových verzí. V nové adaptaci sugestivního příběhu mladého německého vojáka, který musí spolu s mnoha dalšími muži čelit hrůzám první světové války, se objeví např. Daniel Brühl (Rivalové /2013/). Natáčelo se i v České republice.
Premiéra: 28. října (Netflix)

 

Fotografie: Hulu, Aerofilms, Pilot Film, Netflix, CinemArt

Roman Freiberg