Přehlídku Crème de la Crème zahájí oceněné drama Sils Maria

13.5.2015 at 14:08  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Které filmy nabídne druhý ročník přehlídky francouzského filmu? Romantiku nebo 3D film od Godarda.

 

Druhý ročník přehlídky francouzských filmů Crème de la Crème se uskuteční od 13. do 17. května v pražských kinech Lucerna, Evald a Mat a poprvé vstoupí do regionů. Filmy se budou promítat v Brně, Plzni, Ostravě, Děčíně, Litoměřicích, Mariánských Lázních, Hluboké nad Vltavou, Karlových Varech, Přerově, Chomutově, Zlíně, Litvínově a Boskovicích. Crème de la Crème II slavnostně zahájí soutěžní film z Cannes 2014 Sils Maria.

Festival přibližuje jeho ředitel Ivan Hronec: „Francouzský film je jedním z hlavních motorů evropské kinematografie a Crème de la Crème zapadá do konceptu Film Europe a naší snahy systematicky mapovat a prezentovat to nejlepší, co Evropa filmově vytváří. Festival je stejně jako Scandi a Be2Can celonárodní událost. Čeští kinaři na tento rok mile překvapili a jejich zájem o Crème de la Crème rapidně stoupl a my jim za jejich přízeň děkujeme.

Přehlídka promítne ve 14 městech celkem 22 pozoruhodných snímků. Tím prvním bude drama Sils Maria režiséra Oliviera Assayase s Juliette Binoche a Kristen Stewart, která za roli lehkovážné mladé hollywoodské hvězdičky získala sošku Cézara, nejvyšší francouzskou národní filmovou cenu. Další lahůdkou je hvězdně obsazený film Benoîta Jacquota Tři srdce s Charlotte Gainsbourg, Chiarou Mastroianni a Catherine Deneuve. Fanoušci Marrion Cotillard by si neměli nechat ujít film Dva dny, jedna noc (viz foto), za který byla nominována na Oscara či poslední počin ikony francouzského filmu Jeana-Luca Godarda Sbohem jazyku natočený technologií 3D.

diplomatie-7

Drama Diplomacie

 

Příznivce životopisných snímků zaume film Violette, přibližující život francouzské spisovatelky Violette Leduc, která již ve 40. letech minulého století psala velmi otevřeně o sexu. Dalším v nabídce je snímek Diplomacie od režiséra Volkera Schlöndorffa, který se zapsal divákům do povědomí snímkem Plechový bubínek. V předpremiéře přehlídka uvede romanci Láska na první boj. V programu nechybí ani filmy Renoir, Život Adéle, Paříž – Manhattan, Z prezidentské kuchyně, Láska je dokonalý zločin nebo Život té druhé, které už mají distribuční premiéru za sebou.

Vstupenky na zahájení i jednotlivé projekce jsou již v prodeji za cenu 100 Kč v Praze a 90 Kč v dalších městech. Více informací o programu na stránkách přehlídky.

Marie Dostálová