Prosincové filmy na DVD a Blu-ray

12.12.2013 at 18:52  •  Posted in DVD, Svět filmu by

Na závěr roku útočí na vaše peněženky velmi silná sestava. Záleží na vás, zda se toužíte bát, vzdělávat, přemýšlet či jednoduše bavit.

 

V zajetí démonů

V zajetí démonů nepřišlo s ničím originálním, což mu stejně nezabránilo v tom, aby se stalo hororovou peckou roku. Boduje totiž v tom, o co jde hororům především. Při jeho sledování skutečně pocítíte, co to znamená ‚bát se u filmu‘.

dvd_prosinec_2_v_zajeti_demonu

Základem pro rozehrání hrůzostrašného příběhu je zde starý odlehlý dům. Jak jsem avizovala, tento koncept se vystavěl v různých hororech již mnohokrát, ale jen málo režisérů dokáže s reáliemi pracovat takovým způsobem jako právě James Wan. Snímek je nejděsivější především v první polovině, kdy se v pozvolném tempu rozjíždí a divák má jen minimum informací. Tento fakt je zároveň mínusem, neboť finální gradace spočívá ve větší expresivnosti, což jak je dobře známo, pocity nevysvětlitelného strachu spíše utlumí než naopak.

Nejvýrazněji utkví v paměti především napětí vložené do jednotlivých scén, které naplňují svůj úděl daleko lépe samy o sobě než film jako celek. Proklamace „podle skutečné události“ dnes už nikoho příliš neohromí a příběh samotný nepřináší nic nového ani v tomto roce. Ti, kteří viděli letošní Mamu, mi na konci filmu jistě dají za pravdu.

Bonusy: 3x dokument – V zajetí démonů: Tváří v tvář hrůze, Život zasvěcený démonologii, Vyděšeni k smrti.

V prodeji od 4.12.2013 na DVD i Blu-ray.

Hodnocení: 75 %

 

Hořící keř

Pod vedením polské režisérky Agniezsky Hollandové vznikla jedna z nejlepších minisérií, respektive ve spojené formě nejlepší film, jaký u nás byl po revoluci natočen. Silné téma často svádí k velkému patosu. Pokud by se snímek zastavil v době těsně po Palachově činu, pravděpodobně by dopadl přesně tak. Emoce jsou v této části vyprávění na místě. Místo laciného ždímání slz se Hollandová věnuje nejen po lidské stránce členům Palachovy rodiny, ale její dílo se snaží být především ilustrací tehdejší doby.

dvd_prosinec_3_horici_ker

První třetina je prodchnutá bojovnou náladou a přesvědčením o správnosti boje proti útlaku. Atmosféra se postupně přetváří. Schyluje se k soudní bitvě a utrpení Palachovy matky pokračuje s takřka hororovými podtóny. Závěr dává vyniknout proměně jednotlivých postav. Lidé si uvědomují, jakou oběť stojí pouhá snaha zachovat si čisté svědomí. Především z tohoto důvodu je dobré, že si Hořící keř dává načas. Vývoj postav by byl jen stěží uvěřitelný v pouhé hodině a půl nebo dvou hodinách klasického filmového času.

V neposlední řadě je na místě pochválit bezchybné herecké obsazení. Hlavní pozornost zde náleží Tatianě Pauhofové v roli advokátky Dagmar Burešové. Pro mladou slovenskou herečku se jednalo o velkou hereckou výzvu, kterou zvládla s naprostým přehledem. Excelují však všichni od nejvýraznějších protagonistů po představitele nejmenších rolí.

Bonusy: Film o filmu

V prodeji od 4.12.2013 na DVD i Blu-ray.

Hodnocení: 90 %

 

Země naděje

Po zářijovém The East se nám do zorného pole dostalo další DVD s ekologickou tématikou, tentokrát od režiséra významnějšího renomé – Guse Van Santa. Země naděje se rozhodla vydat uvěřitelnější cestou, ale nevyhnula se několika přešlapům filmového ražení. Především pozvolný rozjezd by automaticky neměl znamenat, že budeme diváka nudit. První třetina filmu se však k ničemu jinému než k nezájmu přirovnat nedá, protože trvá dobrých třicet minut, než se skutečně začne odehrávat něco podstatného.

dvd_prosinec_4_zeme_nadeje

Matt Damon přijíždí do malého městečka, aby přesvědčil jeho obyvatele o tom, jak je pro ně výhodné, že se právě zde bude těžit zemní plyn. Nedokáže však oponovat místnímu učiteli obeznámenému s riziky. Zvlášť když se zjevuje protivník v podobě ekologického aktivisty. V tuto chvíli začíná informační souboj. Místo ekologického dialogu nám tvůrci servírují spíše bitvu o veřejné mínění a nevedou si přitom vůbec špatně. Jen Matt Damon zde hraje jako obvykle, čili si odchodí celý film s jedním výrazem ve tváři.

Na konci se snímek vytasí se zajímavou a poměrně chytrou pointou. Bohužel je tento triumf v zápětí přebit patetickým proslovem a cukrkandlovým happy endem. Hlavní postava se tak stává zásadním negativem celého snímku. Prodejce je na začátku nesympatický a navíc se chová hloupě. Toto jednání si na závěr přizná, a zároveň ze sebe učiní nejnaivnějšího amerického hocha pod sluncem.

Bonusy:

V prodeji od 4.12.2013 na DVD i Blu-ray.

Hodnocení: 60 %

 

Pot a krev

Po vyčpělé sérii o robotech si Michael Bay natočil vysněný projekt, na kterém je konečně vidět, že ho režírování pořád ještě baví. Zda bude podobné pocity sdílet divák, o to se již otec autobotů příliš nestaral. Jedná se totiž o značně bizarní a překvapivě nemainstreamový počin, který má do unylé a pro každého stravitelné akce pořádně daleko.

dvd_prosinec_5_pot_a_krev

Příběh podle skutečné události (dá se tomu vůbec vyhnout?) je velmi prostinký a točí se okolo skupiny kulturistů, u nichž při nárůstu svalové hmoty došlo ve stejné míře k úbytku mozkových buněk. Zábava tak plyne již z jejich samotného jednání a úsměv vykouzlí i řada trefných hlášek. S ohledem na brutalitu je Pot a krev velmi nekompromisní. V tomto případě se skutečně nikdo příliš nezajímal o to, zda vám dovolí vzít s sebou do kinosálu dvanáctileté dítě.

Mark Wahlberg a Dwayne Johnson hrají kupodivu velmi dobře a nesázejí pouze na svá až nelidsky vypracovaná těla. K dokonalosti chybí už jen pečlivější práce ve střižně. K tomu, aby vás film bavil 130 minut v kuse, totiž potřebujete víc než jen legrační historku. Šokující výjevy se rovněž po určitém čase stanou v rámci daného snímku standardem. Přesto je škoda, že se Bay opět vrací k Transformers a netočí si jako v tomto případě jen tak pro radost.

Bonusy: I tak pravdivý příběh: Z novinových titulků, Zpět ke kořenům: Vize Michaela Baye.

V prodeji od 11.12.2013 na DVD i Blu-ray.

Hodnocení: 75 %

Kamila Steinbachová