První ročník festivalu INDIE-INDIA ukáže nezávislou tvorbu

22.2.2020 at 09:08  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Organizátoři Festivalu bollywoodského filmu stojí za novým  festivalem INDIE-INDIA, který nabídne snímky mimo hlavní proud.

 

   Festival nezávislých indických filmů proběhne 28. a 29. února v pražském Kině Pilotů. Sesterský a divácky oblíbený Festival bollywoodského filmu se bude konat v tradičním podzimním termínu.

   „Jako fanoušky indických filmů nás často mrzelo, že většina diváků z celé bohaté indické kinematografie vnímá pouze Bollywood, a to ještě jako něco podivného, exotického,“ říká Radim Špaček, umělecký ředitel festivalu. Přitom většina indických filmů vznikne právě mimo velká studia v Bombaji. Organizátoři festivalu připomínají, že jakkoli jsou bollywoodské filmy zábavné a vizuálně opulentní, není třeba předstírat, že by se skutečným životem normálních Indů měly hodně společného. „Rozhodli jsme se proto nabídnout divákovi možnost seznámit se s filmy, které doopravdy reflektují současnou indickou společnost a přitom nerezignují na uměleckou kvalitu,“ doplňuje Špaček.

Aamis

   Festival během dvou dnů představí čtyři filmy z různých koutů Indie – Ladaku, Ásámu, Kašmíru a Gudžarátu. V nich dostane publikum možnost poznat osudy obyčejných lidí v neobyčejných životních situacích. Kromě silných příběhů, pohledu na skutečný život ve městě i na venkově, unikátních indických tradic a zvyků diváky nadchnou například nádherné záběry Himálájí nebo kutchské pouště.

   Na festivalu budou k zhlédnutí snímky Aamis (2019), Half Widow (2016), Hellaro (2019) a Chuskit (2018). O umělecké kvalitě vybraných filmů svědčí i řada cen z nejrůznějších festivalů, kterými je každý z nich ověnčen.

  Více se o festivalu můžete dozvědět na oficiálním webu. Festival má také facebookovou událost, kam s blížícím se termínem přibývají zajímavosti a detaily k filmům. 

Foto: INDIE-INDIA; úvodní fotografie z filmu Hellaro