REDAKČNÍ STŘIŽNA: Agent z Mission: Impossible přestřelil i Allena se Zemanem

2.8.2015 at 19:52  •  Posted in Preview, Svět filmu by

Vítejte u dalšího vydání Redakční střižny. Ve stručném glosáři si každý týden představujeme aktuální premiéry v českých kinech. Společně s vámi se pokoušíme zorientovat v tom, která z uváděných novinek má potenciál oslovit kritického diváka a proč. Vyberete si z aktuálních premiér?

 

Filmový dobrodruh Karel Zeman

Hlavní taháky: geniální filmový tvůrce a jeho životní příběh

filmový dobrudruh karel zeman

Začínáme životopisným dokumentem. Tato přízviska mohou na první pohled vyděsit, dokument však stojí a padá s vybraným tématem. Když si tvůrci jako svůj objekt zájmu vyberou jednoho z nejznámějších českých filmařů Karla Zemana, je úspěch z poloviny hotový.

Filmový dobrodruh Karel Zeman disponuje přiměřenou délkou. Z režisérovy tvorby pak vyzdvihuje především jeho nejznámější počiny Cestu do pravěku (1955) a Vynález zkázy (1958). Na díla méně známá by však mohl klást větší důraz. Jedná se o typ dokumentárního snímku, kterým nás provázejí mluvící hlavy. O Karlu Zemanovi však mají hodně co říci.

Resumé: Velcí fanoušci Karla Zemana si tento dokument v kině jistě najdou. Těm ostatním pravděpodobně stačí vyčkat, až se snímek někdy za rok objeví v televizi.

Originální název: Filmový dobrodruh Karel Zeman; Země původu: Česká republika

Žánr: dokumentární/životopisný; Délka: 102 min; Distributor: AČFK

 

Iracionální muž

Hlavní taháky: Woody Allen po čtyřicáté devaté, depresivní záporák z Gladiátora a životní filozofie navrch

iracionální muž

Woody Allen je jako Vánoce. S jeho novým počinem se setkáváme pravidelně jednou do roka a nikdy si nemůžeme být úplně jistí, co od něho čekat. Woodymu se někdy kapr připálí více jako před třemi lety v případě nevýrazné mozaiky Do Říma s láskou (2012), jindy se jedná o precizně usmaženou rybu, jako když před dvěma lety excelovala Cate Blanchett v Jasmíniných slzách (2013). A jak dopadlo Allenovo kulinářské umění v případě Iracionálního muže?

Profesor filozofie v podání Joaquina Phoenixe zažívá existenciální krizi. Do toho se kolem něj začnou motat dvě ženy. Jednou je jeho kolegyně z fakulty Rita (Parker Posey), druhou představuje jeho studentka Jill, kterou si zahrála Allenova nová múza Emma Stone. Jak už to v Allenových filmech bývá, staršího muže to táhne za mladší ženou. Do toho Woody přidává svou klasickou ingredienci v podobě špetky mudrlanství.

Resumé: Zda se Iracionální muž stane jedním z jeho stěžejních děl nebo jedním z mnoha zapomenutelných filmů, posoudíme teprve časem. Zatím vše nasvědčuje tomu, že se v kinech promítá klasický novodobý Allen.

Originální název: Irrational man; Země původu: USA

Žánr: drama/mysteriózní; Délka: 96 min; Distributor: Bioscop

 

Mission Impossible –Národ grázlů

Hlavní taháky: „věčně mladý“ Cruise, poctivá akce, fungující humor, promyšlený příběh, lepší honička než v Rychle a zběsile

Mission Imposible

Další filmovou jistotu představuje série o agentovi tajné služby Ethanovi Huntovi. Série je s námi již neuvěřitelných téměř dvacet let i s nestárnoucím Cruisem, který většinu kaskadérských kousků páchá na vlastní triko. Může si americká variace na bondovky udržet kvalitu i po tolika letech?

Odpověď zní: ano, může. Hazardující agent předvádějící nejšílenější myslitelné kousky je zpět a dokonce lepší než kdykoliv předtím. Pátý díl Mission Impossible představuje šňůru akčních scén, které nám nedají vydechnout. Zároveň se jedná možná o vůbec první z letošních blockbusterů, který nepřetéká digitálními triky. Akce je tak sice fyzikálně nemožná, přesto na pohled uvěřitelná. M:I jednoduše působí jako návrat do starých časů, kdy se akční filmy ještě točily za poctivé práce kaskadérů.

Resumé: Máte-li z letošního léta pocit lehce okurkové sezóny, neváhejte a spěchejte do kina. V poctivě natočeném snímku Cruise letos nakopává i superhrdiny přespříliš spoléhající na digitální triky.

Originální název: Mission: Impossible – Rogue Nation; Země původu: USA

Žánr: akční/dobrodružný/thriller; Délka: 132 min; Distributor: CinemArt

 

Nenasytná Tiffany

Hlavní taháky: buranství a čecháčkovství v konečně jiném než Troškově stylu

Nenasytná Tifanny

Druhého českého zástupce mezi premiérami tohoto týdne by byla chyba přehlédnout. Nenasytná Tiffany přichází s tzv. „buranským hororem“, který byl doposud spíše doménou zahraničních produkcí. Devětadvacetiletý režisér filmu Andy Fehu s Nenasytnou Tiffany debutuje (jedná se o jeho první nestudentský neamatérský počin) a díky výběru pro českou produkci netradičního žánru snímku ihned zajistil pozornost.

Dočkáme se tak nejenom hororové atmosféry, Nenasytná Tiffany rovněž slibuje notnou dávku humoru, demonstraci českého buranství i sociální přesah.

Resumé: Na nenápadný český film má tento horor slušné ambice. Návštěva kina napoví, zda se v nich neutopil.

Originální název: Nenasytná Tiffany; Země původu: Česká republika

Žánr: komedie/horor/sci-fi; Délka: 80 min; Distributor: A-Company CZ

 

Věčně mladá

Hlavní taháky: splněný sen každé ženy v podobě tématu i každého muže v podobě Blake Lively, cukrkandlová poleva v milostném příběhu navrch

věčně mladá

Tematika nesmrtelného života láká spisovatele i filmaře odjakživa. Z toho důvodu máme nespočet zfilmovaných adaptací o Draculovi i více či méně povedené variace na Doriana Greye, z nichž nejčerstvější je v nedávno odvysílané druhé řadě seriálu Penny Dreadful (2014–). Příběh Věčně mladé Adaline ztvárněné Blake Lively se odehrává v současnosti. Pohlednou blondýnu v něm postihne osud, který si občas tajně přeje každá žena, nezestárne již o jediný den.

Ze zázraku se však brzy vyklube prokletí. Adalinina dcera je po nějaké době starší než matka a dar nehynoucí krásy tak přinese její majitelce především samotu. Film je ale především romantika, takže namísto přehršle filozofie, jak si ji pamatujeme například z Interview s upírem (1994), nás čeká spíše milostný příběh. Věčně mladá rázem spadne do škatulky bezchybně natočeného kýče.

Resumé: Lepší červená knihovna možná lehce zazdívá ambiciózní téma, své fanoušky si přesto jistě najde.

Originální název: The Age of Adaline; Země původu: USA

Žánr: drama/romantický; Délka: 112 min; Distributor: APK Cinema Service

 
Kamila Steinbachová