REDAKČNÍ STŘIŽNA: Křejčíř, američtí huliči a horor

12.9.2015 at 14:02  •  Posted in Preview, Svět filmu by

Redakční střižna je vaším průvodcem po premiérách tohoto týdne. Ve stručném glosáři si prosvištíme nabídku kin a napovíme, která z uváděných novinek má potenciál oslovit kritického diváka a proč. Vyberete si z aktuálních premiér?

 

Gangster Ka – podnikavý podnikatel

Hlavní taháky: příběh Radovana Krejčíře, Hynek Čermák

Gangster Ka

   Radovan Krejčíř si sedí v luxusním vězení v jihoafrické Pretorii, kam mu údajně nosí vychlazené plechovky známého černého nápoje. Čeští policisté marně hledí do dáli, neboť jim obžalovaný podnikatel v roce 2005 unikl z černošické vily. Informace, které každý zná a které plní média. Gangster Ka je snímek, který vychází z knihy investigativního novináře Jaroslava Kmenty „Padrino Krejčíř“, jež vyšla letos v září. Scénář napsal režisér filmu Jan Pachl, od nějž můžete znát např. seriál Cirkus Bukowsky (2013), který si získal vesměs pozitivní ohlasy diváků i kritiků. Ganster Ka se soustředí na podnikatelovy začátky a ovládnutí ČEPRA. V listopadu má pak premiéru druhý díl s podtitulem Afričan, který se zaměří na jeho seychelské opalování a další cesty.

Resumé: Podle traileru vypadá Gangster Ka na celkem solidní krimi s touhou vypadat světově, Hynek Čermák coby známý kriminálník působí přesvědčivě. Uvidíme, zda se film nechce jen přiživit  na známém příběhu podobně jako Jaklův průměrný Kajínek (2010).

Originální název: Gangster Ka; Země původu: Česko

Žánr: drama/krimi/thriller; Délka: 100 min; Distributor: Bioscop

 

American Ultra – travička zelená, to je moje potěšení

Hlavní taháky: hulící Jesse Eisenberg s bojovými schopnostmi, Kristen Stewart v akci

American Ultra

   Mike (Jesse Eisenberg) je prodavač, hulič, no zkrátka bezvýznamná mánička, se kterým by v reálném živote kost jako Phoebe (Kristen Stewart) nikdy nechodila. Nudu v maloměstě naruší moment, kdy Mike zjistí, že má nadstandardní bojové schopnosti (v překladu neporazitelná mlátička à la Ethan Hunt). Probudí se v něm agentský výcvik, a to zrovna ve chvíli, kdy je určen jako cíl k odstranění. Trailer s bláznivou akcí a snahou o hlášky vypadá jak kombinace Travičky zelené (2008) a Agenta bez minulosti (2002).

   Kasovně si snímek v USA za první víkend utržil spíše ostudu než peníze. Průměrná známka na RottenTomatoes je 5,4/10 a diváci nejsou o moc vstřícnější hodnocením 3,4/5. Podle recenzenta z webu Indiewire je film „bouří agresivně odpuzujících se nápadů“, více kritiků se shoduje, že jde o špatný mix krvavého násilí a komických hlášek. Jako kdyby studio svěřilo film nezodpovědnému huliči, kterému něco jako vnitřní soudržnost neříká zhola nic.

Resumé: Podle zahraniční ohlasů podivně uchopený film, který vrší násilí na humorné scény, aniž by zaujal příznivce komediálního, nebo akčního žánru.

Originální název: American Ultra; Země původu: USA

Žánr: komedie/akční; Délka: 96 min; Distributor: Forum Film CZ

 

Sinister 2 – bu, bu, budete se bát

Hlavní taháky: pokračování děsivé jedničky

Sinister 2

   Sinister (2012) byl kinech docela zjevením, a tím nemyslíme vizáž vraždícího monstra. Mluvilo se o jednom z nejlepších hororů posledních let, který není stupidní, dokáže budovat napětí a není plný klišé. Pouze třímilionový rozpočet se okamžitě zaplatil a celosvětově snímek utržil přes 77 milionů dolarů. Sequel však už netočí Scott Derrickson, který je i spoluatorem scénáře jedničky. Tentokrát snímek režíroval neznámý Ciaran Foy, zatímco scenáristé se nezměnili. Zámořské tržby jsou slabé, ale ještě horší jsou recenze. Na RottenTomatoes je průměrná známka 3,9/10, od diváků 2,7/5. Tomášova recenze je o něco smířlivější.

Resumé: Fanoušci Ethana Hawka, který hrál v jedničce, se svého oblíbeného herce nedočkají. Celkově to vypadá, že tentokrát si do textilu necvrnkneme hrůzou, ale spíš se jen tak lehce ošijeme a zanecháme prádlo suché.

Originální název: Sinister 2; Země původu: USA

Žánr: horor; Délka: 97 min; Distributor: CinemArt

 

Úžasný Boccaccio – příběhy na dlouhé večery

Hlavní taháky: jemné sprosťačinky podle slavné knižní předlohy

Uzasny Boccaccio

   Italské drama bratří Tavianů, známých filmařů hlavně 70. a 80. let, mělo českou premiéru na letošním karlovarském festivalu, kde příliš pozitivních reakcí nenasbíralo. Podprůměrné hodnocení však distributora neodradilo, a tak snímek míří do kin, byť ne do multiplexů. Děj vychází ze známé knižní předlohy Dekameron spisovatele Giovanniho Boccaccia z 14. století. Režiséři zpracovali pět povídek, které si vypráví skupinka mladých šlechticů a šlechtičen z Florencie, když odešli před epidemií moru do domu v horách. V příjemné atmosféře, kdy jim nejde o život, ale jen o zábavu, se baví košilatými i napínavými příběhy.

Resumé: Pokud vám chybí zápis do čtenářského deníku, film vám poslouží. Jinak můžete bez výčitek minout.

Originální název: Maraviglioso Boccaccio; Země původu: Itálie, Francie

Žánr: historický/drama; Délka: 120 min; Distributor: FilmEurope

 
Marie Dostálová