REDAKČNÍ STŘIŽNA: Na Bláznivou dovolenou do Himálají ve společnosti Hitmana

28.8.2015 at 20:31  •  Posted in Preview, Svět filmu by

Redakční střižna je vaším průvodcem po premiérách tohoto týdne. Ve stručném glosáři si prosvištíme nabídku kin a napovíme, která z uváděných novinek má potenciál oslovit kritického diváka a proč. Vyberete si z aktuálních premiér?

 

Bláznivá dovolená – extra porce sprostoty

Hlavní taháky: zase ta 80’s nostalgie, oplzlý humor

Bláznivá dovolená

S Griswoldovými se setkáváme každé Vánoce na televizních obrazovkách ve výborné komedii Vánoční prázdniny (1989). V dalších třech filmech se svérázná rodinka podívala do Los Angeles, Evropy a Las Vegas. Příchod nového tisíciletí jejich skopičiny umlčel a spin-off Bláznivá vánoční dovolená bratrance Eddieho (2003) odkaz navíc řádně poplival. Tentokrát na to jdeme jinak a to skrze regulérní pokračování, ve kterém štafetu přebírá nyní již dospělý Griswoldovic syn.

Rusty Griswold (Ed Helms) se se svou ženou (Christina Applegate) a dvěma syny vydává na cestu napříč Amerikou do zábavního parku Wally Worldu. Cestou si pochopitelně užijí spoustu legrace a nepřístupný rating filmu zaručuje, že se nebude šetřit sexuálními narážkami a fekáliemi. A celovečerně debutující režiséři John Francis Daley a Jonathan M. Goldstein schytávají po scénáři k strašlivými Šéfům na zabití 2 další ránu od kritiků. Trailer možná naláká do kina dorost a angažmá Chrise Hemswortha i nějakou tu dívčinu, už teď se ale série jeví stejně mrtvá jako před lety.

Resumé: Samoúčelně vulgární komedie s důrazem na fyzické gagy, která ždíme peníze z kdysi slavné značky.

Originální název: Vacation; Země původu: USA

Žánr: komedie; Délka: 96 min; Distributor: Freeman Ent.

 

Cesta vzhůru – hlavu v oblacích, duši na Zemi

Hlavní taháky: unikátní záběry z české výpravy na K2

Cesta vzhůru

Dokumentarista David Čálek vystudoval v 90. letech zároveň Katedru kamery a Katedru dokumentární tvorby na FAMU. Poté si udělal jméno rozmanitou tvorbou, která čítá spolupráci s Věrou Chytilovou na Pátrání po Ester (2005) nebo režií kontraverzního filmu o BDSM komunitě Nebe, Peklo (2009). Do nebeských oblak se tentokrát podíval doslova, a to s horolezcem Radkem Jarošem. Ten se 26. července minulého roku stal prvním Čechem a teprve 15. člověkem na světě, jenž zdolal všech 14 světových osmitisícovek bez doplňujícího kyslíku.

Film si klade za cíl autenticky zachytit Jarošovy přípravy a mimořádně těžký výstup na nejnebezpečnější osmitisícovku ze všech – K2. Zároveň se režisér snaží tematizovat, co vlastně muže vede k překonávání extrémů a jak o něm smýšlí rodinní příslušníci, jejichž výpovědi do filmu vstupují. Nerozumíme, zda umístění Martova symbolu ♂ na plakátu má přilákat do kina hlavně „tvrdý chlapy“, není ale důvod se o kvality dokumentu obávat.

Resumé: Česká dokumentaristika je v posledních letech sama o sobě výrazná, ale Cesta vzhůru může být výjimečná možnost, jak zachytit něco jiného než sociální tematiku.

Originální název: Cesta vzhůru ; Země původu: ČR

Žánr: dokumentární; Délka: 100 min; Distributor: CinemArt

 

Hitman: Agent 47 – resetujte, jak je libo

Hlavní taháky: možnost „vypnout mozek“ na hodinu a půl, Rupert Friend ze seriálu Ve jménu vlasti v první velké hollywoodské roli, záporák Zachary Quinta

Hitman Agent 47

Adaptace počítačových her jsou stále oříšek, s kterými si velký Hollywood neví rady. Sérii Resident Evil drží nad vodou výdělky mimo Ameriku a na Need for Speed (2014) se chodilo hlavně v Číně. Zbytek adaptací tvoří hlavně propadáky, ať už velké blockbustery jako Princ z Persie (2010) nebo menší průšvihy Silent Hill (2006, 2012) či Doom (2005). Ještě než se dojem pokusí spravit příští rok Warcraft (2016) a Assassin’s Creed (2016), přichází „nový“ Hitman. Studio 20th Century Fox si s nájemným zabijákem zahrálo už v roce 2007 a byl z toho kritiky strhaný a nepříliš výdělečný snímek. Nejvyšší čas spravit si dojem, řekli si a je z toho kritiky ještě víc strhaný propadák.

Takže si to zopakujeme, Agent 47 (Rupert Friend) je plešatý produkt genetického výzkumu, který stvořil superrychlé a superinteligentní klony určené k odpravování nepohodlných osob. Po jedné takové akci spojí síly s Katiou, mladou ženou s velkýma očima (Hannah Ware), která je obdařena stejnými schopnostmi a začnou pátrat po svém původu. To se vůbec nelíbí věčně zamračenému agentu-klonu Johnu Smithovi (Zachary Quinto) a tenhle spor jistojistě zapříčiní všechny akční scény, jaké byly k vidění v ukázkách. Proč to skončilo katastrofou? Z nějakého důvodu byl scénář svěřen znovu Skipu Woodsovi, který pracoval na Hitmanovi z roku 2007 a režie se ujal debutující Aleksander Bach, doposud autor hudebních klipů. Tak kde už jste s tím Warcraftem?

Resumé: Udělat stejnou chybu dvakrát a spálit při tom 35 milionů dolarů chce pořádnou kuráž.

Originální název: Hitman: Agent 47; Země původu: USA

Žánr: akční / krimi / thriller; Délka: 96 min; Distributor: CinemArt

 

Pride – všichni jsme stejně teplí?

Hlavní taháky: dvě hodiny pomlouvání Margaret Thatcherové, barvičky a uvolněná queer nálada

PRIDE

Co mají společného aktivisté za práva gayů a odborové sdružení horníků? Obě komunity byly v 80. letech naštvané na konzervativní vládu Margaret Thatcherové. Když se v roce 1984 na Gay Pride v Londýně uspořádala sbírka pro rodiny horníků, reakce odborů byly rozporuplné. Při cestování se aktivisté dostanou do malé vesničky Onllwyn ve Walesu. Tam se snaží tradicionalistickou společnost přesvědčit, že bojují za stejnou věc.

Trailer naznačuje, že to Pride bere komediální cestou, ale nebojí se vážnějších hran. Díky tomu podává morální ponaučení rozumně, ačkoli se nelze ubránit, že v zobrazování překvapivého přátelství skupiny stařenek a rozervaných gayů a leseb se drží šablony. „Pokrokové“ téma jinak zcela obyčejně odvyprávěného snímku mu minulý rok zajistilo účast na cenách BAFTA a dokonce i nominaci na Zlatý glóbus za Nejlepší komedii nebo muzikál. Reakce britských a amerických kritiků jsou samozřejmě velmi pozitivní, film měl ale malou návštěvnost a i v domovině se finančně ztratil. K nám Pride doráží s jedenáctiměsíčním zpožděním po premiéře ve Velké Británii. Proč to tu už není na DVD, je otázka. Více v Adamově recenzi.

Resumé: Bude to s kodrcáním, ale vsadíme boty, že se homosexuální selanka s horníky nějak dohodne, zatímco citlivý divák se zasměje a trochu i zapláče.

Originální název: Pride; Země původu: Velká Británie

Žánr: komedie / drama; Délka: 120 min; Distributor: Film Europe

 
Marek Koutesh