REDAKČNÍ STŘIŽNA: Předprázdninové sucho mezi premiérami 25. června

25.6.2015 at 21:56  •  Posted in Preview, Svět filmu by

Vítejte u zbrusu nové (a brzy snad pravidelné) rubriky na Moviescreenu. Ve stručném glosáři si každý týden prosvištíme poslední premiéry v českých kinech a společně s vámi se pokusíme zorientovat v tom, která z uváděných novinek má potenciál oslovit kritického diváka a proč. Zpracování rubriky se bude měnit, myšlenka zůstane. Vyberete si z aktuálních premiér?

 

Který film nabízí materiál hodný výročních kompilací, a které snímky měly raději rovnou skončit v koši? O filmových premiérách tohoto týdne se rozhoduje v redakční střižně!

 

Dáma ve zlatém – Dojímavá (ne)jistota s Helen Mirren

Hlavní taháky: Helen Mirren, Helen Mirren, Helen Mirren, Ryan Reynolds, Daniel Brühl

premiery1 1

Představte si, že je vám přes osmdesát, máte za sebou několik desetiletí namáhavého zapomínání na prožité drama nacistického útlaku a právě jste přišli o sestru. To se zřejmě představuje těžko, viďte. Proto se také dá obtížně rozporovat myšlenkový pochod Marie Altmannové (úžasná Helen Mirren), jež se coby židovka žijící ve Spojených státech rozhodla, že v popsané situaci nadešel správný čas začít se zajímat a soudit o majetek, který za sebou během druhé světové nechala v rodném Rakousku. Lépe řečeno o světoznámé obrazy od Gustava Klimta vystavované vídeňskou galerií.

Skvěle zrežírovanému filmu kombinujícímu témata židovského traumatu a restitučních sporů občas trochu podkopává běhy scénář prokládající úmornou soudní realitu dramatickými flashbacky z úprku od nacisty likvidované rodiny. K slzopudnému finále však vygraduje velmi umně a obstojně maskuje některé zcela nedojímavé momenty vyprávěného „boje o spravedlnost za každou cenu“.

Resumé: Poněkud tendenční sestřih, avšak se spoustou materiálu k zamyšlení a kritickému hodnocení pro nadšence do historie, umění a etiky.

Originální název: Woman in Gold; Země původu: USA / Velká Británie

Žánr: životopisný; Délka: 110 min; Distributor: Forum Film CZ

 

Mimoni – Žlutá žvatlavá neplecha

Hlavní taháky: mimoni, Sandra Bullock, Michael Keaton, Steve Carell… ne, tak ne, jenom mimoni

premiery1 2

Animáky nám už od konce devadesátých let pravidelně předvádějí, že mohou v kinech kromě dětí dobře bavit i rodičovský doprovod. Mimoni tak ale nečiní. A krmit jimi děti také nedoporučujeme. Žlutí paňácové z 5 let starého Já, padouch mají své momenty, mají své fanoušky a vydělají si své peníze. To však nic nemění na svízeli, že s údajně geniální pixarovkou V hlavě na obzoru se jejich nepříliš sofistikované výstupy jeví jako přinejmenším postradatelné. Mít v ruce nůžky, ani je nepoužijete a rovnou celý filmový kotouč (omluvte retro názvosloví) poženete co nejdál od promítačky. Cokoliv víc než trailer k tomu jen těžko dodávat.

Resumé: Kopec jednoduché zábavy prokládané zábavou absolutně infantilní. Na úplné dno střižny se zřejmě nepropadne, ale moc snímků si z něj za rámeček nedáme, bojíme se degenerativních účinků.

Originální název: The Minions; Země původu: USA

Žánr: animovaný, komedie; Délka: 91 min; Distributor: CinemArt

 

Ostrov lásky – A proč ho vůbec zmiňovat

Hlavní taháky: Jasmila Žbanić

premiery1 3

Proč jde bosensko-chorvatsko-německo-švýcarský Ostrov lásky do českých kin, není až taková záhada. Že jde zatím jen do tři malých sálů v Modřanech, Radotíně a na Národní třídě taky nepřekvapí. Stojí za ním bosenská režisérka Jasmila Žbanić, která před devíti lety porazila konkurenci na Berlinale se sugestivní Grbavicou. U Ostrova lásky se rozhodla pro odlehčenou letní komedii, v níž se dovolená těhotného manželského páru komplikuje nečekaným setkáním z osudovou ženou. Osudovou v tom smyslu, že se s ní vzápětí postelově zapletou on i ona. A zřejmě to není ani zábava, ani drama. Tak alespoň praví dosavadní ohlasy. My nejspíš počkáme na příští vážnější počin uznávané režisérky.

Resumé: Tuhle zvláštnost si zřejmě střihne jen minimum diváků a kdo ví, jestli se k nim přidá některý z redaktorů Moviescreenu. Ostatně ve Varech budou pravděpodobně k vidění mnohem zajímavější věci z podobného ranku.

Originální název: Otok ljubavi; Země původu: Bosna a Hercegovina/Chorvatsko/Německo/Švýcarsko

Žánr: komedie; Délka: 90 min; Distributor: Film Europe

Vašek Voslář