Severská filmová zima – 5 tipů redakce

12.2.2016 at 07:18  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Severská filmová zima přináší českým divákům v 16 městech pestrý vhled do kinematografií severských zemí. V Praze se přehlídka uskuteční od 15. do 21. února a my nabízíme tipy na pět pozoruhodných snímků, které by vás neměly minout.

 

Na sever

Lyžař Jomar se po nervovém zhroucení uchyluje do samoty. Když se dozví, že někde na severu se narodilo jeho dítě, vydá se na cestu Norskem na sněhové rolbě. S sebou si vezme jen 5 litrů alkoholu. Jeho pijanské putování ledovou krajinou přináší setkání s dalšími citlivými a zmatenými dušemi. Je hlavně na nich, zda Jomar dojde ke světlejším zítřkům. Komedie Na sever z roku 2009 se těšila z dobrých ohlasů nejen ve své domovině (5 nominací na norské výroční Amanda Awards), ale i na festivalu Berlinale, kde režisér Rune Denstad Langlo obdržel cenu FIPRESCI v sekci Panorama.

 

Nikdy neotírej slzy bez rukavic

Švédská třídílná televizní minisérie Nikdy neotírej slzy bez rukavic z roku 2012 byla pro účely promítání v kině sestříhaná do 174minutové kinoverze. Vypráví o Rasmovi a Benjaminovi, dvojici homosexuálních chlapců nacházející lásku a nákazu AIDS v 80. letech ve Stockholmu. O tragičnosti děje vypovídají názvy jednotlivých dílů – Láska, Nemoc a Smrt. Nikdy neotírej slzy bez rukavic bylo u nás už uvedeno na Severském filmovém podzimu a queer tematika ve spojení se silným příběhem spolehlivě zaplnila velký sál v Lucerně.

nikdy-neotirej-slzy-bez-rukavic

 

Porodní bába

Mezi nejočekávanější novinky uvedené na festivalu patří finský počin Porodní bába (2015), který je natočený na motivy stejnojmenného románu Katjy Kettu. Odehrává se za laponské války v létě roku 1944 a zobrazuje nečekaný vztah ženy odsunuté na okraj společnosti a nacistického důstojníka. Hrdinka pak z vlastní vůle následuje německé šiky do vojenských a vězeňských táborů, kde pomáhá jako polní zdravotní sestra. Film byl ve své domovině hojně navštěvovaný a recenze vyzdvihovaly zejména herečku Kristu Kosonenovou.

 

Moje matka

Dalším snímkem na festivalu reflektujícím druhou světovou válku je Moje matka (2005). Kritiky chválený film se dočkal mezinárodních premiér a obdržel ocenění na mnoha festivalech. Finsko jej následně zvolilo jako kandidáta na Oscara za Nejlepší neanglicky mluvený film. Vypráví o osudu malého chlapce, jehož otec padl ve válce, načež je matkou poslán do neutrálního Švédska. Moje matka odráží skutečná historická fakta, kdy bylo v průběhu rusko-finské války do Švédska evakuováno více než 70 000 dětí.

Moje matka 1

 

Korunovační klenoty

Švédské drama vyprávěné ve flashbacích sleduje životní osudy mladé ženy Fragancie (Alicia Vikander), která je obviněna z pokusu o vraždu. Sledujeme ji od jejího útlého dětství v sice harmonické, ale chudé rodině, přes setkání se svou životní láskou Peterssonem-Jonssonem, hráčem ledního hokeje, až do osudné noci, kdy celý příběh teprve začíná. Korunovační klenoty (2011) uspěly na festivalu Berlinale v sekci Generation 14plus, kde ho porota označila za „skutečný mistrovský kus“. Švédská televize film poté vysílala v rozšířené verzi jako tříhodinový seriál.

 

Foto: Severský filmový klub

Marek Koutesh