Severská filmová zima – mrazivá dramata i komedie

3.2.2016 at 17:42  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Šestý ročník Severské filmové zimy, tradiční přehlídky kinematografie skandinávských zemí, startuje 15. února v Praze a dalších městech.

 

Drsný severský humor, syrová dramata a mrazivé detektivní příběhy dokreslí skandinávská příroda. Uvedeny budou nové filmy, méně známé snímky z posledních let a na přání diváků i vybrané úspěšné tituly let minulých. Festival nabídne celkem 29 snímků z 5 severských zemí – 13 norských, sedm švédských, čtyři finské, tři dánské a dva islandské.

Severská filmová zima svým programem významně podpoří kampaň #ReadNordic, zaměřenou na propagaci severské literatury, která vyvrcholí v květnu na Světu knihy 2016. Na festivalu bude uvedeno více než deset snímků, na jejichž vzniku se podíleli oblíbení severští spisovatelé. Prvním z nich je Erlend Loe, který debutoval roku 1993 knihou Tatt av Kvinnen. Na její motivy vznikla komedie režiséra Pettera Næsse Uchvácen ženou (2007), kterou bude letošní festival 15. února v pražském kině Lucerna zahájen za účasti Erlenda Loea. Ten je dále autorem scénářů k alkoholové komedii Na sever (2009) dramatu Úplně obyčejný den v práci o porušování pravidel a dobrých mravů v bulvárním tisku a ke komediálnímu dramatu Detektor (2000) o lidech se zvláštním koníčkem.

Uchvácen ženou

Uchvácen ženou

 

Českým čtenářům dobře známý Jo Nesbø napsal ve spolupráci s režisérem Magnusem Martensem scénář ke krimi komedii Jackpot (2011). Podle jeho další knihy Lovci hlav (2011) natočil Morten Tyldum úspěšný thriller, který byl distribuován do 50 zemí, což je pro norský film rekord. Knižní předloha Ingvara Ambjørnsena, známého českým čtenářům především díky trilogii o Ellingovi, inspirovala tvůrce ke vzniku komedie Poslední kšeft (2008) o drobných dealerech, zakládajících svobodnou komunitu podobnou dánské Christianii. Prázdninová letní komedie o konci světa Lidé na slunci (2011) byla natočena na motivy povídky Jonase Gardella. Bestseller Larse Saabye Christensena Beatles (2014) se v Norsku dočkal téměř kultovního statutu, v roce 2009 byl přeložen do češtiny a v roce 2014 ho na filmové plátno převedl dánský režisér Peter Flinth.

Mezi filmové novinky uvedené na festivalu patří finský snímek Porodní bába (2015), viz úvodní foto, který je natočený na motivy románu Katjy Kettu. Hlavní role se výborně zhostila Krista Kosonen. Příběh je ojedinělým ztvárněním palčivé a rozporuplné kapitoly v dějinách Finska. Dalšími novinkami jsou islandské snímky Harry a Heimir (2014) a vítězný film loňského Febiofestu Život v akvárku (2014).

lovci_hlav_2

Lovci hlav

 

Na žádost diváků festival znovu přináší silné drama Nikdy neotírej slzy bez rukavic (2012) o gay komunitě ve Švédsku v 80. letech minulého století, v době, kdy se objevila tehdy ještě neznámá nemoc AIDS. Autorem knižní předlohy je již zmíněný spisovatel Jonas Gardell. Divácké vděčnosti se dlouhodobě těší švédské absurdní drama Povídky ze Stockholmu (2013), nabízející specifický švédský smysl pro humor.

Tajným tipem organizátorů festivalu je drsný thriller Vymahač (2007), ve kterém režisér Trygve Allister Diesen uvažuje o tom, kam je člověk schopen zajít pro ochranu svých nejbližších. Festival se dlouhodobě snaží vyjít vstříc i divákům se sluchovým postižením. Všechny filmy jsou opatřeny barevně upravenými titulky. Více informací o festivalu a jednotlivých filmech najdete na stránkách Severského filmového klubu.

Foto: Severský filmový klub