Výsledky 74. Zlatých glóbů – party pro ublížené

9.1.2017 at 13:00  •  Posted in Svět filmu by

Lehká zábava, nebo nekompromisní politický statement proti Trumpově Americe?

 

   Na udílení 74. Zlatých glóbů pro filmovou a televizní tvorbu bylo cítit cosi rozporuplného. Kolektivní nadšení z oslavy tvůrců a jejich děl trvale nahlodávaly obavy z blížících se změn v americké politice. Netrvalo dlouho, než se uvaděč Jimmy Fallon poprvé otřel o „popular vote“, s hrůzou očekával peklo, které nastane za dvanáct dní a utahoval si z Trumpovy možné inaugurační řeči. Vše stihl kondenzovat do tří minut. Jak bylo patrné, na Hollywood po neustávající kritice nadcházejícího prezidenta dopadla skepse. Fallon se příležitosti chopil jako zkušený bavič – Trump je pro něj snadný terč, do kterého se snadno strefuje, ačkoli možná právě tento přístup ze strany „mainstreamu“ Trumpa zvolil.

jf-gg

   Mnohem vhodnější, vyváženější a vážnější přístup zvolila Meryl Streep, když přebírala cenu za celoživotní dílo. Ve svém projevu poukázala na konkrétní případ, proč by budoucí prezident neměl být jen šašek pro populární média. V proslovu apelovala na sjednocení a toleranci, na němž je podle ní Hollywood založen a všem v sále přivodila zamrzlý přemýšlivý výraz. Šlo o silná slova, která však zcela nesouzněla s hravostí Fallona a blyštivou strojeností milionářského hotelu Hilton. Jeho interiéry a všudypřítomnost hvězd ukazovala Hollywood jinak, než o čem hovořila Streep – jako exkluzivní party, do níž se politika náhodou zatoulala. „Obyčejného Joea“ tato přehlídka nejspíš k sebereflexi nedokope. Z hvězdného Olympu se zpět dolů sestupuje jednoduše těžko. Obzvlášť, když už ve filmech hvězdy nejsou ani hlavním lákadlem.

    Neuvěřitelné se přihodilo, když muzikál La La Land (2016) obdržel sedm cen ze všech svých sedmi nominací. Tím překonal rekord, který doposud držely se ziskem šesti sošek Přelet na kukaččím hnízdem (1975) a Půlnoční expres (1978). Největším překvapením byl triumf muzikálu v kategorii Nejlepší scénář, kde bylo výrazně favorizováno drama Místo u moře (2016). To nakonec získalo očekávanou cenu za Nejlepší herce v dramatu pro Casey Afflecka. Za sedmi cenami pro La La Land se ve filmových kategoriích vytvořila velká mezera. Šokujícím způsobem na pomyslné druhé místo dosáhl francouzsky mluvený snímek Elle (2016). Erotický thriller Paula Verhoevena získal nejen sošku za Nejlepší zahraniční film, ale za bouřlivých ovací štábu Elle i pro Nejlepší herečku v dramatu pro Isabelle Huppert.

moonlight

   Dramatem roku byl vyhlášen Moonlight (2016), gay coming of age snímek, který stále očekává datum české i slovenské distribuce. Pro film to ovšem byla jediná útěcha po čtyřech neproměněných nominacích. Hned na začátku večera porazil favorizovaného Mahershalu Aliho v kategorii Nejlepší herec ve vedlejší roli Aaron-Taylor Johnson z Nočních zvířat (2016). Zaznění jeho jména už v prvních minutách udílení tak vyrazilo dech mnoha expertům. Kurzy na mladého herce se totiž pohybovaly nad čísly 40:1.

   Televizní kategorie opět zpravily o jistém jedinečném vkusu akademie zahraničních novinářů v Hollywoodu, kteří o Zlatých glóbech hlasují. O spravedlnosti vítězství The Crown (2016) jako Nejlepšího dramatického seriálu bude jistě nejeden divák polemizovat. Nejlepším komediálním seriálem se stala očekávaně Atlanta (2016). Velmi nejistě si museli počínat vyslanci minisérie American Crime Story (2016), když jim předem přiřknuté ceny (herec a herec ve vedlejší roli) odepřeli Hugh Laurie a Tom Hiddleston za Nočního recepčního (2016). Hiddlestonův projev navíc na mnohé vůbec nezapůsobil a jen prohloubil hořkost. Vše se ale v dobré obrátilo, když počin o soudním procesu s O. J. Simpsonem získal ocenění za Nejlepší minisérii nebo televizní film.

the-crown

 

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY

 

 

FILMY

Nejlepší film (drama)

Moonlight

Nejlepší neanglicky mluvený film

Elle

Nejlepší komedie nebo muzikál

La La Land

Nejlepší animovaný film

Zootopia: Město zvířat

Nejlepší režie

Damien Chazelle, La La Land

Nejlepší scénář

Damien Chazelle, La La Land

Nejlepší herec (drama)

Casey Affleck, Místo u moře

Nejlepší herečka (drama)

Isabelle Huppert, Elle

Nejlepší herec (komedie nebo muzikál)

La La Land

Nejlepší herečka (komedie nebo muzikál)

La La Land

Nejlepší herec ve vedlejší roli

Aaron-Taylor Johnson, Noční zvířata

Nejlepší herečka ve vedlejší roli

Viola Davis, Fences

Nejlepší hudba

La La Land

Nejlepší originální píseň

La La Land

 

 

SERIÁLY A MINISÉRIE

Nejlepší televizní seriál (drama)

The Crown

Nejlepší televizní seriál (komedie nebo muzikál)

Atlanta

Nejlepší herečka v seriálu (drama)

Claire Foy, The Crown

Nejlepší herec v seriálu (drama)

Billy Bob Thorton, Goliath

Nejlepší herec v seriálu (komedie nebo muzikál)

Danny Glover, Atlanta

Nejlepší herečka v seriálu (komedie nebo muzikál)

Tracee Ellis Ross, Black-ish

Nejlepší minisérie nebo TV film

American Crime Story

Nejlepší herec v minisérii nebo TV filmu (vedlejší role)

Hugh Laurie, Noční manažer

Nejlepší herečka v minisérii nebo TV filmu (vedlejší role)

Olivia Colman, Noční manažer

Nejlepší herec v minisérii nebo TV filmu (hlavní role)

Tom Hiddleston, Noční manažer

Nejlepší herečka v minisérii nebo TV filmu (hlavní role)

Sarah Paulson, American Crime Story

 

Zdroje foto: Golden Globes Facebook, Netflix, A24, Freeman Ent.

Marek Koutesh