Quantum of Solace

5.11.2008 at 19:28  •  Posted in Recenze by

Taky jste tak dlouho čekali? A taky vám toho tolik naslibovali? Ne, nemluvíme tu o volbách, ale o nové bondovce.

 

Několik málo momentů po Casinu Royale se začíná odvíjet nový příběh. Bond je zhrzený a prahne po pomstě – něčem tak osobním, že by to mělo být pro agenta 007 zapovězeno. On sám se snaží ubránit pocitům, že zrada Vesper, jeho milované ženy, a její následná drastická smrt, už není něco, nad čím se dá chladně uvažovat. Nicméně výslech pana Whitea, který Bond spolu s M provádí, jasně naznačuje, že organizace, která Vesper vydírala, je mnohem nebezpečnější a především lstivější, než mohl kdokoliv očekávat. Bond se tak vydává na Haiti, kam ho zavede bankovní účet spojený s Vesper. Zde se setkává s půvabnou, ale divokou kolumbijsou agentkou Camille, která má nevyřízené účty s Dominicem Greenem, přesvědčeným, a hlavně nebezpečným, ekologickým aktivistou, který, jak se zdá, stojí i za Bondovým případem. Ve smyslu hesla „nepřítel mého nepřítele je můj přítel“ se Bond a Camille společně vydávají pátrat jak po Greeneovi, tak po pozadí tajemné organizace Quantum, která zahrnuje nejmocnější osoby světa a její vliv je stejně rozsáhlý, jako nebezpečný.

quantum_2 quantum_3

Quantum of Solace od začátku vzbuzovalo velká očekávání. Po poměrně revolučním Casinu Royale bylo nutné, aby další díl byl ještě lepší, výbušnější, rychlejší, originálnější, dynamičtější. A jak to dopadlo? Hlavní hrdina s tváří Daniela Craiga zůstal stejný, obnovil dávno zapomenutou tradici Bonda, který není nabušeným Supermanem (a na rozdíl od něj nenosí spodní prádlo přes oblečení), ale dělá chyby, a i když mise plní více méně podle požadavků sofistikované M, tak občas udělá pěkný svinčík nebo zabije víc lidí, než je nutné. V Quantum of Solace Daniel Craig poněkud přitvrdil ve svém zarputilém výrazu, a i když zlí jazykové tvrdí, že vypadá jako Putinův ušatější bratr, je Craig stále lepší a lepší ve snaze potvrdit, že byl pro roli 007 tou správnou volbou. Takový Bond by ale nebyl Bondem bez žen. Uprázdněné místo Vesper, která to v minulém díle v Benátkách trochu nezvládla s vodou (a zpěv gondoliérů s tím rozhodně neměl nic společného), zaujala Olga Kurylenko, půvabný tmavovlasý kus kdesi od Uralu. V roli divoké Camille jí to sluší a občas i předvede náznak něčeho, čemu by se dalo říkat herectví. Úlohu „té, co se vyspí s Bondem“ zastala ušmudlaná a smutně ošklivá Gemma Arterton jako agentka Fieldsová, která vypadá dobře snad jedině politá ropou. V důsledku toho, že Camille je frigidní a agentka Fieldsová celkem hnusná, je ve filmu málo sexu a vzrušení. Což není to hlavní, ale provází to atmosféru Bonda po celé dějiny, takže nedostatek kůže Quantu poněkud ubírá na atraktivitě.

quantum_4 quantum_5

Toto se pokouší vynahradit démonicky fanatický záporák Dominic Green, kterého ztvárnil Mathieu Almaric. Muž, který vypadá, jako by neuměl do pěti počítat, má ve skutečnosti pod palcem nejmocnější světové osobnosti. Jeho pronikavý pohled je skutečně mrazivý, plamenný a ekologicky zaměřený projev působivý a vliv děsivý. Tím předčil Cifru z minulého dílu, jehož jizva na obličeji byla skutečně impozantní, ale když promluvil, tak to vypadalo, že brečí (redakce zdraví Shiu LaBeoufa).

quantum_6 quantum_7

Většina lidí se ale stejně nejvíce těšila na akční scény. Takové diváky příjemně naladí už úvodní honička v mramorovém lomu a stejně tak potěší bitka na lanech.Hodně scén výrazněji připomíná dobrodružství jiného agenta, Jasona Bournea, přesto ale v bondovském kontextu vyzní trochu jinak. Jestli lépe, v tom se už odpůrci a příznivci epilepsie (redakce zdraví kameramany používající handycam) liší.

Z čehož vyplývá i další význačný znak Quantum of Solace, čímž je to, že vyvolává emoce. Je to správně? To je subjektivní, ale já se domnívám, že ano. Quantum of Solace by mohlo být sterilním odvarem snažícím se nashromáždit nejlepší prvky žánru na jednu hromadu, čehož nejlepším příkladem je Temný rytíř. Takto se sice nemůže stát dílem po všech stránkách dokonalým, nicméně zbude v něm alespoň trochu kouzla. Jako příklad opaku Quanta se hodí právě nejnovější díl série „ve dne spím a v noci lítám“: Quantum díky zjevným nedokonalostem má jeden významný efekt – když odcházíte z kina, tak aspoň něco cítíte.

quantum_8 quantum_9

Nechci tu zabíhat do vpravdě intelektuálních polemik o povaze bondovské série nebo do srovnávání páté scény v Quantum of Solace se třetí scénou ve Zlatém oku, což jsou věci, které se nabízejí a při hodnocení nové bondovky jsou ve „vyšších kruzích novinářských“ takřka nutné. Filosofie Bonda může být, jaká chce, ale je načase ho brát takového, jaký je. Nelze na sebe vršit lepší téma, lepší střílečky, lepší honičky a lepší hrdiny až donekonečna. James Bond je sice na povrchu nedokonalý, ale v jádru kulervoucí. A takové jsou i filmy o něm.

(8/10)

 

Kristýna Lexová
Latest posts by Kristýna Lexová (see all)