Hra o trůny – krvavá lázeň ledu a ohně, část V.

23.4.2016 at 15:47  •  Posted in Seriály, Svět filmu by

Jak se budou vyvíjet události v šesté řadě? Kam se postavy vydají? Kdo asi umře? Jaké události uvidíme? Poslední část rozboru seriálu je tu!

 

*Tento článek je dalším pokračováním série, která usiluje o hlubší analýzu seriálu Hra o trůny a knižní ságy Píseň ledu a ohně napsané Georgem R. R. Martinem, a proto na mnoha místech vyzrazuje klíčové momenty ze všech pěti řad i dosud publikovaných knih.*

Šestá série Hry o trůny. Ach jo.

01--cersei

 

    Většina čtenářů Písně ledu a ohně ji vyhlíží se stejnou hrůzou, jako kdyby měli vyplňovat komplikované daňové přiznání, nechat si u toho bez umrtvení ošetřit kořenové kanálky a ještě tančit foxtrot. „Seriál definitivně předběhne knihy! Benioff s Weissem vědí, co Martin plánuje napsat! Vyzradí, co se v předloze stane, a protože televizní verze přijde s příběhem a jeho závěrem jako první, bude ji široká veřejnost považovat za určující!“ znějí nejčastější obavy.

    A já je upřímně nechápu. Vážně ne. Chcete vědět, co si na základě předchozího vývoje a propagačních materiálů zveřejněných k začátku března myslím, že se v šesté sérii stane? Fajn, tady to je:

  • Těhotná Sansa se coby Robbova sestra a majitelka královské krve nechá přemluvit k obětování Ramsayho dítěte, čímž bude vzkříšen Jon Sníh. Dobu mezi únikem ze Zimohradu a střetem Sněhů v deváté epizodě může strávit zpátky v Údolí, pravděpodobněji však zamíří na Zeď a bude přihlížet, jak Jon Sníh místo Stannise získává na svou stranu severské kmeny. Místo umění manipulace se bude učit, jak uplatnit svou novou krvežíznivost a touhu po pomstě.
  • Branův výcvik bude využit k zalátání logických děr, napravení dřívějšího nedostatku flashbacků, a především k odhalení Jonova původu.
  • Arya si zopakuje svůj oblouk z Hostiny pro vrány/Tance s draky a vše bude znovu završeno jejím vražedným záchvatem z Vichrů zimy, tentokrát bez pedofilie.
  • Myrcellina smrt vrazí klín mezi Jaimeho a Cersei. Situace se ještě zhorší, když se Jaime při boji s vrabčáky postaví za Margaery Tyrell. Tím si vyslouží exil do říčních krajin, kde, aniž bychom o tom věděli, už dva roky probíhá obléhání Řekotočí. Vyjednávání s Černou rybou (bratr pána Řekotočí, pozn. ed.) bude přerušeno bitvou Boltonů s odnikud se vynořivšími seveřanskými lordy, kteří se sjednotili nikoli kvůli „Nedově holčičce“, nýbrž Jonu Sněhovi a vidině pomsty. Na jejich stranu se definitivně přidají Jaime s Brienne, ale Bratrstvo bez praporců se bojů s největší pravděpodobností nezúčastní.
  • Zemře nejspíš Tommen, stoprocentně Balon, možná navrátivší se Rickon, Oša a Brynden Tully, pravděpodobně Gregor Clegane, pokud se uspořádá Cleganebowl.

02. cleganebowl

Rovněž znám jako nejretardovanější teorie všech dob (Autor: neznámý)

 
  • Sam s Fialkou stráví velkou část sezóny na palubě Skořicového větru. Jelikož se s Jonem rozešli v dobrém a Aemon je po smrti, poslouží jako komediální vložka, což se jen umocní, až se potkají s macho verzí Dickona a vznikne milostný trojúhelník. Nelze vyloučit Aryino frustrující cameo v Braavosu. Vzhledem ke vpádu Železných do Starého Města je možné, že se do hry vrátí roh zimy jako MacGuffin a deus ex machina. S přežitím Fialky a Monstra to nevidím růžově.
  • Prominentní místo zaujme zapomenutá vzpoura Železných. Postava Eurona bude spojena s Victarionem v jednoho člověka, směsici toho nejhoršího z Joffreyho a Ramsayho, a tím pádem tu nejodpornější osobu v Západozemí. Jelikož zápletku již nelze připojit k dějové linii Cersei a Daenerys, budou nájezdy Železných sloužit hlavně k zobrazení brutální násilnosti, drsnosti středověku a kosení oblíbených postav.
  • Dany stráví minimálně půl série vysedáváním s Dothraky, bez Drogona zato s konstantní hrozbou znásilnění ve vzduchu, dokud ji na konci své road movie nenajdou Daario s Jorahem a nevyjednají za ni spojenectví s khalasary. Tyrion mezitím v Meereenu vyřeší všechny problémy, pročež po Danyině návratu svěří vládu Missandei a Šedému červovi. Následuje cesta do Západozemí, nejspíš bez zastávky ve Volantisu, rozhodně bez odbočky na Pentos.

    A teď si položte otázku: čte se tenhle výčet jako něco, k čemu knihy logicky směřují, jako věrné adaptování publikovaného materiálu, anebo spíš jako nepromyšlená, usilovně drsňácká fanfikce z pera čtrnáctiletého kluka, který se nemůže dočkat, až se jeho oblíbené postavy konečně setkají?

03. tyrion dany

„Z tvůrčího hlediska nám to dávalo smysl, protože jsme chtěli, aby k tomu došlo.“

 

    Ať už se z mé, pravda, poněkud cynické předpovědi vyplní pět bodů, nebo ani jeden, několik věcí je neoddiskutovatelných: šestá série se vrací zpět k publikovanému materiálu, který kvůli zpřeházení událostí a příčinných souvislostí už nemůže věrně převést, a opět se bude soustředit primárně na izolované „šokující, epické“ okamžiky, jak vyplývá z jejího neskutečně stupidního plakátu:

04. plakát

Všichni můžou umřít, húúúúú!

 

    A jistě, příležitostně seriál zabrousí do míst, o nichž z knih nic nevíme. Ale copak to tak nebylo už od samého začátku? Kde jsme v Písni a ledu ohně četli o tom, že Jaime a Tyrion se rozešli v dobrém, že Daenerys v Meereenu totálně selhala, že Arya opovrhuje ženami, Jojena Reeda zabily mizerně naklíčované kostry, Šae Tyriona milovala a žárlila na Sansu, Catelyn skrytě záleželo na Jonovi a po Rudé svatbě nepořádala hon na Freye, že Doran s Oberynem posledních patnáct let neplánovali znovunastolení Targaryenů, Tyrion chápe arbitrárnost dělení lidí na my vs. Divocí nebo že Tywin Lannister nebyl hysterický, emocemi ovládaný pokrytec a, ehm, „full of shit“?

05. tywin

 

    Maximum, co se Hře o trůny kdy povedlo, bylo odškrtnout si adaptaci klíčových momentů z předlohy, takřka vždy ale bez kontextu, do nějž byly zasazeny a který jim dodával konkrétní význam. Rudá svatba v seriálu neznamená to samé co v knihách a totéž platí o Tyrionově útěku z Králova přístaviště, Jorahově návratu do zátoky Otrokářů, Jaimeho odchodu od Cersei, vraždě Šae, Theonově znovuzískání své identity, Jonově pobytu za Zdí a, ano, Shireenině smrti. Když Daenerys v Tanci s draky zkrotila Drogona a odletěla z jí bytostně cizího Meereenu, kde byla v zájmu efektivní vlády nucena stále víc se stranit svých ideálů a identity, představovalo to kategorické zavržení kompromisů a symbolické přijetí statusu posledního draka. Naproti tomu když se do Daznakovy jámy podívala v seriálu, byl Drogonův přílet dobrý nanejvýš k tomu, aby ji vysekal z nemožné situace a dovolil jí uniknout. Za shakespearovskou hloubku, natož odpovídající převod, se to úplně označit nedá.

    Fikční příběh není sled na sobě nezávislých bodů, které lze po libosti měnit, a přesto dospět ke stejnému konci. Výkonní producenti David Benioff a Dan Weiss však tomuto jednoduchému pravidlu zcela zjevně nerozumějí. Proč jinak by tvrdili, že první a poslední scéna páté série jsou doslovně přejaté z knih, přestože mají v kontextu úplně jiný význam a i samy o sobě byly radikálně pozměněny? Když Benioff a Weiss v páté sérii popravili Shireen, zvedla se spolu s plejádou šokovaných výkřiků i vlna hlasů, které střízlivě upozorňovaly na to, že k žádnému prozrazení budoucího děje ve skutečnosti nedošlo, protože ačkoli Píseň ledu a ohně k Shireenině upálení očividně směřuje, je absolutně nemožné, aby se byť vzdáleně podobalo seriálovému ztvárnění. Proč bychom si tedy měli myslet, že totéž nebude platit i o dalších zvratech, které Hra o trůny „prozradí“?

    A co víc, i kdyby Benioff s Weissem zničehonic změnili názor a chtěli události z Písně ledu a ohně zachycovat věrně, je nyní nepředstavitelné, aby odvyprávěli stejný příběh jako Martin. Jistě, Sansa se v šesté sérii může vrátit do Údolí a absolvovat původní vývoj z Hostiny pro vrány. Události z páté řady se ale přihodily a ze Sansy se prožitým utrpením stala osoba fundamentálně odlišná od svého knižního protějšku. Jak si uvědomuje čím dál víc fanoušků, Sansu Stark prostě nelze odznásilnit. A totéž platí o každé postavě, která se ocitla na trajektorii vedoucí opačným směrem, než měla. Píseň ledu a ohně i Hra o trůny nyní existují v paralelních vesmírech a nedá se s tím nic udělat.

    A co se týče strachu, že seriál vystřídá knihy na pozici výchozího díla… no, možná jsem nepřípadný optimista, ale pořád věřím, že kvalita se prosadí, smetana vystoupá na povrch a špína skončí ve stoce. Jak řekl Jojen Reed: „Čtenář žije tisíc životů. Lidé, kteří nečtou, žijí jen jeden.“

    Tak jako tak je na čase tento sáhodlouhý rozbor KONEČNĚ uzavřít, poděkovat každému, kdo se pročetl až sem, a důkladnou duševní očistou se připravit na 24. duben. Pěkné to rozhodně nebude.

06. tyrion

Foto: HBO

Radka Knotková