Exmanželka za odměnu

21.4.2010 at 21:09  •  Posted in Recenze by

A film za trest.

 

Režisér průměrných až lehce nadprůměrných komedií jako jsou Holka na roztrhání (2002), Hitch: Lék pro moderního muže či Bláznovo zlato (2008) si řekl, že jich ještě nebylo dost a přidává další skvost. Ovšem jeho předchozí filmy jsou v porovnání s Exmanželkou za odměnu perfektní počiny.

Hlavní dvojici tvoří Gerard Butler, který se pořádně prosadil až díky Třístovce (jeho sexy tělo, musím dodat). Jeho kariéra ale nenabrala příliš dobrý směr, upsal se několika zcela podřadným filmům – Zapomenutý ostrov (2008) nebo Chceš mě, chci tě (2009). Občas to vystřídá a zahraje si tvrďáka, ať už je to ve filmu Gamer (2009) či Ctihodný občan (2009). Potácí se mezi rolemi tupých komediálních figurek a nabušených drsňáků.

THE BOUNTY HUNTER 856464 - The Bounty Hunter

Příběh lehce připomene Pana a paní Smithovi. S tím rozdílem, že Milo Boyd, bývalý policista, nyní lovec odměn, má dopravit do vazby svou bývalou manželku – reportérku Nicole Hurley. Zabíjet ji nemusí, byť na to má párkrát chuť. Nicole je zrovna na stopě tajemné vraždy, takže nemá zrovna chuť čelit spravedlnosti. Pár se nedávno rozvedl, oba se svorně nesnášejí. Takže jejich společná cesta je plná urážek, naschválů a hádek. Prolog filmu je více než slibný, Milo uhání autem po silnici a v kufru piští Nicole, dostane se z auta ven a prchá. Střih a nápis „o 24 hodin dříve“. Postupně se tedy dozvídáme, jak Milo chytil svou kořist. Dvojice si mezitím stihne u romantické večeře vyříkat své problémy z minulosti, usmířit se, znovu se rozhádat. V mezičase Miloa honí gang, kterému dluží tisíce dolarů a Nicole se snaží přijít vraždě na kloub. Nakonec se dohodnou, že budou pátrat spolu, protože je do toho zapleten jejich společný kamarád.

THE BOUNTY HUNTER THE BOUNTY

Pár vtipných momentů se najde. Například když Milo dojde k Nicole domů a zasviní jí tam, co může. Díky šikovnému střihu si užijeme i chvilku napětí, když si myslíme, že na sebe chtějí oba zaútočit, ale… Uvidíte sami, nebudu spoilerovat. I když napsat, jak dopadne třeba i celý film, by nebyl žádný spoiler, to dojde i kamzíkovi po lobotomii. Záhadou mi zůstává, proč si režisér myslel, že dokáže natočit zábavný dvouhodinový film (nebo proč si to ještě třeba i teď myslí). Exmanželka za odměnu trpí krizí vlastní identity. Jedná se o romantický žánr? Nebo je to romance, kde je tedy nějaká ta akce (automobilová honička, gang)? A nebo komedie, ve které je vtipů zhruba tolik jako prezervativů v mateřské školce? A co to dohromady tedy vlastně tvoří?

THE BOUNTY HUNTER 856464 - The Bounty Hunter

Neznámá scenáristka nedokáže postavám dodat jakoukoliv hloubku, vše klouže jen po povrchu. Vtipy jsou mizerné – na úrovni laciného sitcomu. Akce je zběsilá, často se běhá, vyhrožuje. Ve výsledku to ovšem dopadá hůře, než kdyby tam žádná akce nebyla. Jakákoliv vážnost scény je ihned odlehčena, náznak partnerského dramatu je velice slabý. Gangsteři jsou neschopní, kriminální zápletka je v podstatě bezúčelná. A do toho je ve filmu celá řada naprosto zbytečných postav. Ať už je to reportérčin zoufalý kolega, co ji neustále balí a pronásleduje, či Miloův zaměstnavatel a jeho žena – jediní přátelé, které vlastně má.

Ona pověstná chemie mezi párem sice funguje, ale v průběhu filmu si nedají ani pusu, chybí jim vášeň a větší nadšení. Nečekám extatické vytržení, když se na sebe postavy podívají, ale aspoň něco, sakra!

THE BOUNTY HUNTER THE BOUNTY HUNTER

Anistonová nenabízí příliš hereckých poloh. Buď se roztomile usmívá, vzteká nebo křičí. Sem tam do komediálního žánru zapadne (scéna s tetováním a brokovnicí), ale můj smích byl spíše ze zoufalství nad celkovou ubohostí filmu. Ne, že by příběh filmu byl naprosto ohraný a bez nápadu. Ovšem režisér není schopen vytvořit jakoukoliv zajímavější scénu. Za těch 110 minut jsem byla otrávená takovým způsobem, že jsem ještě s láskou vzpomínala na příšerně nekonečné hodiny chemie. Je to tak špatný film, že člověku dochází sarkasmy, což o lecčems svědčí. Neskutečně jsem litovala, že nemůžu sedět doma, udělat si u toho pedikúru, manikúru, zkrátka cokoliv. To by bylo totiž mnohokrát větší vzrůšo, než tento nedomrlý pokus o film! Nechoďte na to, je to ztráta času a peněz. Radši bych byla na dvě hodiny vysávačkou exkrementů (s tou cool hadicí) na pražských chodnících, než to vidět znovu.

(3.5/10)

Marie Dostálová