Expendables: Postradatelní

16.8.2010 at 13:31  •  Posted in Recenze by

Totální macho řežba roku, navíc ještě zábavná a plná hvězd akčního nebe! Zkrátka film na steroidech bez větších zakolísání.

 

   Akční legenda Sylvester Stallone se po čtvrtém Rambovi (2008) opět staví jako režisér za kameru, ale víc než dost času věnuje tvrdé a adrenalinové práci i před kamerou. CIA si najme žoldáckou skupinu, aby zlikvidovala diktátorského generála Garzu (David Zays aka dektiv Batista z Dextera) a potažmo exagenta Monroea (Eric Roberts) na malém ostrově Vilena v Jižní Americe. V čele týmu stojí Barney Ross (S. Stallone), specialista na nože Lee Christmas „Dáreček“ (Jason Statham), expert na boj zblízka Yin Yang (Jet Li) a další tři ostří chlapíci (Dolph Lundgren, Terry Crews, Randy Couture). Stallone není troškař a ve filmu angažoval skutečné bojovníky. Couture je legenda světového fenoménu MMA (Kombinovaná bojová umění). Lundgren má za sebou desítky akčních filmů a je také majitelem černého pásu z karate. Dost možná si ho pamatujete jako Stallonova protivníka z čtvrtého Rockyho (1988), Crews byl hvězdou americké fotbalové ligy a záporák Steve Austin je bývalý profesionální wrestler. Je vám to málo?

 exp_2 exp_3

   Ano, někteří těžce nesou, že ve filmu nakonec nehraje Van Damme nebo Seagal. Ovšem krátká scéna v kostele, kde se objeví legenda Arnold Schwarzenegger a Bruce Willis alias tajemný Kostelník vám vynahradí veškeré nedostatky. Za pár minut se několikrát rozesmějete a budete slintat nadšením. A nemusíte být ani filmový geek, abyste se narážkám zasmáli. Samozřejmě, kdo je znalec starších akčňáků, bude na tom lépe. Já se řadím někam doprostřed a u filmu jsem se bavila maximálně. Užívat si budete už jenom ty pohledy! Kdy jste něco takového mohli říct u filmu?

 

   Postradatelní jsou pravým oldschoolovým akčním filmem. Charaktery jsou přímočaré, nenajdeme zde skoro žádnou ženu (na erotiku není čas, když jste žoldáci), odevšud se valí testosteron a drsné macho hlášky. Žoldáci nemají desítky elektronických supersračiček a spoléhají hlavně na boj tváří v tvář. Kontaktních soubojů si užijeme vrchovatě, ale na smrtící zbraně se taky dostane (obzvlášť kulervoucí je akce na konci, kdy černoch a jeho AA-12…) Stallone nemá rád počítačové triky, a proto točil film téměř bez nich. Zelené plátno nahradily tvrdé svaly, opravdové výbuchy a skvělá práce kaskadérů.

 exp_4 exp_5

   Nenechte se mýlit. Postradatelní nejsou jen poctou akčňákům 80. let. Přicházejí i s něčím neokoukaným. Pojem „varovný výstřel“ dostává zcela nový význam. Když leží jedna z postav na zemi a střílí, kamera se otočí i s ní. Pokud potřebujete provést smrtící nálet, neexistuje, že zmáčknete klávesu a naváděná střela tam sama doletí. Prostě nasednete do letadla, necháváte si plešku pročesávat větrem (Statham) a činíte! Stallonovo chycení se letadla absolutně poráží jakékoliv akční vyfikundace posledních let. Ovšem nemá cenu si nic nalhávat, originální na filmu všechno rozhodně není. Zápletka je originální asi jako flusání na chodce z okna. Nápadně totiž připomíná Komando (1985).

 

   Stallone v jednom v rozhovoru říká, že nechtěl natočit obyčejný akční film. Postradatelní tedy mudrují a přemýšlí o víře v duši, zbytcích lidskosti a o tom, že někdy je potřeba udělat něco pro svůj ideál, ne jen pro zelené papírky. Tohle filosofování obstarává bývalý člen týmu Tool „Šroub“ (Mickey Rourke). Scéna vás trochu vytrhne z nadupaného tempa a někteří možná nebudou vědět, zda brečet nebo se smát. Když už začíná být rozhovor tak trochu příliš, naštěstí končí. Za pět minut už jsem si nevzpomněla, jak blbě to vypadá, když má Stallone skelné oči a Rourke slzí.

 exp_6 exp_7

   Akční scény jsou někdy trochu nepřehledné, střihači by příště mohli ubrat na tempu. Kameraman (Top Gun, M: I 2, Rukojmí) rozhodně věděl, co dělal. Dopřává nám detaily na tváře herců, ale i delší záběry z letadla. Zabírá veškeré násilí, není tedy divu, že film dostal R (mládeži do 17 přístupno pouze v doprovodu rodiče).

   Nejvíc prostoru po Stallonovi má Statham. Stařík a mlaďoch se pošťuchují, provokují, ale vždy si kryjí záda. Na závěrečnou totálně destruktivní, drsnou, krutou, hustou, cool,ohlušující, bubínky a těla trhající akci je už doprovází celý tým. Na chvíli to vypadá, že Stallone vyměknul a zamiloval se do skoro jediný ženský na plátně. Naštěstí (pro romantické puberťačky naneštěstí) jsou Postradatelní zaměřeni výhradně na akci. A výbornou atmosféru filmu podporuje řízná hudba Briana Tylera.

 exp_8 exp_9

   Nože lítají, končetiny odpadávají, vazy se lámou, kosti praskají, těla hoří (a mravokárci zuří). A já jsem se jen tetelila blahem z každého pohybu, každé rány a za všech výkonů zúčastněných herců. Statham je standardně sexy a drsný, aniž by v každé druhé větě fuckoval. Jet Li má sice vlastní poměrně dlouhou scénu, ale mezi dvoumetrovými chlapy se trochu ztrácí. Ostatní mají pořádné bicáky, tricáky a já nevím, co ještě, k tomu drsný pohled, hbitost, sílu a navrch ještě hlášku, takže nezbývá než něco vzkázat nejmenovanému řetězci s dámským oblečením na jejich heslo: „Thank God I´m a Woman.“. Vyserte si oko, já chci mít penis!!! (A za pasem drsnej kvér a na zádech vytetovanou vránu.)

P.S. A teď už jen stručně A-Teame, Predátoři a další remaky/napodobeniny filmů 80. let: DIE!

(8.5/10)

Marie Dostálová