Green Lantern – zelený to superhrdina

14.8.2011 at 10:06  •  Posted in Recenze by

Akční film o muži, který se nestydí za svou zálibu ve výrazné bižuterii. To zní jako skutečné sci-fi.

 

Můžu vás uklidnit, vesmír je pod dohledem. Rozdělený na 3600 sektorů a systematicky hlídaný skupinou bytostí, které si říkají sbor Green Lantern. Každý ze správců s magickým posláním nosí prsten, z něhož čerpá své nadpřirozené schopnosti – prsten umožňuje přeměnit v realitu jakoukoli představu. Klíčem k úspěchu členů sboru Green Lantern je vůle, z ní pramení jejich síla. Přirozeným protivníkem vůle je strach. Toho využívá entita jménem Parallax, bytost, kterou strach posiluje. Parallax je velkou hrozbou, která může jak zničit planetu Zemi, tak narušit rovnováhu v celém vesmíru. V těchto zoufalých časech přichází do řad sboru Green Lanternu nový člen – člověk. Jeho jméno je Hal Jordan a je jedním z nejlepších zkušebních pilotů. Když se mu do rukou dostane prsten a lucerna, je pro něj velmi těžké si s tím poradit. S novým fešným zeleným oblečkem totiž přichází také zodpovědnost a nutnost postavit se svým největším vnitřním démonům. Za pomoci své dlouholeté přítelkyně a dětské lásky Carol se tak poddává svému novému já a vyráží vstříc bitvě o záchranu celého vesmíru.

gl_2 gl_3

Green Lantern je velmi oblíbeným komiksovým hrdinou se silnou fanouškovskou základnou a nyní uváděný snímek je prvním filmovým zpracováním tohoto stejnojmenného komiksu. Což je výzva. Martin Campbell je zkušený režisér se střídavými výsledky (stojí jak za ohromující bondovkou Casino Royale, tak za průměrným thrillerem Vertical Limit) a téma pojal opravdu zeširoka. Hned na úvod nabízí mytologii Green Lantern v kostce, což je příjemný způsob, jak si ukrátit dlouhé vysvětlování. Příjemný do té doby, než to samé zazní ještě několikrát z úst různých postav. Campbell se příliš nezabýval tím pokoušet se udělat komiksový film jinak, nekoná se žádné „temný rytíř ještě temnější než obvykle“. Veliký důraz dal na spektakulárnost celého snímku čítaje i bohaté vizuální efekty. Příběh se odehrává jak na Zemi, tak na domovské planetě Green Lantern Oa. Tvůrci dali velký důraz na to, aby Oa byla co nejméně podobná Zemi, což se jim podařilo, je to vskutku fantaskní svět. Efekty jsou velkolepé a v zájmu atraktivity jim nahrává i velmi populární 3D. Za zmínku stojí obzvlášť závěrečná bitva Parallaxe s Halem, která se prostorově neomezuje jen na Zemi.

gl_4 gl_5

Příběh je takový standardní – něco jako Arabela, jen mužnější a zelenější. Celkem mu škodí některé patetické dialogy o strachu a vůli, kde je desetkrát omíláno to samé. Kromě toho ale film naštěstí nešetří vtipem, který jednak nadlehčuje atmosféru a jednak dodává dynamiku někdy příliš utahanému ději. Představitelem hlavního hrdiny se stal Ryan Reynolds, jehož indiánské jméno zní „ten, který hrál už Deadpoola“. Reynolds z typického antihrdiny (které ovšem milujeme a chceme vidět Deadpoola znovu v akci) přesedlal na typického klaďase – strážce spravedlnosti, který nezná strach. Přerod z nafoukaného pilota v superhrdinu zvládl se ctí. Nic neproběhne jako mávnutím kouzelného proutku, Hal Jordan se se svojí identitou seznamuje krůček po krůčku. To je přístup více než sympatický, protože působí mnohem přirozeněji. Reynoldsovi sekunduje sympatická a půvabná Blake Lively známá ze seriálu Gossip Girl. Jestli se jí něco povedlo, tak dodat svojí postavě oduševnělost, díky které nepůsobí jako dekorativní přívěšek toho svalnatého siláka. Halovým protivníkem je Hector Hammond, tak trochu šílený vědec s tváří Petera Sarsgaarda. Jeho přerod ve strachem se živící monstrum je správně nechutný, ovšem do vytvoření dojmu skutečné hrozby mu pořád něco chybí. Green Lantern by zasloužil strašidelnějšího a především mocnějšího konkurenta. Ovšem tím opravdovým nebezpečím je Parallax, ten nicméně většinu filmu stráví ve formě divné mlhy.

gl_6 gl_7

Filmu chybí nějaká hranice toho, co je vtip a co se už musí začít brát vážně. Tentýž kýč je na jednom místě vysmíván a na druhém přijímán s kamennou tváří. Green Lantern nabízí příjemnou zábavu se skvělými triky a podloženou poutavou mytologií. Jenom by to pro příště chtělo méně řečí.

gl_8 gl_9

Závěr: Kvalitní popcornové potěšení umocněné 3D s titulky (!!!). Pobaví se každý – fanoušci původního komiksu, akčních sci-fi spektáklů i filmu Muži, co zírají na kozy.

Kristýna Lexová
Latest posts by Kristýna Lexová (see all)