Kino Brasil – letošní ročník se vrací do minulosti

22.10.2017 at 13:00  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Jaké filmy nabídne letošní festival brazilského filmu v Praze?

 

   Ve dnech 2. až 5. listopadu proběhne v pražském kině Bio Oko již čtvrtý ročník festivalu brazilských filmů Kino Brasil. Tématem letošního ročníků jsou „návraty“. Během festivalových dnů se diváci vrátí například do dávné minulosti prostřednictvím filmu Joaquim. Ten představuje velmi citlivou historii brazilsko-portugalských koloniálních dějin. S tímto podmanivým dramatem se vracíme do divokého a nesmlouvavého konce 18. století, kdy brazilská krajina doutnala vztekem k portugalskému kolonialismu a současně se stala i tavícím kotlem původních obyvatel, afrických otroků i nespokojených Portugalců.

   V rámci dalších projekcí se nebudeme vracet pouze po časové ose. Během filmu Čekání na B. se věnuje stěžejním sociálním problémům brazilské společnosti. Zatímco zlatá mládež si koupí lístky do první řady na Beyoncé za necelých patnáct tisíc, tak ti chudší se musí spokojit s nejistou a nekonečnou frontou ke stadionu, která se protáhne na celé dva měsíce. Brazilští fanoušci Beyoncé tak vytváří lidský řetěz napříč společností, ve kterém se uprostřed betonové džungle míchají různorodé osobnosti, sexuality i politické názory.

Čekání na B.

   Další film Dvě Ireny se navrací do nejistého a bezstarostného léta dospívání. Tatínek třináctileté Ireny vede dvojí život a na opačném kraji města žije se svou druhou rodinou a se svou další dcerou, kterou též pojmenoval Irena. Dospívající děvče se tak rozhodne bez vědomí svých rodičů seznámit se svou nevlastní sestrou. Můžou si být obě Ireny sami sobě sourozenci, anebo jsou jejich osudy až příliš odlišné?

   V dalších snímcích se vrátíme i k základním existenciálním otázkám (Zvíře politické), k paměti velkoměsta (Stavba), nebo třeba k životu významné osobnosti brazilské psychiatrie (Nise: Srdce bláznovství).

Nise: Srdce bláznovství

   Tak jako minulý rok nebude chybět ani sobotní program pro děti (a hravé dospělé). Tentokrát se podíváme do časů, kdy kinematografie ještě neexistovala a kulturní představení se odehrávala výlučně na jevišti divadel. Přední brazilský principál a loutkovodič Gilberto Conti totiž představí v Biu Oko svou tvorbu.

   Během večerního doprovodného programu, který se bude konat v sobotu 4. listopadu již tradičně v Café Jedna, se návštěvníci festivalu mohou těšit na afterparty s Camoes House Band. Tato výrazná šestičlenná kapela s charismatickou frontmankou si libuje v lusofonní hudbě, kterou proměňuje v neobvyklých jazzových aranžích. Zprostředkuje průlet brazilskou hudební historií a navrátí se i k jejím africkým a portugalským kořenům. Následovat ji bude až do ranních hodin odborník na brazilskou hudební minulost DJ Mikuláš.

   Další informace naleznete na Facebooku Kina Brasil. Vstupenky na filmy zakoupíte online nebo na pokladně kina. Organizátorem akce je neziskový spolek Saudade, jenž se skrze filmový festival snaží představit brazilskou realitu z různých úhlů pohledu a neomezuje se jen na úzký filmový repertoár.

Fotky: Kino Brasil