Michael Rooker se připojí ke Guardians of the Galaxy!

21.4.2013 at 11:29  •  Posted in Recenze by

V posledních měsících už pomalu upadala euforie spojená se zfilmováním komiksů. Důvod je prostý – stopa po Avengers začíná chladnout.

 

Vlny však brzy zčeří Iron Man 3, což určitě vzápětí nastartuje další etapu komiksového šílenství. Mezitím se ale v pozadí chystá jeden z nejriskantnějších projektů, jak lze patrně Guardians of the Galaxy nazvat. Jelikož filmoví i komiksoví fanoušci postavy z tohoto univerza příliš neznají, je potřeba vsadit na kvalitní casting. Nejnovějším přírůstkem do rodiny je parádní záporák Michael Rooker, který tentokrát bude sekat latinu…

RECENZE filmu Mládeží nepřístupno

Ambiciózní a riskantní Guardians of the Galaxy

Je otázkou, jestli je riskantnější točit nízkorozpočtový snímeček, nebo přeplacený blockbuster. V prvním případě je větší pravděpodobnost neúspěchu, který však nebude stát tolik peněz. Blockbuster za miliony dolarů má naději na zásek daleko větší, ale případný propadák by byl fatální. Když je však námět notoricky známý, tak se riziko podstatně sníží.

guardians_galaxy_carrey_sandler_2

Vsadit v dnešní době na komiksy je pro filmaře z finanční stránky logickým krokem, ovšem ne každé univerzum je tak profláknuté jako Avengers či Justice League. Také proto jsou Guardians of the Galaxy tak trochu ruskou ruletou. Režisér a autor scénáře James Gunn (segment s animovaným kocourem v Mládeži nepřístupno) sice dostal peněz na splnění úkolu víc než dost, ale ani tak to nebude jednoduché. Gunn přeci jen začínal svou kariéru na tromáckých „paskvilech“, a ačkoliv v letošním Mládeži nepřístupno pracoval s velkými hvězdami, na velké umění se nehrálo.

Idea představit vesmírnou část světa od Marvelu je originální a určitě i chvályhodná, nicméně děti si hrají spíše s figurkami Iron Mana či Hulka, než Draxe a Rocket Raccoona. Dobrý marketing by však lidi do kina mohl natáhnout, a pakliže Gunn a jeho tým odvede kvalitní práci, není se čeho obávat. Optimální je se u riskantních projektů spolehnout na promyšlený casting, což se jeví u Guardians of the Galaxy jako více než zřejmé.

Michael Rooker se hlásí na palubu

V týmu Guardians of the Galaxy už máme hned tři osobnosti. Nejdůležitější (velitelskou) roli Star-Lorda získal Chris Pratt (Barry z Wanted), což je trochu zvláštní volba, sázkou na jistotu rozhodně nazvat nelze, ovšem může se to ukázat jako mylný předpoklad. Zajímavějším krokem je angažování Davida Bautisty, který pověsil kariéru profi wrestlingového zápasníka na hřebík a přijal roli drsňáka Draxe.

guardians_of_the_galaxy_chris_pratt_3

Adoptivní dceru hlavního záporáka Thanose Gamoru si zahraje Zoe Saldana, která asi s přijetím role dlouho neváhala. Od Avatara už totiž nějaký ten pátek utekl a krásná herečka od té doby s výjimkou The Words (2012) o žádnou kloudnou roli neklopýtla. Nakonec mimozemšťanka Gamora je celá zelená, takže Zoe se od své oblíbené modré barvy příliš nevzdálí.

guardians_of_the_galaxy_zoe_saldana_4

Nejnovějším přírůstkem do rodiny Guardians of the Galaxy se nyní stal Michael Rooker. Sedmapadesátiletý herec už hraje poměrně dlouho, ale bez velké nadsázky se dá asi říct, že si jeho jméno spojí s nějakým konkrétním snímkem jen zřídkakdo. Přitom se objevil v relativně velké roli i ve Stoneově JFK (1991) či vedle Stalloneho v Cliffhangerovi (1993). Diváci ho však mohli zaregistrovat také v nesmírně populárním seriálu Živí mrtví. Hraje ovšem především role padouchů a život takových herců je mnohdy nelehký. Naštěstí pro Rookera se však přátelí s Jamesem Gunnem, který na svého kamaráda nezapomněl ani po přechodu k „velkému filmu“.

Kdo je Yondu Udonta?!

Role, kterou Rooker obsadí, je bezesporu velice zajímavá. Vměstná se totiž do modré kůže lovce mimozemšťanů Yondy Udonty. Pikantní ovšem je fakt, Udonta souvisí s původním univerzem okolo velitele Astra, zatímco Gunnův film se má nést v duchu modernější inkarnace. Ambiciózní režisér chce tedy asi nějakým způsobem provázat původní svět hrdinů, s tím novým, moderním a trochu více bizarním. Ve starších vydáních Guardians of the Galaxy bojoval Yondu Udonta na své domovské planetě Centauri IV po boku Astra proti nepřátelské rase Badoonů, teď se však podle předpokladů postaví nepříteli v podobě Thanose.

guardians_of_the_galaxy_michael_rooker_5

Popis postavy Yondy Udonty není až tak složitý. Dle komiksu se jedná o humanoida s modrou kůží a červeným čírem, jehož oblíbenou zbraní je luk. Nemá žádné nadpřirozené schopnosti, ale jako každý člen jeho kmene má skvělou intuici, takže něco jako šestý smysl. Nebýt zevnějšku, tak by se Yondu dal nazvat takovým Hawkeyem Guardians of the Galaxy. Michael Rooker tedy dostal na starost postavu zajímavou, ovšem nepříliš originální. Ztvárnění Yondy však může brát rodák z Alabamy jako výhru, neboť byl původně zamýšlen „pouze“ jako dabér Rocket Raccoona.

guardians_of_the_galaxy_michael_rooker_6

Casting se bude brzy blížit ke svému konci, neboť se má s natáčením začít už v létě. Můžeme tedy očekávat další a další novinky o angažování nových herců. Volná je například ještě role záporáka Thanose, což je podle komiksu šílený megasvalovec a mutant (Titán). K vidění byl v závěrečné sekvenci filmu Avengers v podání Damiona Poitiera, ale jeho návrat není zcela jistý. Stejně tak ještě například nevíme, kdo bude dabovat Rocket Raccoona a Groota. Milovníci komiksů a jejich filmového ztvárnění by tedy měli být v pozoru a sledovat aktuální dění, které se neustále vyvíjí.

Autor: Jakub Vrba