Stiller a Vaughn si mají znovu zahrát vybíjenou

24.4.2013 at 11:24  •  Posted in Novinky by

Většina studií a řada filmařů si z vytváření remaků a pokračování udělala zejména v posledních patnácti letech výnosný byznys. Samozřejmě to má prozaický důvod – jedná se o ověřenou látku, kterou lidé znají, a tak se nejde do velkého rizika.

Navíc je daleko jednodušší recyklovat, než vymýšlet něco originálního. Jelikož kariéra komika Bena Stillera už nějakou dobu stagnuje, rozhodl se také vydat tímto směrem. Zatímco o pokračování Zoolandera už se mluví skoro tři roky, nyní vypluly na povrch informace, že se pravděpodobně dočká i ztřeštěná komedie Vybíjená dočká pokračování. Udělali by však Vince Vaughn a Ben Stiller skutečně dobře, kdyby podruhé vstoupili do stejné arény?

Kdeže ty loňské sněhy jsou…

Není žádným tajemstvím, že Ben Stiller zažil ve své kariéře lepší časy. Od Vybíjené uteklo už 9 let, od Zoolandera 12 let a třeba od Něco na té Mary je dokonce už let 15! Jistě, vznikaly snímky jako Tropická bouře (2008) nebo trilogie „Fotrů“, nicméně už se nejedná o tak ikonické kousky. Navíc prozatím poslední Stillerův film Sousedská hlídka (2012) bohužel ve větší míře postrádal to hlavní, co se u komedie očekává, tedy humor.

Spokojeny tak můžou být spíše děti, které populární komik baví jak v hraném filmu (Noc v muzeu), tak dabingem (Madagaskar). Do kin se na Vánoce 2014 připravuje v osvědčené roli hlídače Larryho v třetím dílu Noci v muzeu, ale letos například i v remaku slavné komedie Tajný život Waltera Mittyho (1947 – režie Norman Z. McLeod, v hl. rolích Danny Kaye a Virginia Mayo). Od druhého zmíněného počinu se slibuje hodně a mohlo by dojít k restartu herecké a režisérské dráhy Bena Stillera.

Vince Vaughn je na tom velice podobně, jako jeho kamarád Ben Stiller. Je to do jisté míry logické, protože tihle dva spolu spolupracují poměrně hojně (Zoolander, Vybíjená, Starsky & Hutch, Sousedská hlídka…). Vaughn se ale může být do prsou, protože se v roce 2007 objevil také ve skvělém Útěku do divočiny, kde sice nehrál žádnou velkou roli, ale v titulcích jeho jméno zkrátka je. Navíc jeho romantické komedie (Čtvery vánoce, Trable v ráji) také skoro nikoho neurazí a jsou koukatelné (až na výjimky jako šefredaktora) pro většinu populace.

Stejně jako Stiller bude mít i Vince Vaughn letos v kinech zajímavý kousek. Ve Stážistech se totiž poprvé od povedené komedie Nesvadbovi (2005) setká s Owenem Wilsonem. Že se nebude jednat o intelektuální bonbónek však napovídá přítomnost Willa Ferrella (Noc v Roxbury). Starou komediální školu bude ale pro změnu zastupovat John Goodman (Pidilidi).

Zpátky do známých vod

Jak Ben Stiller, tak Vince Vaughn tedy potřebují nějakou bombu, kterou by svět upozornili, že jsou zpátky v sedle. S novinkami se jim to však příliš nedaří a jeví se trochu jako ryby na suchu. Proto asi seznali, že bude nejlepší se vrátit do vod, které nejen oni, ale také diváci moc dobře znají. Tahle dvojka tedy zalovila v archívu a vytáhla na světlo světa jeden z překvapivých komediálních hitů roku 2004 s názvem Vybíjená.

V oné šílenosti byla poměrně prostá zápletka – Peter LaFleur (Vince Vaughn) vlastní chátrající tělocvičnu, na kterou si však dělá zálusk majitel luxusního fitka Globo Gym White Goodman (Ben Stiller). Právnička, kterou původně najal Goodman na zničení LaFleura, však podlehne Peterovu kouzlu a vymyslí plán, jak by se tělocvična mohla zachránit. Partička podivínů okolo stávajícího majitele se má zúčastnit turnaje ve vybíjené, kde vítěz získá prémii 50 000 dolarů, což je částka, která by stačila na záchranu LaFleurovy tělocvičny. Není asi tak velkým tajemstvím, že happy end na sebe nenechá čekat.

Vznik Vybíjené 2 oznámilo studio Fox, přičemž Stiller vedle svého herecké nadání poskytne skrze svou produkční společnosti Red Hour Films také zatím neuveřejněnou částku, aby se věc pohnula kupředu. Scénář dostal na starost Clay Tarver, který se prozatím prosadil jen Jízdou do pekel (2001) s Paulem Walkerem a Stevem Zahnem. Příběh se bude opět točit okolo dvojice Petera LaFleura a Whita Goodmana, kteří však tentokrát spojí síly proti většímu nepříteli.

vybijena_ben_stiller_vince_vaughn_5

Více zatím řečeno nebylo, ale dá se odhadnout, z jakého okruhu by se potenciální záporák mohl rekrutovat. Mluví se totiž o tom, že by se tato role obsadila někým z partičky „Frat Pack“ (toto označení bylo poprvé užito v roce 2004 deníkem USA Today), což by bylo logické. Pod záhadným názvem se totiž ukrývá skupina komiků – Ben Stiller, Jack Black, Owen a Luke Wilsonovi, Vince Vaughn, Will Ferrell a Steve Carell. Kromě toho, že jsou všichni skvělým baviči, se také navzájem objevují ve „svých“ filmech. Jestliže se tedy všichni (kromě Owena Wilsona) sešli v roce 2004 ve snímku Zprávař: Příběh Rona Burgundyho, tak to skutečně náhoda nebyla.

Jestli je dobré recyklovat komediální hity, se brzy ukáže, protože Zprávař se vrátí v prosinci a i Zoolander 2 je stále ve hře (rok 2014 se ale jeví nejistě). Sportovní komedie ve své době vydělala celosvětově 168 milionů dolarů, přičemž rozpočet byl pouze 20 milionů dolarů, takže z tohoto hlediska by bylo asi překvapením, kdyby si na sebe pokračování Vybíjené nevydělalo. Pokrytí nákladů ale určitě není jediným cílem Bena Stillera a spolu s Vincem Vaughnem jistě doufá, že si trochu zavzpomíná, užije si legraci a v neposlední řadě opět vstoupí do zářivého světla reflektorů…

Foto: Bontonfilm / 20th Century Fox