Mission: Impossible – Fallout aneb špionský příběh zahanbuje konkurenci

0
4.8.2018 at 08:30  •  Posted in Recenze by  •  0 Comments

Šestá mise, kterou stojí za to přijmout. Vždyť Tom Cruise by se pro diváky rozlámal.

 

   Je to již dvaadvacet let od doby, kdy spatřil světlo promítačky první film s agentem Ethanem Huntem. Málokdo mohl v roce 1996 tušit, že Tom Cruise bude vyvádět akční eskapády ještě o dvě dekády později. Ačkoliv si během posledního natáčení zlomil nohu, vynaloženého úsilí litovat nemusí. V době, kdy kina okupuje jen jedna menší marvelovka (Ant-Man a Wasp), hlásí špionská série úctyhodné tržby, a je třeba říct, že zaslouženě.

   U dlouhotrvajících sérií existuje odůvodněná obava, že se v nich divák může začít ztrácet. V případě Mission: Impossible – Fallout jakožto šestého dílu je pro počáteční orientaci skutečně lepší mít všechny předchozí filmy poctivě zhlédnuté. Režisér Christopher McQuarrie se s vysvětlováním příliš nezdržuje. Na začátku filmu se tedy dozvíme, že Ethan Hunt měl manželku. Jak to s ní dopadlo, ale neznalí diváci zjistí až v polovině filmu. Postava špionky Ilsy Faust, kterou hraje Rebecca Fergusonová, pak musí být pro toho, kdo neviděl předchozí Mission: Impossible – Národ grázlů (2015), již naprostou záhadou.

   Tajemně se snaží tvářit i ostatní postavy. Zde se ocitá naopak v nevýhodě ten, kdo viděl trailer, ze kterého lze snadno vyčíst, kdo se nakonec projeví jako hlavní padouch. Skryté motivace postav a obrovská překombinovanost v tom, kdo stojí na jaké straně a čí zájmy sleduje, je pak možná největší slabinou filmu. Odhalení přitom proběhne v řádu zhruba dvou minut, abychom se nezdržovali od další akce. U některých protagonistů přitom jejich světonázor zcela nekoresponduje s tím, čeho se dopouštěli v předchozích scénách.

 

Poctivé řemeslo má stále zlaté dno

   Debatou o tom, nakolik jsou tyto motivy ve špionských filmech ohrané, by mohla naše kritika končit. Scénář je rozhodně poněkud schematický, překombinovaný, a co se obsahové stránky týká, žádného zázraku se nedočkáme. Ovšem vyčítat Ethanu Huntovi, že opět zachránil svět? To bychom mohli ze stejného důvodu nadávat i takřka všem aktuálním komiksovým filmům.

   Když už jsme u komiksů, právě Mission: Impossible je jedním z mála akčních filmů, který jim v současné době může konkurovat. V případě, že divák není velký příznivec obřích výbuchů a táhlých záběrů z helikoptéry, jako to známe z filmů Michaela Baye, je pak tento film jasnou volbou. Oproti velkolepým adaptacím komiksových sešitů na filmové plátno totiž šetří s digitálními efekty (respektive jsou minimálně vidět). Poctivé kaskadérské řemeslo se zkrátka nezapře a ostatně celá série je na tom postavená.

 

Nesmrtelný Cruise versus Superman

   Mysleli jste si, že skákání Toma Cruise po mrakodrapech v Dubaji už nic nepředčí? Chyba. Jednak Fallout nabízí skvělou automobilovou honičku. Ačkoliv byla obdobná scéna k vidění stokrát, málokdy má takové řemeslné kvality jako v Mission: Impossible. Veškeré akční scény jsou vtahující, absolutně přehledné a věrohodnosti rozhodně pomáhá, když víme, že Cruise z  letadla vážně skákal, a ne jednou, nýbrž 106krát, aby z celé snahy vznikly tři použitelné záběry.

   Dalším kladem, který lze vysledovat i u předchozích dílů série, ale přesto se ho sluší zmínit, je fakt, že se skutečně natáčelo v lokacích, kde se film odehrává. Vynahradí tak pěknou turistickou procházku/projížďku (případně proběhnutí) po historických centrech Londýna nebo Paříže.

   Vrátíme-li se ke srovnání se současným komerčním vrcholem akčního žánru – komiksům, Tom Cruise je ve své roli podobně jako superhrdinové stále stejně nesmrtelný. Ethan Hunt je v podstatě všestranný sportovec na vrcholové úrovni, který může sprintovat celé minuty bez známky zadýchání. Šestý díl série ale neváhá tuhle nezničitelnost hlavního hrdiny v samotném finále shodit s velkou grácií. Je příznačné, že jednu z hlavních rolí si zahrál současný představitel Supermana Henry Cavill. A nutno dodat, že postava nepříliš sympatického drsňáka se k němu hodí daleko více než poněkud kožený geroj v modročerveném trikotu.

(8.5/10)

 

Foto: CinemArt

  • Info
  • Trailer
  • Plakát
Originální název: Mission: Impossible – Fallout

Režie: Christopher McQuarrie; Scénář: Christopher McQuarrie

Hrají: Tom Cruise, Henry Cavill, Simon Pegg, Rebecca Ferguson, Ving Rhames, Sean Harris, Angela Bassett, Vanessa Kirby, Michelle Monaghan, Alec Baldwin, Wes Bentley, Frederick Schmidt

Žánr: akční, thriller; Země původu: USA; Stopáž: 147 minut

Premiéra: 2. srpna 2018

Přečteno: 309x

Kamila Steinbachová

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
Mike Leigh: Život je směšný i tragický. Kdo se na pohřbu nechtěl smát?

Režisér Mike Leigh je hlavním hostem letošního ročníku Letní filmové školy. Popisoval například, jak vznikají jeho scénáře až improvizací s...

Zavřít