Neutečeš – sex za cenu života

16.4.2015 at 14:49  •  Posted in Recenze by

Jste toho názoru, že od posledních počinů nekorunovaného krále hrůzy Jamesa Wana jsme v kině nedostali pořádný horor? Máme tu dost jasnou odpověď, že toto období právě skončilo.

 

Troufám si tvrdit, že krize mainstreamového hororu je pryč. Loňský rok se nesl v duchu ohromných zklamání, ať už u Annabelle, Jessabelle, Ouiji či jakéhokoli hororu, který si z plátna kin vybavíte. Nový rok jako by znamenal restart. Po atmosférické jednohubce E. A. Poe: Podivný experiment přišlo nečekané rozvíření z českých řad v podobě Ghoula. Máme duben, a zatímco oscarová mánie již definitivně utichla a program kin se pozvolna znovu rozjíždí ve starých kolejích, přichází na stříbrné plátno toto psycho. Znamená to tedy snad naději návratu k roku 2013, kdy v kině diváky děsily Wanovy snímky jako V zajetí démonů či Insidious 2?

ItFollows1

 

Kráčející přízrak

Ocenění za originalitu děje by tvůrci spíše nedostali. Atraktivní hrdinka Jay je spolu se svými přáteli pronásledována děsivou bytostí, která navíc umí měnit podoby a kterou nevidí nikdo kromě prokletého. Jak na vás taková kletba padne, říkáte si? Odpověď je prvním bodem za kreativitu – vyspíte se s prokletým. Tím jde To po vás a jediný způsob, jak se zachránit, je opět prodloužit souložící řetěz. Ovšem v bezpečí nebudete nejspíše nikdy, protože onen přízrak se nezastaví, dokud brutálně nezavraždí všechny, kdo kdy byli nakaženi. Pěkně jednoho po druhém.

Hned úvodní scéna působivě navnadí diváka na strhující děsivou jízdu. Mladá dívka je dostižena a způsob, jakým je její život ukončen, více než napovídá, že se nebude jednat o psychologickou pointu á la vše se to děje jen v mé hlavě. To je opravdu reálné a možná až příliš. Schopnost měnit podoby tvůrci patřičně využili a Jay tak nahání polonahá stařena i dvoumetrový dlouhán. I když nahání možná není to správné slovo – bytost se pohybuje jen velmi pomalým šouravým krokem. Jenže právě to je na celé smrtelné hře na babu to nejděsivější.

ItFollows2

 

Co je klíčem k úspěchu?

Pokud není námět něco, co už bychom v různých variacích neviděli, čím je tento snímek předurčen k diváckému sukcesu? Jsou to hned dva faktory. Tím prvním je kamera. Prozatím neznámému kameramanovi Mikovi Gioulakisovi je třeba vyseknout hlubokou poklonu za odvedenou práci. Mistrně natočené scény totiž pevně upoutají pozornost a obvyklé lekačky mají v jeho podání mnohonásobný dopad. Kamera zabírá výjevy z ptačí perspektivy, zezdola, krouživým pohybem, jakkoli si jen dovede představit. Maličký detail v podobě vzdáleného démona proto pocuchá kromě nervů i divákovu hrdost, protože trocha soustředění by mu menší infarkt ušetřila.

Druhým faktorem je hudba. Pokud bych vám řekl, že jejím autorem je Rich Vreeland s pseudonymem Disasterpiece, nejspíš jen nechápavě pokrčíte rameny. Jedná se opravdu o jeho skladatelský debut. Ovšem od tohoto pána se máme na co těšit. Dvě třetiny celkové atmosféry bych připsal právě soundtracku; konečně opět někdo, kdo správně pochopil význam hororové hudby. Připravte se na nepříjemné až trýznivé zvuky sladěné do démonické symfonie, která vás bude celou dobu pomyslně držet za srdce a bezohledně s ním třást. Úderné tóny se ve vypjatých momentech vyšponují až na hranici snesitelnosti a budete mít co dělat, abyste nevzali nohy na ramena.

Co bychom dnes v hororu zařazeném na program kin rovněž nečekali, je zelená pro divákovu fantazii. Mnoho scén včetně té finální není dokončeno a je tak jen na nás, abychom si domysleli, jak se asi protagonisté zachovají a jak jejich hrůzná beznaděj dopadne. Přepálené finále je tedy jen malou vadou na kráse. Pokud jste dočetli až sem a jste stále na vážkách, zda do kina vyrazit nebo ne, tak vám můžu jen říct: jestli máte koule (nebo pro genderovou vyváženost vaječníky) a nějaké ty drobné, tak berte tuto recenzi jako velmi důrazné doporučení je mazat utratit. Už jenom kvůli tomu, že si nějakou dobu budete moct užívat sex s klidem, že vás po něm nezačne nahánět brutální přízrak.

(8/10)

  • Info
  • Trailer
  • Plakát

Originální název: It Follows

Režie: David Robert Mitchell, Scénář: David Robert Mitchell

Hrají: Maika Monroe, Keil Gilchrist, Jake Weary

Žánr: horor/thriller, Země původu: USA, Stopáž: 100 minut

Premiéra: 16. dubna 2015

Neutečeš plakát

 

Tomáš Hegedüš