Pařba na třetí – aneb do třetice všeho alkoholového

3.6.2013 at 21:52  •  Posted in Recenze by

Hangover III zakončuje sérii divokých večírků. Je Pařba na třetí dalším zábavným úletem, nebo už jen vyčpělým dýchánkem Vlčí smečky, která má krizi středního věku?

 

Režisér Todd Phillips se po dnes již legendární Pařbě ve Vegas (2009) a dvojce Pařba v Bangkoku (2011) vrací, aby zakončil rohypnolovou trilogii dentisty Stua (Ed Helms), učitele Phila (Bradley Cooper) a bláznivého Alana (Zach Galifianakis). Jednička získala de facto status kultovní crazy komedie, druhý díl se snažil navázat na její úspěch. Trojka má být podle plakátů „Epic finale“. Může být však něco šílenějšího a zároveň zábavnějšího než ukrást tygra Mika Tysona, nechtěně si vzít striptérku, omylem si nechat potetovat obličej nebo se vzbudit s natrženým análním otvorem od shemale prostitutky? Těžko.

 

Více Chowa, méně vtipu

Špinavé mexické vězení. Vzpoura vězňů. Peří lítající z rozcupovaných polštářů, tvrdé bitky a bezmocní bachaři s obušky. Mocná orchestrální hudba. Tak nějak vypadá prolog Pařby na třetí, který však vybízí k myšlence, že Phillips by mohl začít natáčet krimi dramata. Veškeré elementy v této scéně do sebe totiž perfektně zapadají a vzbuzují napjaté očekávání. Proto také zamrzí, když rebelie končí komickým útěkem pana Chowa (Ken Jeong), katalyzátoru problémů.

Postava korejského kriminálníka Chowa (seňor Chang ze seriálu Zpátky do školy) se objevuje napříč trilogií. Menší role v Pařbě ve Vegas se postupně rozšířila a potřetí má krutý a zároveň infantilní gangster roli hlavní. Jeho hysterické výlevy, vulgární nadávky a ochota odprásknout ty, kteří ho štvou, už však nejsou zábavné, protože jeho vtipy jsou zrecyklované z předchozích dílů.

THE HANGOVER PART III

Parta se jakémukoliv alkoholovému opojení striktně vyhýbá. Žádné loučení se svobodou nebo svatba – už žádné „probuzení po“ s příšerným bolehlavem. Struktura vyprávění se mění. Skupinka se už nesnaží navzdory výpadkům paměti (aka „totální vokna“) vypátrat, co se dělo, ale pod tlakem pátrají po jedné osobě. Společně se sejdou jen proto, aby Alana přiměli k nástupu do léčebného zařízení. Nebere své medikamenty, pro pobavení kupuje žirafy a stává se celkově nezvladatelným.

Sebedestruktivní Alan šílené události a chaos stále přitahuje, a tak se Vlčí smečka tentokrát musí pokusit Chowa unést, aby zachránila svého přítele Douga (ženich z jedničky) uneseného gangsterem Marshallem (zábavně rozčilený John Goodman). Dostanou se kromě Tijuany zpátky do Caesarova paláce v Las Vegas, kde začne film nabírat ztracenou rychlost, ovšem to už je téměř půlka stopáže za vámi.

parba_na_treti_3

 

Tenkrát ve Vegas…

Scenáristům Pařby na třetí (T. Phillips a Craig Mazin, kteří psali druhý díl) došly nápady a spoléhají se spíše na jakousi nostalgii po předchozích dílech. Dočkáte se proto četných narážek na Pařbu ve Vegas nebo Bangkoku a včetně Chowa či Douga i dalších známých postav, ale připravte se na změnu. Jednička a dvojka byly výhradně crazy komedie. Místy se však trojka žánrově transformuje do krimi dramatu. Smečka musí pod pohrůžkou zabití kamaráda zvládnout úkol. Následky pozdního návratu mohou být tentokrát skutečně tragické – nejde už jen o opožděný příchod na svatbu.

THE HANGOVER PART III

Chladnokrevné vraždy tak střídá bláznivý Chow se svými ještě bláznivějšími hláškami, mezitím co banda šokovaně zírá a nadsázka už není tolik patrná. Mix krimi a komedie je často ošemetnou záležitost (viz např. 7 psychopatů) a u třetí Pařby se příliš nezdařil. Gangstery a výhružky už jsme sice v Pařbách zažili, tentokrát je však vyznění filmu vážnější. Samozřejmě se primárně jedná o komedii, ale bez vypointovaných hlášek a jakékoliv invence. Zdrojem legrace jsou hlavně Alan a Chow, Phil se Stuem jsou upozaděni.

Celkově jsou však vtipy nejen ohrané, ale trapně korektní. Nečekejte žádné drsné narážky na rasu, sexuální orientaci nebo urážky náboženského vyznání. Humor je nevyvážený a podobně nevyrovnaný jako Chow, který po spáchaní zločinu vyžaduje hubičku na tvář… Ale nebojte se, i přes své snahy třicátníci situaci neohlídají a na konci je čeká další nepříjemné probuzení, neboť jedna z postav pisklavým hláskem zahlásí „What a sick night, bitches!“

parba_na_treti_5

P.S. Cooper si nesvlékne tričko, ani když ho o to dvě postavy explicitně požádají. Fňuk.

(5.5/10)

Marie Dostálová