Penelope

1.6.2008 at 20:00  •  Posted in Recenze by

Byl jednou jeden dobře situovaný dům na okraji Londýna. V té vile žila jedna holčička, ale ona to nebyla obyčejná holčička! Byla začarovaná…

 

Ačkoliv to zatím vypadá, že tu básním o nějaké přihlouplé dětské pohádce, nemusíte se bát, že byste v kině spali, zatímco vaše (případně nevlastní) ratolesti by byly nadšené. „Penelope“ je i film pro dospělé, i když uznávám, že oplývá lehkou naivitou. Bohaté rodině Wilhernových se narodí malá Penelope – samo o sobě to je úžasné, ovšem problém nastává ve chvíli, kdy pohlédnete do obličeje miminka. Místo nosu má totiž menší, ne příliš vulgární, zato ale výrazný prasečí rypáček. Kletba praví, že až si vezme nějakého šlechtice a bude s ním šťastná, bude zase dýchat normálním nosem. A tak její upovídaná matka rozpoutá hon na fešné mladíky…

penelope_2 penelope_3

Maskéři přidělali krásné Christině Ricci celkem nehezký rypák, ovšem na šarmu jí neubrali. Během celého snímku pozorujete, jak je svým životem v přepychové kleci znechucená, jak ji nadbíhání všech těch naivních mladíčků unavuje a jak je konečně potěšena Tím (určitě má velké nejen T) pravým. Christina je sympatická herečka a nabízí se srovnání s filmem Speed Racer (premiéra 8. května), kde opět zaujala jednu z důležitých rolí. Ačkoliv tam se jenom bezvládně usmívala a zastávala klasickou pozici „sladká dívenka, která svému milému vypomáhá se vším, ale určitě s ním nespí – to by se dětem nelíbilo“, tady jí scénárista nabídl víc možností, jak vyniknout. I když má na sobě neustále ten pitomý rypák, přijde vám stejně jako James McAvoyovi roztomilá a možná si i řeknete „A proč vlastně ne? (v ložnici bude přece tma…)“ Je přirozená, na nic si nehraje, a přitom splňuje roli pohádkové princezny, která nakonec dopadne dobře. McAvoy zase nedávno schytal hlavní roli ve filmu Pokání, kde hrál cituplného, nespravedlivě obviněného Robbieho. Zde získal gamblera, kterému rychle dochází peníze (ano, to velké je dluh, vy asociace mající devianti) a on si řekne právě to „proč ne?“ Ovšem vy chvíli, kdy se zakouká do velikánských očí skoro-chrochtající Penelopy, dojde mu, jak moc moc ošklivě se hodlá zachovat.

penelope_4 penelope_5

Asi to vypadá, že snímek jenom shazuji, ale on ani sám sebe nebere nějak extrémně vážně. Mohly by tu být zasněné pohledy hlavní představitelky, mohla by se ptát (především jen tak do větru – rozuměj do kamery) pořád dokola „Co jsem komu provedla?!“, ale autoři to naštěstí nepřehnali. Nalezli tu rozumnou hranici mezi přiblblou romantickou pohádkou a celkem moderním příběhem, takže se „Penelope“ ve výsledku líbí každému.

Ovšem tady je zakopán pes (na zahradě pro změnu ne). On to je hezký film, hezky se na něj kouká, herci jsou hezcí a Reese Witherspoon ve vedlejší roli rázné motorkářky je taky hezká, jenže… Nic extra. Nic, co by vás opravdu chytlo a vy nad tím přemýšleli dnem i nocí. Prostě filmek na jedno podívání.

penelope_6 penelope_7

Ovšem za co si začínající režisér Mark Palansky zaslouží velkou pochvalu, je, že si celkem zručně vyhrál s celkovým klišovatým tématem pohádky. Jak každý víme, pohádka končí vždycky dobře. Navíc si hlavní postava na konci uvědomí, co je vlastně správné a co špatné. Myslím, že vás nijak neoberu o překvapivou pointu, když sdělím, že i to je zde splněno, ovšem…! Jde o to, JAK je to splněno. Všechna omílaná témata pohádek zabalil do nenápadného hávu, který vás ani moc nevykolejí, naopak – ještě si řeknete, jak to skvěle dopadlo. Hlavně se v tom jako já moc nenimrejte, zkoukněte film, usmějte se nad slušivým párem Ricci-McAvoy a jděte na nějaký Mcvepřoburger. Bacha na rypáky.

(6.5/10)

 

Paya
Latest posts by Paya (see all)