Bráchové Coenovic se vracejí s novým filmem, ve kterém umře opět většina postav. A je to vtipné. Opravdu.
Nedá se určit, kdo je hlavní postavou „Burn After Reading“. Je jich celkem dost, každá má celkem dost prostoru a u všech najdete celkem dost propracovanou psychologii. Jejich příběhy jsou zpočátku úplně rozdílné. Harry (George Clooney) je odporně sympatický sukničkář, který neustále hledá novou a novou oběť. Linda (Frances McDormand) patří mezi stárnoucí ženy, které se rozhodnou pro plastickou operaci. Chad (Brad Pitt) pracuje ve fitcentru a co si budeme povídat, je to primitiv. Osbourna (John Malkovich), agenta CIA, právě vyhodili z práce. Jejich osudy se protnou ve chvíli, kdy Linda najde CD s tajnými daty CIA, které patří Osbournovi, a tak se s kamarádem Chadem rozhodne z toho něco vytřískat, přičemž si začne s Harrym. Ehm.
Po loňském úspěchu na Oscarech si režiséři, scénáristé a bratři natočili další hořkou komedii. Děj je sice drastický a krvavý, zato ubíhá rychle a nenajdete moment, který by vás nebavil. Oproti „Tahle země není pro starý“, která (aspoň mně, očividně ne pánům v porotě, co rozhodovali o zlaté sošce) unavovala svým pseudo-intelektuálstvím, se stylem vrátili ke staršímu dílku „Fargu“. Brutalita se zde mísí s absurdnostmi, nehrdinské, až trapné postavy vám přijdou sympatické a řečené stupidity jsou těmi nejzákladnějšími životními moudry.
Celý film především prostupuje typický coenovský humor. Jeho černost a suchost by jim záviděl leckterý Angličan. Několikrát se vám totiž stane, že se nezřízeně smějete věci, která nejenže není vtipná, ale ve skutečnosti je docela smutná. Smrt člověka? Vražda? Pokud je ale provedena malou sekyrkou v rukou chlapa, co má na sobě jenom spodky a župan, změní se leccos, nejen vyznění. Nejedná se ale o stupidní americkou komedii. Režiséři zde rovněž budují hutnou atmosféru, a tak se ve vás nakonec mísí pocity zcela nemísitelné. Jste napjatí, zároveň se válíte smíchy. Litujete perfektní postavu, zároveň se válíte smíchy. Dobře, povětšinou se válíte smíchy.
Každý (ne)hrdina ale během „Burn After Reading“ prodělá určitý vývoj, na povrch o něm vyplynou další, divákovi z počátku neznámá fakta. A všichni herci byli na své role perfektně vybráni. Holkař Harry vypadá v prvních minutách jako zručný Casanova. Postupně ale zjistíte, že na všechny ženy používá stejné triky, není ničím výjimečný, a co hůř – je to pěkný srab. Ex-agent Osbourne od začátku do konce nadává, každé jeho druhé slovo je fuck, fucking, ve chvílích největšího osvícení i fucker. Přesto můžete zaznamenat jeho zoufalství, kdy ho všichni lidé světa čím dál víc se*ou. Až vybuchne. Doslova. A co se týče Brada Pitta jako přiblblého sportovce – o tom pomlčím. Musíte ho vidět sami. Jako by si tím něco ventiloval (Angelino?)…
Za zmínku jistě stojí kameraman, který za svůj výkon z „Potomků lidí“ získal velký obdiv. Ne že by zde objevil skryté taje neznámých záběrů, ale aspoň vás překvapí originálním začátkem snímku. Podobnost snad jen s nějakým sci-fíčkem.
Vše tu tak vychvaluji, přesto mám pocit, že se najdou lidé (a bude jich spousta), kteří „Burn After Reading“ odsoudí. Uznávám, že smrt člověka není vtipná. Obvykle.
- New Yorku, miluji Tě - 27.1.2010
- Sherlock Holmes - 9.1.2010
- Zombieland - 4.12.2009