Prosíme přetočte

22.7.2008 at 00:06  •  Posted in Recenze by

Říkáte, že Krotitelé duchů, Návrat do budoucnosti a Lvího krále zná každý? Tak to jste ještě nic neviděli.

 

Jerry (Jack Black) a Mike (Mos Def) jsou tak trochu trosky. Mají sice jeden druhého, ale jinak nic moc. Jerry pracuje na skládce a bydlí v olezlém karavanu poblíž jaderné elektrárny, která mu otravuje život, a to doslova. Rozhodne se ji proto sabotovat, ale plán dopadne špatně a elektrárna mu ozáří mozek, který začne vysílat elektromagnetické vlny. To už je samo o sobě dost špatné, ale po tom, co se Jerry vydá za svým kámošem Mikem do videopůjčovny, kde Mike pracuje, vymaže díky své magnetické hlavě všechny videokazety. Jediná cesta, jak zachránit nejen skromný výdělek videopůjčovny, ale i celou budovu před zbouráním, je pokusit se smazané filmy znovu natočit. Původně záchranná akce ale Jerrymu a Mikeovi přinese neuvěřitelnou slávu v celé čtvrti a my tak můžeme shlédnout remaky trháků jako Krotitelé duchů, Křižovatka smrti, Robocop nebo dokonce Lví král.

prosime_pretocte_2 prosime_pretocte_3

Od Michaela Gondryho jsme byli zvyklí, že nás osvítil spíše svou neposkvrněnou myslí, než elektromagnetickými paprsky praštěného správce skládky. Jsou takoví, co chtějí od jednoho režiséra pořád to samé, ty asi Prosíme přetočte moc neuspokojí. Alespoň ne od samého začátku. Už z jedné z prvních sekvencí, kde vidíme, jak Jerry každý večer ulehá do postele s kovovou helmou na hlavě (bydlet vedle elektrárny asi není sranda), je jasné, že doménou tohoto filmu nebude psychotická mlha, která by se dala krájet, ale spíše hravost, vynalézavost a praštěnost. Především uvidíme ty nejlepší filmové triky v historii kinematografie (Pamatujete z dětství na takový ten malý koberec, na kterém byly barevné silnice a domy? Hraje v Křižovatce smrti). Mos Def a Jack Black jsou sehraná dvojka, Black jako ten švihlejší a Def jako „muž v nesnázích, který v zoufalé situaci dělá zoufalé věci“. Doplňuje je půvabná Melonie Diazová (Legendy z Dogtownu), která dobře stíhá tempo vymýšlení bláznivinek dvou ústředních hrdinů. Ve výsledku je poznat, že si tato trojice navzájem opravdu sedí.

prosime_pretocte_4 prosime_pretocte_5

Vybrat dobré herce je důležité, ale film má jiný problém. Děj má kromě hlavní linie, tedy „přetáčení“ filmů, ještě několik odboček, jako je zbourání budovy videopůjčovny nebo aura jakéhosi slavného hudebníka, který se v domě údajně narodil. Po celou dobu vlastně nevíte, kam se zápletka řítí a nepoznáte to ani na konci. Vše sice skončí tak, jak bychom si asi všichni přáli, ale není jasné, jak to pan Gondry myslel. Vtípky ze začátku jsou najednou jako by na míle vzdálené. Někdo sice uvítá zábavný film, který se dokáže přesunout i do nekomediálních sfér, ale pak by spíše prospělo rozložit „vážnost“ rovnoměrně. A také vybrat si jen jednu dějovou linku.

prosime_pretocte_6 prosime_pretocte_7

Naštěstí ale jedinečné kouzlo tohoto snímku přebije i tento zprvu podstatný, ale v porovnání s magickou atmosférou drobný nedostatek. Prosíme přetočte vás dostane svým odhodláním hrát si i neobvyklým pojetím hodnot jako je přátelství a minulost, ze které každý vycházíme. Donutí vás přemýšlet, jestli jste se už nestali až moc seriózním „kufříkem a oblekem“, co musí držet britský loajální výraz od rána do večera. Dojme vás tím, že si uvědomíte, že čas letí, že měníme staré věci za nové a že ne vždycky nové znamená lepší.

Režisér Prosíme, přetočte je vlastně moc mazaný. Myslíte si, že se jdete do kina hlavně zasmát a všechno odhodit, ale ve výsledku si odnášíte mnohem víc, než s čím jste tam přišli. Michael Gondry po svém posledním filmu přichází s…Naukou o životě.

Závěr: O elektromagnetickém záření. O starých časech. O tom, kdo bude ochoten políbit Jacka Blacka. O marshmallow. A hlavně, hlavně o Švédsku.

(7.5/10)

 

Kristýna Lexová
Latest posts by Kristýna Lexová (see all)