Twilight sága: Rozbřesk – 1. část

17.11.2011 at 11:07  •  Posted in Recenze by

Upřímně – mě už tohle nebaví. Další díl Stmívání, kterému nemůžu nakopat zadek.

 

Nový díl upírské ságy podle knihy Stephenie Meyerové nazvaný Rozbřesk je plný dospěláckých rozhodnutí – Bella (Kirsten Stewart) se hodlá vdávat, aby mohla se svým třpytícím se krasavcem Edwardem (Robert Pattinson) žít šťastně na věky věků, amen. Už ten fakt samotný se samozřejmě nelíbí vlkodlakovi Jacobovi (který velice rád reaguje na mezní situace svlékáním), ale to neví, že bude ještě hůř. Po náruživých líbánkách v Rio de Janeiru dojde k tomu, o čem se teenagerům a jejich rodičům zdají noční můry – Bella otěhotní. Ruku v ruce se současnými trendy je samozřejmě otec dítěte mnohem starší (i když věkový rozdíl téměř sto let se tak moc často nevidí), ale to není to hlavní – především je to upír. A to je situace nevídaná, se kterou si neumí poradit ani rodina Cullenových ani (jak se dozvíme) internetový vyhledávač. Přes moudré rady svého okolí se Bella rozhodne, že dítě donosí. To ale není tak snadné, protože malý poloupír je poněkud agresivní a doslova Bellu ničí zevnitř. Nikdo pořádně neví, co se to vlastně narodí, ale Bella trvá na svém. Kromě data porodu se v souvislosti s tím blíží také datum její proměny v nemrtvou. Cesta na věčnost může začít.

THE TWILIGHT SAGA: BREAKING DAWN-PART 1 THE TWILIGHT SAGA: BREAKING DAWN-PART 1

Každý producent, který umí počítat v řádu milionů, rád rozdělí poslední díl filmové ságy do dvou dílů. Problém ovšem nastává, když dojde na rozhodnutí, kde udělat onen rozdělující řez a vyklenout tak v obou částech dramatický oblouk. V případě Rozbřesku se to povedlo. V prvním díle nám Bill Condon nabízí svatbu, sex a dítě, v druhém se bude soustředit na Bellinu přeměnu v upírku. Největší skok udělalo Stmívání po vizuální stránce – až teď se můžeme opravdu kochat, a to něčím jiným, než lesy prokládanými sexy minutami s Jacobovým tělem.

THE TWILIGHT SAGA: BREAKING DAWN-PART 1 THE TWILIGHT SAGA: BREAKING DAWN-PART 1

Tentokrát se totiž Stmívání (nebo Twilight sága, dle libosti) nenoří do hlubin líbivosti, ale nabízí i pohled na temnou stranu upířího života zahrnující krev, mrtvoly a rock ’n’ roll. Servítky si Condon nebere ani u scén Bellina porodu, které jsou opravdu velmi sugestivní (a ani trochu růžové a krásné). Jako správný režisér ale nezapomíná na diváky, a dává prostor i tomu, co je leitmotivem celé ságy – romantika jak stehno. Zabíhání do patetičnosti a trapnosti se ale nekoná – nějaká ta svatba a žhavé chvíle v Riu sice proběhnou, ale s nadhledem a humorem, což je strategie, která fungovala už u Zatmění.

rozbresk1_6 THE TWILIGHT SAGA: BREAKING DAWN-PART 1

Významných změn se dočkala také hudba. Tentokrát jsou jednotlivé situace mnohem častěji doprovázeny popovými songy, které byly vybrány k jednotlivým situacím zajímavě a citlivě, takže děj naopak oživují. Je zřejmé, že se Condon pokoušel vymanit z otěží nepříliš vysokých očekávání všemi možnými prostředky. I z herců se snaží vytlačit maximum. O Robertu Pattinsonovi nedávno vyšlo najevo, že umí docela hrát (sekundoval Reese Witherspoon a Christophu Waltzovi v romantickém dramatu Voda pro slony), takže je hned jasnější, že koženost Edwarda Cullena není zase tolik jeho vina. Přiznejme si to, ta role je prostě blbá. S neustálým upřeným zíráním mimo kameru a zoufalou snahou minimalizovat mimiku se zázraky dělat nedají. Kristen Stewart udělala od prvního dílu Stmívání velké pokroky, a ačkoli se nezbavila nadrženého výrazu, tak už aspoň tolik nečučí. Na ruku jí hraje také určitá sebeironie, nezbytná součást nového přístupu k celé sérii jako takové. Větší rozlet byl dopřán také kameře a i vizuální efekty se posunuly o několik drobných kroků kupředu.

rozbresk1_8 rozbresk1_9

To vše dělá z první části Rozbřesku docela slušný film, který vás sice nezabije, ale ani vás neposílí, protože stejně je to pořád „jen“ Stmívání. Knižní předloha holt není po formální ani obsahové stránce samé zlato, a tak ani její ztvárnění nemůže být považováno za počin, který se zapíše do historie kinematografie nebo myslí kritiků a Americké filmové akademie. Ještě není dobojováno, druhý díl Rozbřesku nás teprve čeká, ale už teď je patrné, že se Bill Condon snaží z uslintané knižní série vytvořit co nejméně trapný filmový produkt.

Závěr: Režisér Dreamgirls a Kinseyho točit filmy umí, a Rozbřesk bere jako výzvu. Pomocí působivých obrázků, zajímavé hudby a smyslu pro humor vnáší do ságy o nemrtvých lidech alespoň trochu života.

Kristýna Lexová
Latest posts by Kristýna Lexová (see all)