Vincentův svět: peníze, talent a volné mravy

17.6.2015 at 17:54  •  Posted in Recenze by

Snímek, jehož hlavní postava Vincent, je tím nejméně zajímavým. Jak dopadl celovečerní film o mladých mužích v Hollywoodu, který vychází z oblíbeného seriálu?

 

Komediální film z prostředí Hollywoodu je adaptací stejnojmenného seriálu vysílaného HBO v letech 2004–2011. Jednalo se o sitcom, o jehož úspěšném tažení svědčí mimo jiné cena BAFTA z roku 2007 a několikanásobné vítězství Jeremyho Pivena na cenách Emmy stvrzené výhrou Zlatého glóbu v roce 2008 za ztvárnění vedlejší role agenta hvězd Ariho Golda. Film režíruje Doug Ellin, který napsal a natočil několik epizod Vincentova světa. Zatímco seriál mapoval cestu vzhůru mladého herce Vince a jeho partičky kamarádů, ve filmu se s nimi setkáváme již jako s hvězdami Hollywoodu, které dostaly peníze na svůj režijní debut.

?????????????

 

Zlatý Ari, nudný Vince

K dobrému filmovému zážitku není nezbytně nutné vidět osm odvysílaných řad seriálu. Postav se ve snímku pohybuje ideální počet na to, abychom se mezi nimi orientovali a cameové party zde odehrávají hvězdy takového kalibru, že by je nepoznal pravděpodobně pouze divák, který zarputile odmítá sledovat filmy z posledních dvaceti let. Počtem celebrit pravděpodobně trumfuje Vincentův svět i podobně hvězdně nabitý Grandhotel Budapešť s tím rozdílem, že zde najdeme nebývale vysoký podíl herců, kteří ztvárnili sebe sama.

V centru dění však zůstává původní partička seriálu v podání Adriana Greniera (Vince), Kevina Connollyho (Eric), Jerryho Ferrary (Turtle), Kevina Dillona (Johnny) a oceňovaného Jeremyho Pivena. Je poměrně paradoxní, že hlavní postava Vince má jakožto svébytný charakter divákům nejméně co nabídnout. Jedná se o typickou pěknou hollywoodskou tvářičku, která navíc disponuje nezanedbatelným talentem, ale v průběhu snímku v podstatě nic zajímavého neudělá. Natočí sice skvělý film, ale oproti kamarádům, kteří se trumfují v hitparádě excesů, se v podstatě jedná o nudného patrona, který se dává dohromady s bývalou přítelkyní.

Jeho kumpáni pro změnu po většinu stopáže řeší peripetie především sexuálního charakteru, přičemž si v tomto směru počíná obzvláště humorně především Eric v podání nevinně vypadajícího Kevina Connollyho, jenž působí, jako by se mu vše dělo nedopatřením. Králem komedie však zůstává nepřehlédnutelný Ari Gold, který tentokrát v pozici vedoucího studia řeší zvládání vzteku, ačkoliv se ve skutečnosti potýká především s nezkrotným egem.

????????????

 

Nic hrozného se neděje, když točíme bez děje

Poněkud delší pasáž věnující se hereckému obsazení není bezúčelná, protože především díky skvělým hercům funguje většina vtipů, narážek a gagů. Nejedná se v žádném případě o komedii přístupnou dětem do patnácti let a lidem řekněme nad sedmdesát (v závislosti na míře religiozity můžeme věk poměrně snížit), na druhou stranu Vincentův svět nikdy neklesá do víru fekálně pokleslé zábavy, která se pro mnoho amerických komedií stala takřka výhradním kritériem. Vincentův svět baví situačně, verbálně a nezapomene zapojit funkční pop-kulturní odkazy nebo odměnit diváka vtipem za jeho znalost.

Jediné, čeho se Vincentovu světu příliš nedostává, je propracovaná dějová linka. Snímek sice nelze označit za vyložený dadaismus, v němž by se z vteřiny na vteřinu mohlo stát cokoliv, scénář ale kulhá na obě nohy. Kdo si skutečně striktně potrpí na spoilery, dostává nyní možnost zbytek odstavce přeskočit. Film vypráví o tom, jak úspěšný herec dostal obrovské peníze na natočení megahitu, který nechce pustit svému šéfovi, přestože se skutečně jedná o naprostou bombu a má problém s navýšením rozpočtu pouze z toho důvodu, že zdroj peněz by se rád tělesně kamarádil se stejnou ženou jako on. V podstatě se tedy jedná o dějovou výplň, která by ideálně vystačila na třicet minut seriálu.

Vincentův svět 3

Pro jiné žánry by lehce zneklidňující zjištění při závěrečných titulcích, že jsme viděli film, který byl v podstatě o ničem, znamenalo dost možná klinickou smrt, ale v jiných ohledech jde o bez problémů fungující komedii, kdy se absence děje dá odpustit. Vincentův svět je vítaným letním osvěžením, které má šanci oslovit a potěšit prakticky každého, ať už se jedná o dlouholeté fanoušky seriálu nebo diváky seriálem nepolíbené, kteří se po této humorem sršící jízdě možná podívají minimálně na pár epizod.

(7/10)

  • Info
  • Trailer
  • Plakát
Originální název: Entourage

Režie: Doug Ellin, Scénář: Doug Ellin, Rob Weiss

Hrají: Adrian Grenier, Jeremy Piven, Kevin Connolly, Kevin Dillon, Jerry Ferrara, Mark Wahlberg, Alice Eve, Constance Zimmer, Haley Joel Osment, Billy Bob Thornton, Debi Mazar, Perrey Reeves, Emily Ratajkowski, Raquel Alessi, Sabina Gadecki, Alan Dale, Martin Landau, Liam Neeson

Žánr: komedie, Země původu: USA, Stopáž: 104 minut

Premiéra: 18. června 2015

Vincentův svět - plakát

 

Kamila Steinbachová